Niedokrwistość, czyli anemia, to oznaka braku w organizmie wystarczającej ilości żelaza. Jej przyczyną jest tez spożywanie dużej ilości produktów, które wpływają na obniżenie wchłaniania żelaza przez organizm. Anemia wymaga zmiany sposobu żywienia, aby dostarczać organizmowi więcej żelaza, a także witaminy C, która ułatwia jego wchłanianie.

Czym jest żelazo dla organizmu?

Żelazo jest jednym z najważniejszych minerałów występujących w organizmie człowieka. Jest to jeden ze składników hemoglobiny, białka będącego czerwonym barwnikiem krwi i substancji znajdującej się w erytrocytach, która umożliwia przenoszenie tlenu we krwi w całym ciele.

Jeśli nie mamy wystarczająco dużo żelaza, organizm cierpi na niedobór hemoglobiny i może w konsekwencji wystąpić niedokrwistość. Niedokrwistość z niedoboru żelaza to najczęściej występująca przyczyna anemii.

Czynniki, które mogą obniżyć poziom żelaza, to:

  • utrata krwi (spowodowana chorobą wrzodową, niektórymi nowotworami i innymi schorzeniami, a także u kobiet w okresie miesiączkowania),
  • dieta z niewystarczającą ilością żelaza,
  • przyjmowanie leków, które zaburzają zdolność organizmu do wchłaniania żelaza,
  • zwiększenie potrzeb organizmu na żelazo (np. u kobiet w ciąży).

Jadłospis w diecie przy anemii

  • Istotną rolę w diecie anemika odgrywa także białko pochodzenia zwierzęcego. W diecie tej stosuje się produkty pełnowartościowe, które dostarczą odpowiednią ilość wszelkich składników odżywczych. Poleca się ciemne pieczywo czy rośliny strączkowe.
  • Mięso, jaja, owoce i warzywa dostarczą żelaza i witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Cennym źródłem żelaza jest wątróbka, dlatego starajmy się jak najczęściej wprowadzać ją do posiłków. Unikamy natomiast słodyczy. Owoce i warzywa powinny zawierać witaminę C, dlatego poleca się truskawki, pomidory, cytrusy czy porzeczki.
  • Zmniejszamy spożycie tłuszczu, dlatego nie smażymy mięsa, ale np. gotujemy. Stawiamy na chude mięso i wędliny, a także unikamy dodawania śmietany do zup. Rezygnujemy z zasmażek, unikamy mącznych potraw. W jadłospisie powinny pojawić się sery i twaróg. Niekorzystnie na wchłanianie żelaza wpływa kawa i herbata, dlatego znacznie ograniczamy wypijaną ilość.
  • Do obiadu możemy wypić niewielka ilość czerwonego wina. Dopracowując każdy posiłek, możemy skutecznie zapobiegać anemii lub ją zwalczać. Warto też sprawdzić, czy na niski poziom żelaza nie wpływają niektóre stosowane leki.

Poszukiwania użytkowników:

  • anemia co jeść
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *