Dieta rodzinna to przepisy, które mają na celu nie tylko zrzucenie kilku kilogramów, ale także zdrowe odżywianie. Zwykle odchudza się żona lub mąż, co związane jest z gotowaniem dwóch różnych posiłków na obiad, przygotowywaniem dwóch kolacji i śniadań. Ponadto osoba zrzucająca kilogramy musi opierać się smakołykom, jakie inni członkowie rodziny zostawiają w szafkach i lodówce. Dieta rodzinna to sposób na zjedzenie wspólnie jednego posiłku, który każdemu dostarczy odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczy oraz witamin i składników mineralnych.

Nie musimy już gotować kilku potraw, aby każdy zjadł syty i pożywny obiad. Dietę stosujemy minimum dwa tygodnie, a w ciągu dnia zjadamy od czterech do pięciu posiłków. Jemy często, ale porcje dobieramy pod względem jakości i ilości.

Nasz jadłospis w diecie rodzinnej

Nie jemy słodyczy oraz potraw smażonych na tłuszczu. Mięso pieczemy lub gotujemy, najlepiej na parze. Znajdziemy tu mleko, ziemniaki, sery, ryż, ryby, warzywa i owoce oraz produkty zbożowe, które dostarczają organizmowi żelaza. Warto decydować się na brązowy ryż.

Pamiętajmy o piciu wody niegazowanej. Polecane są też herbatki ziołowe. Dzieci powinny wypijać przynajmniej litr dziennie, zaś dorośli dwa litry. Najmłodsi powinni otrzymywać podwieczorek z owoców i jogurtów. Dodatkowe przysmaki dla dzieci związane są ze znacznym zapotrzebowaniem na energię. W jadłospisie znajdują się też dodatkowe produkty dla mężczyzn, którzy zjadają zazwyczaj więcej niż kobiety ze względu na większe zapotrzebowanie na kalorie.

Wskazówki dietetyczne dla rodziny

Jeżeli cała rodzina jest zainteresowana dietą, wówczas warto trzymać się poniższych wskazówek:

  • Opracować plan dietetyczny na okres minimum 14 dni;
  • Przy zachowaniu wartości kalorycznej na poziomie 1200 kcal możemy zrzucić ok. 2 kg w ciągu 14 dni;
  • Przy konsultacji z dietetykiem można ją stosować cyklicznie;
  • Dieta rodzinna rekomendowana jest kobietom pragnącym zrzucić na wadze po okresie zimowym, jak również mężczyznom i dzieciom przy zachowaniu proporcji kalorycznych oraz wprowadzeniu modyfikacji;
  • Dieta rodzinna polega na dostarczeniu organizmowi przede wszystkim białka jako bardzo ważnego elementu budulcowego nasze kości oraz zęby, dlatego nie jest ona wskazana do stosowania przez osoby cierpiące na nietolerancję białka z mleka ze względu na możliwość wystąpienia niepożądanych efektów takich jak biegunka czy też wzdęcia. Nie jest także zalecane zwiększanie spożycia w okresie diety warzyw i owoców bogatych w błonnik, gdyż zmniejsza on przyswajalność niektórych składników odżywczych, co może być przyczyną wystąpienia zaparć;
  • Co zyskujemy stosując dietę rodzinną? Odchudzanie bogate w białko, które jest bardzo ważnym materiałem budulcowym i katalizatorem procesów metabolicznych. Efekt to szybsze zgubienie zbędnych kilogramów. Ponadto dieta uzupełnia ewentualne braki żelaza w naszym organizmie, bardzo ważnego składnika mineralnego zwłaszcza dla kobiet.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *