Ziemniak to warzywo bogate w wiele substancji odżywczych. Wiele osób sądzi, że jest to produkt bardzo tuczący i posiada bardzo dużo kalorii. Jest to błędne podejście. Ziemniak zawiera potas, fosfor i magnez. Znajdziemy w nim też witaminy A, C i witaminy z grupy B.

Przepisy i jadłospis w diecie ziemniaczanej

Dieta ziemniaczana pozwala przyspieszyć trawienie, oczyścić organizm oraz załagodzić problemy żołądkowe. Do tych ostatnich zaliczymy wrzody czy niestrawność. Dieta ziemniaczana powinna trwać dwa tygodnie, a w czasie jej stosowania możemy zrzucić trzy kilogramy. Codziennie jemy trzy posiłki, a pomiędzy nimi dozwolone są przekąski. Do tych ostatnich zaliczymy jogurt naturalny, krakersy, suchary, surowe warzywa, owoce w postaci soków lub świeże, a także wafle ryżowe i herbatniki.

Dieta ziemniaczana to propozycja dla tych, którzy chcą poprawić wygląd swojej skóry i nadać jej młodzieńczego wyglądu. Kuracja pomaga ponadto wzmocnić włosy i paznokcie. Najlepszym sposobem na przyrządzenie ziemniaków jest ich upieczenie lub ugotowanie w mundurkach na parze. Możemy przygotować delikatne puree lub zdecydować się na zapiekankę ziemniaczaną.

Mylne przekonanie, że ziemniak jest tuczący, może wynikać z faktu, że zwykle polewamy je tłustymi sosami albo smażymy na tłuszczu. Tak przygotowane danie z pewnością posiada sporo kalorii. Podczas diety nie musimy odstawiać kawy i czarnej herbaty. Powinniśmy pić dużo płynów, w tym wody niegazowanej. Poleca się również soki owocowe i warzywne, jak chociażby sok pomidorowy, herbatę zieloną i owocową.

Co warto wiedzieć o diecie ziemniaczanej?

  • Ziemniaki mają niską wartość kaloryczną i wysoką wartość sytości w stosunku do kalorii.
  • Dieta, która składa się prawie wyłącznie z jednego produktu, powoduje w pewnym momencie charakterystyczne „znużenie” przygotowywanymi posiłkami niezależnie od sposobu ich przyrządzania. Powoduje to zmniejszenie apetytu.
  • Ziemniaki mają wystarczające (w tym białko) wartości odżywcze w postaci minerałów i witamin, które mogą być jedynym źródłem kalorii przez dłuższy okres czasu. Jednak nie są one kompletnym źródłem wszystkich mikroelementów i niedobory mogą się pojawić po pewnym czasie.

Ziemniaki są bogate w węglowodany złożone, witaminy, minerały i związki przeciwutleniające. Kluczem do tego, aby ziemniaki stały się ważnym elementem zdrowej diety jest jeść je z umiarem i korzystać metod ich przyrządzania z dodatkiem niskiej zawartości tłuszczu, jak pieczenie lub gotowanie na parze. Unikajmy przyrządzania dodatków wysokokalorycznych, takich jak ser, masło i kwaśna śmietana.

Ziemniaki zawierają znikome ilości tłuszczu. Mały ziemniak, który waży 138 gramów i ma 1,75-2,5 cm średnicy w środku ma około 0,2 g tłuszczu. Ziemniaki nie zawierają cholesterolu i zapewniają nam odpowiednie ilości jednonienasyconych, wielonienasyconych i nasyconych tłuszczów w jednej porcji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *