Łączenie elementów treningu fizycznego w postaci ćwiczeń z odpowiednio dobraną dietą staje się coraz bardziej popularne. Dzięki temu nasze odchudzanie i modelowanie sylwetki będzie jeszcze bardziej efektywne, czego dowodem może być fakt, że z chociażby diety 5 czynników korzystają chętnie gwiazdy sceny. Wśród nich można wymienić chociażby Kate Backinsale, Halle Berry czy też Dido.

Twórcą tej metody jest znany w świecie celebrytów Kanadyjczyk Harley Pasternak. Stworzony przez niego program treningowy to swoiste połączenie ćwiczeń odchudzających z codziennym zbilansowanym spożywaniem posiłków. Aktorzy mogą przez to wykonywać lekkie ćwiczenia pomiędzy wykonywanymi zajęciami, wzbogacone o związany z dietą posiłek.

Założenia metody Pasternaka

Dieta 5 czynników to:

  • 5 posiłków w ciągu dnia – stosowanie trzech głównych posiłków oraz dwóch przekąsek,
  • 5 tygodni jej trwania – podczas tego okresu znacząco stracimy na wadze,
  • 5 optymalnie dobranych składników w spożywanych posiłkach – w czasie trwania diety nauczymy się je komponować tak zwane 5 dni oszustwa podczas jej stosowania,
  • około 25 minut ćwiczeń w ciągu dnia.

Dieta 5 czynników jest stosunkowo mało rygorystyczna, przez co tak chętnie stosują ją nawet gwiazdy wielkiego ekranu. Dzięki pięciu posiłkom spożywanym dziennie z pewnością nie dopadnie nas przesadne uczucie głodu.

Dieta 5 czynników Harley'a PasternakaDość luźne podejście do kwestii samej diety nie powinno natomiast uśpić naszej czujności. Dieta Pasternaka określa górną wartość kaloryczną wszystkich spożywanych posiłków w ciągu dnia, która wynosi 1400 kalorii. Kluczem w jej zastosowaniu jest przygotowywanie prostych i lekkostrawnych posiłków, dzięki którym będziemy sukcesywnie tracili na wadze, a przy tym nie doprowadzimy do degradacji naszego organizmu.

Ile możemy schudnąć?

Przy odpowiednim bilansowaniu posiłków i przestrzeganiu zaleceń dietetycznych dieta Pasternaka pozwoli nam stracić w ciągu 5 tygodni nawet 6-7 kilogramów bez niepożądanego efektu jo-jo. Klucz do sukcesu to umiejętne łączenie nawyków żywieniowych z aktywnym trybem życia, który powinniśmy prowadzić.

Przykładowy jadłospis podczas diety Pasternaka

Dieta Pasternaka (5 czynników) – przykładowy jadłospis
Posiłek Opcje Składniki posiłku
Śniadanie I tost francuski
II jajecznica z 4-5 białek z dodatkiem pomidorów + chuda wędlina (2 plasterki)
Przekąska I Jabłko i serek wiejski
II nektarynka i jogurt naturalny o niskiej zawartości tłuszczu (150g)
Obiad I pierś z indyka (150g), sałatka z pomidorów koktajlowych oraz sałaty, pieczywo razowe (kromka)
II grillowana polędwica wołowa (150g), sałatka z pomidorów i gotowane brokuły
Podwieczorek I owocowa sałatka
II koktajl z owoców mrożonych albo sezonowych
Kolacja I Ryż brązowy (50g), pierś kurczaka gotowana z warzywami na parze (seler, marchewka, cukinia)
II grillowany łosoś (150g), sałatka z pomidorów, gotowany kalafior, ryż pełnoziarnisty

———————————————-

Pasternak zwyczajny na zgubienie wagi

Pasternak zwyczajny to stosunkowo mało znana egzotyczna roślina. Jej cechą charakterystyczną jest duża zawartość błonnika, a ponadto po jego spożyciu poczujemy się pełni i jego słodki smak pomoże złagodzić głód, co pozwala na osiąganie zamierzonych rezultatów w postaci sukcesywnej utraty wagi.

Pasternak z wygładu przypomina jak białe bądź żółte marchewki, a może się on pochwalić wspaniałym smakiem słodszym niż marchew. W średniowieczu stosowany był jako afrodyzjak.

Wpływ pasternaku zwyczajnego na zdrowie

Pasternak zwyczajny to cenne źródło błonnika. Rośliny te są bogate w błonnik rozpuszczalny, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu i utrzymać poziom cukru we krwi w równowadze. Są także źródłem kwasu foliowego, witaminy B, co jest szczególnie ważne dla kobiety, która planuje ciążę celem zmniejszenia ryzyka wystąpienia niektórych wad wrodzonych. Kwas foliowy odgrywa również rolę w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia chorób serca i może pomóc w zapobieganiu demencji i osteoporozie. Pasternak zwyczajny to także źródło potasu, stanowiącego pomoc w zachowaniu odpowiedniego ciśnienia krwi. W przeciwieństwie jednak do marchwi pasternak nie zawiera beta-karotenu.

Pasternak zwyczajny to warzywo korzeniowe, które ma barwę kremowo-żółtą na zewnątrz i białą w środku. Najłatwiej można je kupić w okresie zimowym i wczesną wiosną. Im później pasternak zwyczajny jest zbierany, tym słodsze będzie on w smaku, a mróz pomaga zamienić skrobię na cukier.

Wybierajmy małej lub średniej wielkości pasternaki – są one mniej włókniste i bardziej dostępne. Korzenie nie powinny być włochate – powierzchnia powinna być dość gładka i jędrna, bez pomarszczeń. Pasternak zwyczajny można przechowywać w szufladzie na owoce i warzywa w luźno zamkniętym plastikowym worku, a jego świeżość będzie utrzymywać się przez kilka tygodni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *