Cukrzyca jest chorobą szeroko rozpowszechnioną na świecie i według statystyk, dotyka co dwunastą osobę. Jedna trzecia chorych na cukrzycę w Polsce nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu zdrowia. Ponieważ jednym z podstawowych elementów leczenia jest tutaj prawidłowa dieta, powstaje mnóstwo teorii, publikacji i zaleceń, mówiących co wolno, a czego nie wolno jeść osobom z cukrzycą. Ukuło się nawet określenie „dieta cukrzycowa”, które sugeruje, że osoby chore na cukrzycę, powinny poddać się jakimś ścisłym restrykcjom żywieniowym. Aby jednak nie rezygnować z przyjemności jedzenia, warto zbadać, które z zaleceń mają swoje medyczne uzasadnienie, a które są jedynie często powtarzanym mitem.

Czym jest dieta cukrzycowa?

Zacznijmy od samego pojęcia: „dieta cukrzycowa”. Okazuje się, że tak naprawdę określenie to oznacza żywienie oparte o zbiór zasad polecanych wszystkim, także zdrowym ludziom. Różnica jest jedynie taka, że konsekwencje nie stosowania się do tych zasad, u chorych na cukrzycę będą mocniej nasilone i widoczne wcześniej pod postacią powikłań choroby, niż u ludzi zdrowych. Skład jakościowy zdrowej diety odnosi się do wartości energetycznej poszczególnych składników, wśród których 40–50% tej wartości powinny zapewnić węglowodany, 30-35% tłuszcze, a 15-20% białka. Całkowita wartość kaloryczna posiłku powinna być wyliczona indywidualnie, z uwzględnieniem płci, wieku, aktualnej masy ciała, aktywności fizycznej, rodzaju wykonywanej pracy i celów, które chcemy osiągnąć: schudnąć, przytyć, czy utrzymać wagę. Pomocne w tym celu mogą być internetowe kalkulatory, które opierają się na specjalnie przygotowanych algorytmach, ułatwiających obliczenia. Wśród zaleceń dotyczących zdrowej diety znajdziemy także regularność posiłków, zarówno co do pory, obfitości, jak i ich liczby, która nie powinna być mniejsza niż 3.

Zrezygnować ze słodyczy

dieta cukrzycowaOsoby chore na cukrzycę nie muszą całkowicie rezygnować z węglowodanów w swojej diecie. Ogólne zalecenie mówi, że 40-50% wartości kalorycznej diety wręcz powinno być pokrywane właśnie przez węglowodany. Jest to jednak tylko połowa prawdy. Dalsza część zaleceń stwierdza, że powinny to być węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, mniejszym niż 50IG. Co więcej, większość specjalistów mówi wprost, że spożycie węglowodanów prostych należy ograniczyć do minimum. Kierując się tymi wskazówkami, trzeba uznać, że wskazane jest pozbycie się z codziennej diety czekolad mlecznych, ciast i innych słodyczy. Warto zaznaczyć, że spożywanie czekolady gorzkiej nie jest zakazane, jeśli zachowamy przy tym zdrowy rozsądek. Ogólnie, przy szczególnych okazjach, od czasu do czasu i w umiarkowanych ilościach, słodycze nie zaszkodzą osobom z cukrzycą.

Czy wymieniać tradycyjny cukier na słodzik?

Używanie słodziku przez ludzi cierpiących z powodu cukrzycy nie jest ani szczególnie polecane, ani też zakazane. Z uwagi na niemal zerową kaloryczność tych substancji słodzących, wprowadzenie ich do diety nie stanowi tutaj problemu, jednak warto wcześniej zwrócić uwagę na zalecenia producenta, co do maksymalnych bezpiecznych do spożycia ilości i stosować się do nich. Faktem natomiast jest zalecenie, aby zrezygnować ze słodzenia tradycyjnym cukrem. Zwykle kilkanaście dni wystarcza, aby przyzwyczaić się do smaku napojów gorzkich i to w takim stopniu, że nawet nie będziemy tęsknili za powrotem do słodzenia.

Owoce są zdrowe, ale należy je jeść z umiarem

Owoce i warzywa to tak duża grupa produktów, że ciężko wydać w kwestii ich jedzenia jednoznaczne zalecenia. Każdy owoc i każde warzywo należy ocenić indywidualnie pod kątem jego kaloryczności, zawartości cukru i indeksu glikemicznego. Mitem z pewnością jest stwierdzenie, że owoce to samo zdrowie, stąd też powinno się je spożywać, ale z umiarem. Nie należy całkowicie z nich rezygnować, gdyż są bardzo dobrym źródłem niezbędnych witamin i minerałów, jak również polecanego w diecie błonnika pokarmowego.

Zamiana pieczywa białego na razowe

Faktem jest, że wprowadzenie do diety pieczywa pełnoziarnistego razowego, a także otrębów, siemienia lnianego i innych produktów zawierających błonnik, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała oraz opanować rozchwiane wartości stężenia glukozy we krwi.

Mięso to cenne źródło białka

Spełniając ogólne założenia zdrowej diety, warto wprowadzić do niej białko pochodzące z mięsa. Żaden rodzaj mięsa nie jest zakazany, jeśli jest spożywany w odpowiedniej ilości. Faktem jest jednak, że mięso gotowane lub duszone o wiele łatwiej wprowadzić do diety niż mięso smażone, czy pieczone, tak, by nie złamać zasad kalorycznych i jakościowych zdrowego żywienia.

Zdrowa dieta nie jest trudna

Takie analityczne podejście do diety wygląda bardzo skomplikowanie, jednak w rzeczywistości wymaga od nas zaangażowania jedynie na początku. Z czasem wartości odżywcze używanych przez nas produktów, na stałe zakorzenią się w naszej pamięci, a modyfikacje diety wprowadzone na początku staną się nawykiem i normą, nie wymagającą już żadnych przeliczeń. Warto przy tym pamiętać, że dietę cukrzycową, czyli zdrowe żywienie można i powinno się wprowadzić dla całej rodziny. Dzięki temu, osoba chora będzie miała wsparcie, a i pozostali członkowie rodziny zachowają zdrowie. Kiedy pozbędziemy się fałszywych wyobrażeń na temat tego, co można, a czego nie powinno się jeść, okaże się, że zdrowe żywienie wcale nie oznacza utraty przyjemności z jedzenia, a może przynieść ogromne korzyści.

Dowiedz się więcej o cukrzycy na stronie Oddajcukier.pl.

 
One thought on “Dieta cukrzycowa – fakty i mity w jadłospisie dla osób z cukrzycą”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *