Dieta przetworowa to propozycja dla każdego, kto uwielbia soki warzywne i owocowe, dżemy, konfitury i surowe owoce oraz warzywa. Dietę stosujemy od dziesięciu do dwudziestu dni, a w czasie trzech tygodni możemy stracić nawet do trzech kilogramów. Ocenia się, że w ciągu dziesięciu dni ubywa nam kilogram. Podczas stosowania diety pijemy dużo wody niegazowanej, a także herbatek ziołowych i owocowych.

Ogromną zaletą diety przetworowej jest dostarczanie organizmowi wielu cennych witamin, błonnika i potasu. Błonnik poprawia trawienie i pomaga pozbyć się toksyn. Witamina A wpływa korzystnie na wzrok, zaś witamina E to silny antyutleniacz, który pozwala zapobiegać nowotworom. Działa też korzystnie na wygląd skóry. Witamina C, którą znajdziemy w owocach i warzywach, to nasz sprzymierzeniec podczas chłodnych dni, ponieważ przyspiesza pozbycie się wszelkich infekcji.

Jadłospis dla Ciebie

Dieta przetworowa powinna być oparta na samodzielnie zrobionych sokach, dżemach i przecierach, abyśmy mieli pewność, że nie zawierają one szkodliwych substancji. Kupowane w sklepie produkty posiadają zwykle spora porcję sztucznych konserwantów i barwników. Samodzielnie zrobione przetwory to naturalne składniki. Możemy łączyć je chociażby z chudym mięsem lub zrobić pierogi z owocami.

Na deser możemy zjeść owocową galaretkę lub budyń z dodatkiem soku malinowego czy truskawkowego. Jeśli wybieramy na obiad mięso czy ryby, gotujmy je na parze, unikając tłuszczu. Dobrym rozwiązaniem jest tez mięso gotowane, które doskonale smakuje z warzywami.

Uważajmy na cukier w przetworach!

Przy przygotowywaniu przetworów należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy – ograniczmy zawartość cukru w samodzielnie zrobionych konfiturach, dżemach, sokach itp. Cukier to źródło pustych kalorii, który oprócz wartości czysto energetycznej nie dostarcza organizmowi żadnych składników odżywczych.

Badania ponadto wykazują, że cukier ma szkodliwy wpływ na nasz metabolizm. Może on doprowadzić do oporności na insulinę, jest odpowiedzialny za wysoki poziom triglicerydów, zwiększone stężenie cholesterolu i szkodliwe podwyższone nagromadzenie tłuszczu w wątrobie i jamie brzusznej. Podwyższony poziom cukru zwiększa również ryzyko wystąpienia chorób serca, otyłości, cukrzycy i chorób nowotworowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *