Zachowanie szczupłej sylwetki wymaga poświęceń oraz wyrobienia w sobie odpowiednich nawyków żywieniowych. Z tego powodu właśnie bardzo popularne są różnego rodzaju diety. Wpływ owych diet wyszczuplających na nasz organizm powoduje, że wybór optymalnej z nich zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych predyspozycji oraz uwarunkowań, które mogą decydować o powodzeniu lub też braku efektów odchudzania. Wiele z terapii odchudzających charakteryzuje się nużącą monotonnością oraz systematycznością, co sprowadza się do tego, że tylko niewielka część osób je stosujących osiąga zadowalające rezultaty.

Jeżeli chcemy, aby nasza dieta była urozmaicona i nieco mniej restrykcyjna, z pewnością warto przyjrzeć się uważnie diecie 50/50. W odróżnieniu od innych dieta 50/50 pozwala nieco luźnej podejść do tematu odchudzania poprzez obecność w jej cyklu tak zwanych dni chudych oraz dni tłustych. Dzięki temu minimalizowany jest efekt pierwszych – najtrudniejszych w odchudzaniu – etapów, kiedy przed nami jest wizja drastycznych zmian i przyzwyczajeń kulinarnych.

Naprzemienna struktura diety 50/50

Cechą charakterystyczną diety 50/50 jest wspomniany już podział na dni chude i dni tłuste, które następują po sobie w sposób naprzemienny. Podczas dni chudych ważne jest zachowanie rygorystycznych warunków diety, gdzie spożywamy mniej więcej 1/4 do 1/3 tego, co normalnie spożywamy w dni tłuste.

Ogromną zaletą diety 50/50 jest dowolność ustalania tych etapów i dostosowanie ich do własnego grafiku oraz potrzeb. Elastyczność terapii powoduje, że dieta 50/50 jest bardzo chętnie stosowaną metodą odchudzania.

Jak odpowiednio i optymalnie ustalić jadłospis w diecie 50/50?

Dni chude – przez pierwsze 2 tygodnie trwania diety podczas właśnie tych dni będzie nas obowiązywał największy rygor żywieniowy. Powinniśmy spożywać w ich trakcie ok. 1/4 tego, co dotychczas jedliśmy. Należy zatem ocenić już na wstępie, czy jesteśmy w stanie podołać temu wyzwaniu.

Sukcesywne zwiększanie kaloryczności posiłków – kiedy już najtrudniejsze pierwsze dwa tygodnie będziemy mieli za sobą, wówczas możemy sukcesywnie zwiększać liczbę kalorii podczas dni dietetycznych – do wartości ok. 1/3 tego, co jedliśmy dotychczas nie będąc na diecie. Zważywszy na to, że średnie zapotrzebowanie kaloryczne u kobiety wynosi nieco ponad 2000 kalorii dziennie, stosując dietę 50/50 powinniśmy spożywać w dni dietetyczne ok. 700-800 kalorii.

Dieta 50 na 50Podczas dni chudych i tłustych … – dobieraj do menu warzywa i owoce, staraj się dostarczać organizmowi jak najwięcej składników odżywczych. Małe porcje posiłków opartych na niskokalorycznych składnikach to najlepsza droga postępowania. Stosujmy naturalne przyprawy w postaci ziół oraz pieprzu (w granicach rozsądku oczywiście).

W dni, kiedy możemy sobie pofolgować … – nie przesadzajmy z kalorycznością posiłków, nie przejadajmy się, bo i tak nie jesteśmy w stanie spożywać na zapas. Kluczowa jest regularność posiłków i ich obfitość (warto stosować zasadę rozsądnych porcji).

Mogę zmieniać … – oczywiście, dieta 50/50 oparta na dniach naprzemiennych umożliwia zastosowanie dni wolnych od diety w terminach, w których np. mamy nieplanowane wyjście ze znajomymi. Potem jednak należy wrócić do naprzemiennej struktury metody.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *