Dietę opartą wyłącznie na owocach i warzywach najłatwiej przeprowadzić na wiosnę i w lecie, kiedy świeżych produktów mamy pod dostatkiem. Ten sposób odżywiania stosujemy od dwóch do sześciu tygodni. Długość kuracji uzależniamy od samopoczucia, które będzie jej towarzyszyło. Warzywa i owoce gotujemy lub przygotowujemy z nich zupy. Bardzo dobrym rozwiązaniem są też surówki. Dłuższe stosowanie diety wymaga konsultacji lekarskiej.

Warzywa oraz owoce na oczyszczenie organizmu

Owoce i warzywa to idealny sposób na zrzucenie kilku kilogramów, ale także na oczyszczenie organizmu z toksyn. Poleca się je osobom, które mają problem z wysokim poziomem cholesterolu. Stopniowo odstawiamy tutaj mięso, makarony, pieczywo i płatki zbożowe. Nie korzystamy z soli, majonezu czy masła. Nie unikamy jednak przypraw ziołowych. Bardzo ważne jest picie soku z marchwi na śniadanie, a także jak najczęstsze jedzenie barszczu z czerwonych buraków. Dzięki zawartości w owocach i warzywach wielu witamin i cennych pierwiastków, poprawiamy kondycję skóry, włosów i paznokci, a także podnosimy odporność organizmu. Pijemy wodę niegazowaną oraz herbatki ziołowe i soki owocowo-warzywne.

Warto stosować zasadę, że kolacji nie jemy później, niż o godzinie osiemnastej. Możemy się do tego stopniowo przygotowywać przed rozpoczęciem diety. Ten sposób żywienia nie dostarcza nam białek i tłuszczy zwierzęcych, dlatego niektórzy negatywnie do niego podchodzą. Warto skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy możemy stosować dietę owocowo-warzywną i ustali jej maksymalną długość.

Dieta owocowo-warzywna to pomysł doktor Ewy Dąbrowskiej. Dietę tę można stosować, aby pozbyć się zbędnych kilogramów. Wiele osób sięga po nią także wtedy, gdy chce oczyścić swój organizm ze szkodliwych toksyn. Nie powinniśmy stosować zalecanego menu dłużej niż sześć tygodni. Optymalnym czasem są tutaj dwa tygodnie. Dieta owocowo-warzywna wpływa na ciśnienie oraz poziom cukru we krwi. Organizm zostaje oczyszczony z toksyn, dlatego podczas diety może pojawić się biegunka lub ból głowy. Podczas stosowania diety stawiamy na warzywa i owoce. Nie sięgamy jednak po te, które mają w sobie dużo skrobi lub cukru. Unikamy soli, zastępując ją licznymi ziołami, czosnkiem czy koperkiem. Poleca się wybierać kapustę, jarmuż, sałatę, marchew, seler, pietruszkę, kalafior, paprykę, pomidory, jabłka, czereśnie, czarną porzeczkę, kiwi czy borówki. Warzywa powinny być surowe lub gotowane. Można przyrządzać zupy, surówki i sałatki.

Dieta owocowo-warzywna jadłospis

Przykładowy jadłospis diety owocowo-warzywnej obejmuje pięć posiłków, ale znajdziemy też jadłospisy złożone z trzech dań przygotowanych z warzyw i owoców.

Śniadanie:

  • surówka z selera i rzodkiewki
  • gotowana biała kapusta
  • surówka a kapusty pekińskiej, jabłka i marchewki
  • sałatka z rzodkwi i cykorii, sok z marchwi

Przykładowe drugie śniadanie:

  • dwa ugotowane jabłka z cynamonem i borówkami lub malinami
  • grejpfrut
  • jabłko

Obiad dla osób będących na diecie owocowo-warzywnej:

  • zupa jarzynowa, surówka z marchwi, pietruszki i jabłka oraz gotowana kapusta faszerowana warzywami
  • zupa pomidorowa, kalafior gotowany na parze, surówka z pomidora, pietruszki i cebuli
  • zupa z kalafiora doprawiana oregano, szaszłyki warzywne z grilla
  • zupa cebulowa, sałata z pomidorem i cebulą, gotowany kalafior, surówka z jabłka, dyni i czarnej porzeczki
  • zupa ogórkowa, sałatka buraków i ogórka, surówka z rzodkwi, jabłka i jagód oraz jarskie gołąbki

Podwieczorek to np. jabłko. Na kolację można wybrać:

  • bigos ze słodkiej kapusty, surówkę i sok
  • pieczone jabłko, surówkę z selera, jabłka i jagód oraz sok warzywny
  • mus jabłkowy, surówkę z buraków, jabłka i rodzynek, surówkę z kapusty i marchwi
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *