Jedną ze stosowanych zmian odżywiania jest dieta bezglutenowa, która cechuje się tym, iż jest stosowana w leczeniu oraz w profilaktyce celiakii – czyli nietolerancji glutenu. Polega na eliminacji z pożywienia produktów zawierających gluten, czyli na usunięciu pokarmów z dodatkiem zbóż, takich jak pszenica, żyto, jęczmień. Jest ona skomplikowana i wymaga edukacji pacjentów. Celiakia często mylona jest z alergią, ale należy ją od niej odróżnić. Według praktycznego poradnika ’Celiakia i dieta bezglutenowa’ 1% populacji choruje na powyższe zaburzenie i liczba ta stale wzrasta. W tym przypadku dieta bezglutenowa, a także bezmleczna jest najważniejsza. Kiedy nie zostanie zastosowana, celiakia może doprowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych, osteoporozy a nawet nowotworów układu pokarmowego. Według wspomnianego już poradnika, objawami nietolerancji glukozy mogą być wzdęcia, zaparcia, biegunka, utrata masy ciała, zmienny nastrój, zaburzenia rozwoju u dzieci, a także niedobór żelaza czy witamin.

Dieta bezglutenowa to swojego rodzaju rewolucja wśród wielu sposobów na zdrowy tryb życia. Jest nie tylko zmianą nawyków żywieniowych, której głównym zadaniem i efektem nie jest odchudzanie, ale filozofią życia, bowiem unikanie produktów zawierających gluten jest w dzisiejszych czasach nie lada wyzwaniem. Wystarczy udać się do pierwszego sklepu spożywczego i kupić produkty na śniadanie. Gluten zawarty jest niemal w każdym rodzaju pieczywa, ze względu na obecność mąki pszennej. W przypadku pieczywa ciemnego, stanowi on zazwyczaj minimalny dodatek. Gluten znajdziemy również w makaronach, ciastach, płatkach śniadaniowych, wyrobach garmażeryjnych, a więc w zasadzie w znacznej większości produktów, które spożywamy często i są łatwo dostępne w każdym polskim sklepie. Jeśli jednak w grę wchodzi nasze złe samopoczucie, zaburzenia metabolizmu, wzdęcia, przybieranie na wadze i osłabienie – dlaczego by nie spróbować podjąć ten wysiłek?

W przypadku celiakii dieta jest obowiązkiem

Dieta bezglutenowa to nie tylko możliwość, ale czasami konieczność dla osób cierpiących na celiakię, a więc chorobę trzewną wpływającą na nietolerancję glutenu. Warto jednak powiedzieć, że często przypadłość ta pozostaje nie zdiagnozowana aż do dorosłości. Co więcej – celiakia może dać o sobie znać w dowolnym wieku, nawet jeśli w dzieciństwie nie było z nią żadnych problemów. Jej objawy są bardzo niecharakterystyczne – bóle brzucha, bóle głowy, uczucie zmęczenia, drętwienie kończyn i wiele innych. Na dokładną diagnozę celiakii bądź nadwrażliwości na gluten pozwalają testy genetyczne oraz badania związane z przewodem pokarmowym.

Dieta bezglutenowa – od czego zacząć i jakie produkty wybrać?

Pierwszy krok do diety bezglutenowej to zapoznanie się z listą produktów dozwolonych i niedozwolonych, ze specjalnymi oznaczeniami oraz sklepami i restauracjami, które proponują posiłki dla osób stosujących ten rodzaj diety. W związku z tym, że celiakia to coraz częstszy problem, półki z produktami bezglutenowymi coraz częściej goszczą w dobrych sklepach spożywczych. Warto również zwrócić uwagę na zażywane leki, w nich bowiem też może znajdować się gluten. Listy produktów znajdują się w Internecie, istnieje także wiele stron informacyjnych poświęconych tej tematyce.

Śniadanie i produkty bezglutenowe

Najbardziej problematycznym bezglutenowym posiłkiem w Polsce jest śniadanie. Pierwszym bowiem, co przychodzi na myśl w tym przypadku, jest pieczywo i płatki zbożowe. Osoba na diecie bezglutenowej musi wykazać się kreatywnością i stworzyć własny jadłospis, bądź zaczerpnąć z już gotowych propozycji. W sklepach ze zdrową żywnością znajdziemy gotowe pieczywo bezglutenowe, bądź specjalną mąkę do własnoręcznego wypieku. Z powodzeniem o poranku można spożyć masło, mleko, soki owocowe, a także szynkę, czy pastę rybną. Wbrew pozorom bezglutenowych rozwiązań jest całkiem sporo.

Co jeść podczas diety bezglutenowej? Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i Na diecie Bezglutenowej podaje listę dostępnych produktów dostępnych na polskim rynku, które powinna zawierać dieta bezglutenowa. Są to między innymi: bułki kajzerki bez skrobi pszennej, bułki zwykłe bez skrobi pszennej, drożdżówki z nadzieniem wiśniowym, drożdżówki z nadzieniem truskawkowym, Masy krówkowe: wyborowa i kakaowa, jogurty sojowe: Jogurt sojowy naturalny, Jogurt sojowy z kawałkami owoców czerwonych, i inne, oczywiście wszystkie produkty są firm, które zajmują się produkcją żywności bezglutenowej.

Według artykułu ’Dieta bezglutenowa w chorobie trzewnej’ zawartego w czasopiśmie medycznym Nowiny Lekarskie, produktami, których zabrania dieta w celiakii są: pszenica, jęczmień, żyto, owies, otręby, pieczywo cukiernicze, czekolada ze zbożami zawierającymi gluten, kawa, piwo, whiskey. Niestety często zdarza się, iż pacjenci z niewiedzy kupują zakazane produkty, co może doprowadzić do powikłań pierwotnej choroby. Nie są oni właściwie poinformowani jak należy sprawdzać etykiety kupowanych produktów, często również czytane dane nie są dla nich do końca zrozumiałe. Właśnie dlatego bardzo ważne jest uprzednie przeszkolenie chorego przez dietetyka czy lekarza. Dieta bezglutenowa jest dietą kosztowną, jednak jest to podstawowa droga do uzyskania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Uwaga na ukryty gluten

Osoby stosujące dietę bezglutenową powinny być szczególnie ostrożne podczas spożywania posiłków na zewnątrz. Warto chodzić do restauracji, które posiadają w swoim jadłospisie specjalnie przyrządzone posiłki, w przeciwnym razie warto zasięgnąć informacji kelnera, czy w którymkolwiek z dań unikniemy szkodliwego składnika. Gluten znajduje się również w lekach i kosmetykach, a także w hostii komunijnej. Nawet najmniejsza jego ilość, przeniesiona poprzez brudne naczynie, czy sztućce może wpłynąć na pojawienie się alergii, dlatego tak istotne jest zachowanie higieny i ostrożności.

Dieta bezglutenowa dla chętnych

Dieta jest dedykowana nie tylko osobom z nietolerancją glutenu, choć dla nich jest to swojego rodzaju konieczność. Unikanie glutenu, to według niektórych badaczy i znawców tematu dietetyki, szansa na dobre samopoczucie, utrzymanie równowagi w metabolizmie, wadze oraz w zdrowiu psychicznym. Istnieje szereg publikacji, które nazywają współczesną cywilizację cywilizacją cukru, a za jego źródło uważa się przede wszystkim pszenicę. Stosując dietę bezglutenową musimy pamiętać o dużym zróżnicowaniu posiłków i dostarczaniu organizmowi wszelkich niezbędnych składników.

 
2 thoughts on “Dieta bezglutenowa”
  1. Śmieszy mnie to, że niektórzy ludzie sami odrzucają gluten z pożywienia… Ja od lat borykam się z nietolerancją glutenu. Co jakiś czas robię sobie test na nietolerancję pokarmową w Revitum, biorę też przepisane przez specjalistów suplementy diety i wystrzegam się glutenu, kiedy tylko mogę. Wtedy jest mi o wiele lżej i lepiej.

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *