Jeśli mamy dość rygorystycznych diet i chcemy jeść to, na co mamy ochotę, warto zapoznać się z zasadami diety startowej, inaczej zwanej również chronodietą. Chronodietę stworzył doktor Alain Delabos. Założenia diety startowej to m.in. syte śniadanie, podczas którego możemy z powodzeniem sięgać po tłuste produkty. Ponadto powinniśmy pilnować tego, aby kolacja była lekkostrawna.

Zasady chronodiety i jadłospis

Śniadanie powinno być zjedzone godzinę po obudzeniu się, zaś kolację jemy przynajmniej dwie czy trzy godziny przed położeniem się spać. Dobierając porcje, bazujemy na swoim wzroście. Od ilości mierzonych centymetrów odejmujemy sto i wiemy, ile gramów wędliny lub sera możemy zjeść podczas śniadania. Najbardziej kaloryczne jest właśnie śniadanie, które ma nam zapewnić energię do południa. Stawiamy na wolno przyswajalne cukry i na kwasy tłuszczowe.

Chleb nasączamy łyżką oliwy. Na obiad zjadamy tyle gram mięsa, ile centymetrów mierzymy. Do tego poleca się produkty zawierające skrobię, jak chociażby makarony. Nie należy natomiast spożywać na obiadowy posiłek warzyw, gdyż te zawierają sole mineralne odpowiedzialne za przybranie na masie oraz powstawanie cellulitu. Warzywa należy spożywać jedynie na kolację.

Podwieczorek nie powinien zawierać tłuszczy pochodzenia zwierzęcego oraz białek. Z powodzeniem możemy zjeść w tym czasie awokado, masło orzechowe, oliwki, kilka kawałków gorzkiej czekolady, dżem.

Na kolację najlepiej zjeść warzywa, chude mięso oraz ryby.

Chronodieta oparta jest na naszym zegarze biologicznym, który ma gwarantować odżywianie sprzyjające chudnięciu, ale nie wymagające wyrzeczeń i nie powodujące odczucia głodu. Ilość produktów dobieramy adekwatnie do naszego wzrostu. Jeśli nie umiemy samodzielnie policzyć, ile ryżu możemy zjeść na obiad, warto skorzystać z porad twórcy i zapoznać się z przedstawionymi przez niego obliczeniami.

Dieta startowa nie wyklucza stosowania suplementów wielowitaminowych. Stosując się do jej zaleceń możemy w ciągu miesiąca stracić nawet 7-8 kg.

Chronodieta a zdrowie

Dieta startowa to przede wszystkim komponowanie posiłków zawierających białko i tłuszcze (szczególnie w godzinach porannych), z niewielką cząstką warzyw oraz owoców. Istnieje przez to ryzyko wystąpienia hiperlipidemii – zaburzeń metabolicznych, których objawami są podwyższony poziom trójglicerydów we krwi albo frakcji cholesterolu.

Decyzję o przejściu na dietę warto skonsultować z lekarzem prowadzącym i dietetykiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *