Zapotrzebowanie kaloryczne organizmu ludzkiego jest różne i w dużej mierze uzależnione od prowadzonego przez nas trybu życia. Aktywność fizyczna powoduje bowiem, że potrzebujemy większej dawki energetycznej w postaci posiłków bogatych w kalorie. Według obliczeń średnia wartość potrzebna do prawidłowego funkcjonowania wynosi około 3000 kalorii. Jeżeli naszemu organizmowi nie dostarczymy odpowiedniej dawki energii, wówczas dochodzi do spalania zmagazynowanego tłuszczu, co w efekcie powoduje spadek masy ciała. Na tym właśnie opiera się dieta 1000 kalorii – bardzo popularna wśród osób stosujących terapie odchudzające.

Pamiętajmy o składnikach odżywczych

Musimy pamiętać, aby nasza dieta 1000 kalorii w żaden sposób nie wpływała negatywnie na nasz metabolizm. Dostarczanie organizmowi mniejszej dawki kalorycznej powinno korelować z dostarczaniem mu odpowiednich składników odżywczych, minerałów oraz witamin. Ideą diety 1000 kcal jest spożywanie posiłków znacznie mniej obfitych niż dotychczas, ale z większą częstotliwością.

Wartości kaloryczne poszczególnych posiłków w diecie 1000 kalorii:

  • śniadanie – do 200 kalorii
  • drugie śniadanie – do 150 kalorii
  • obiad – do 350 kalorii
  • podwieczorek – do 100 kalorii
  • kolacja – do 200 kalorii

Dieta 1000 kaloriiOstatni posiłek powinniśmy spożywać nie później niż o godzinie 19.00. Wymogiem koniecznym jest natomiast śledzenie tabel kalorycznych poszczególnych produktów, które będą wchodziły w skład naszych posiłków. Dieta 1000 kalorii jest jednak stosunkowo łatwą w zastosowaniu i skuteczną metodą pozbycia się kilogramów – oczywiście jeżeli będziemy rzetelnie pilnować wartości kalorycznych spożywanych pokarmów.

Jadłospis przykładowy przy diecie 1000 kalorii

Dieta 1000 kalorii – jadłospis i harmonogram posiłków
Posiłek Produkty Wartość energetyczna
Śniadanie jajko na miękko (dwa jajka) ok. 200 kcal
pieczywo pełnoziarniste (dwie kromki)
 
II śniadanie chleb pumpernikiel z wędliną chudą (dwie kromki) ok. 150 kcal
Obiad filet z piersi kurczaka + brokuły ok. 350 kcal
 
Podwieczorek Czekolada – kilka kostek ok. 100 kcal
Kolacja Kanapka + chuda wędlina ok. 200 kcal

Pamiętajmy o tym, aby do każdej diety podchodzić w sposób jak najbardziej indywidualny, gdyż zapotrzebowanie kaloryczne organizmu jest kwestią indywidualną. Opinia lekarza w tym temacie powinna być dla nas priorytetem. Ograniczenia spożycia kalorii o 2/3 musi wiązać się z dostarczaniem mu niezbędnych składników odżywczych. Poniżej prezentujemy przykładową konfigurację posiłków.

W przypadku diety 1000 kalorii jesteśmy w stanie zredukować naszą masę ciała o 1-1,5 kg w ciągu tygodnia, jednak wiąże się to ze ścisłym rygorem i przestrzeganiem wartości kalorycznych spożywanych posiłków. Ten fakt powoduje, że dieta ta jest stosunkowo uciążliwa w codziennym jej stosowaniu.

Niskokaloryczna dieta 1000 kcal powinna dostarczyć także odpowiednich dla normalnego funkcjonowania składników odżywczych, dzięki czemu nasz organizm otrzyma należytą dawkę energii potrzebną do codziennego funkcjonowania. Co zatem powinno znaleźć się w menu diety 1000 kcal? Przede wszystkich zadbajmy o to, aby nasze przepisy kulinarne zawierały odpowiednią ilość węglowodanów, białek oraz tłuszczów. Przy diecie 1000 kcal najważniejsze są proporcje przygotowywanych posiłków. Zalecane jest spożywanie małych posiłków co kilka godzin.

Po okresie diety 1000 kalorii można przejść na dietę 1400 kcal, którą można stosować przez okres do 4 tygodni.

Biorąc pod uwagę fakt, że dieta 1000 kcal jest bardzo rygorystyczna i istnieje spore ryzyko spalenia tkanki mięśniowej zamiast tłuszczu, należy ją stosować przez maksymalnie kilka dni.

 
One thought on “Dieta 1000 kalorii (kcal)”
  1. Ja dodam tylko, że zejście od razu do 1000 kalorii dziennie jest dość drastyczne i powinno być stosowane tylko wtedy, gdy po prostu chcemy szybko stracić kilka kilogramów albo czujemy potrzebę do rozpoczęcia dłuższego w perspektywie planu odchudzania.

    Nie jest też dobrym pomysłem, aby trzymać się takiej drastycznej diety ograniczającej kalorie dłużej niż tydzień. Nie tylko dlatego, że będzie nam brakowało niezbędnych składników odżywczych, ale na diecie tylko 1000 kalorii dziennie nasz organizm nie wyrobi z zasobami energetycznymi.

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.