Zachowanie szczupłej sylwetki wymaga poświęceń oraz wyrobienia w sobie odpowiednich nawyków żywieniowych. Z tego powodu właśnie bardzo popularne są różnego rodzaju diety. Wpływ owych diet wyszczuplających na nasz organizm powoduje, że wybór optymalnej z nich zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych predyspozycji oraz uwarunkowań, które mogą decydować o powodzeniu lub też braku efektów odchudzania. Wiele z terapii odchudzających charakteryzuje się nużącą monotonnością oraz systematycznością, co sprowadza się do tego, że tylko niewielka część osób je stosujących osiąga zadowalające rezultaty.

Jeżeli chcemy, aby nasza dieta była urozmaicona i nieco mniej restrykcyjna, z pewnością warto przyjrzeć się uważnie diecie 50/50. W odróżnieniu od innych dieta 50/50 pozwala nieco luźnej podejść do tematu odchudzania poprzez obecność w jej cyklu tak zwanych dni chudych oraz dni tłustych. Dzięki temu minimalizowany jest efekt pierwszych – najtrudniejszych w odchudzaniu – etapów, kiedy przed nami jest wizja drastycznych zmian i przyzwyczajeń kulinarnych.

Naprzemienna struktura diety 50/50

Cechą charakterystyczną diety 50/50 jest wspomniany już podział na dni chude i dni tłuste, które następują po sobie w sposób naprzemienny. Podczas dni chudych ważne jest zachowanie rygorystycznych warunków diety, gdzie spożywamy mniej więcej 1/4 do 1/3 tego, co normalnie spożywamy w dni tłuste.

Ogromną zaletą diety 50/50 jest dowolność ustalania tych etapów i dostosowanie ich do własnego grafiku oraz potrzeb. Elastyczność terapii powoduje, że dieta 50/50 jest bardzo chętnie stosowaną metodą odchudzania.

Jak odpowiednio i optymalnie ustalić jadłospis w diecie 50/50?

Dni chude – przez pierwsze 2 tygodnie trwania diety podczas właśnie tych dni będzie nas obowiązywał największy rygor żywieniowy. Powinniśmy spożywać w ich trakcie ok. 1/4 tego, co dotychczas jedliśmy. Należy zatem ocenić już na wstępie, czy jesteśmy w stanie podołać temu wyzwaniu.

Sukcesywne zwiększanie kaloryczności posiłków – kiedy już najtrudniejsze pierwsze dwa tygodnie będziemy mieli za sobą, wówczas możemy sukcesywnie zwiększać liczbę kalorii podczas dni dietetycznych – do wartości ok. 1/3 tego, co jedliśmy dotychczas nie będąc na diecie. Zważywszy na to, że średnie zapotrzebowanie kaloryczne u kobiety wynosi nieco ponad 2000 kalorii dziennie, stosując dietę 50/50 powinniśmy spożywać w dni dietetyczne ok. 700-800 kalorii.

Dieta 50 na 50Podczas dni chudych i tłustych … – dobieraj do menu warzywa i owoce, staraj się dostarczać organizmowi jak najwięcej składników odżywczych. Małe porcje posiłków opartych na niskokalorycznych składnikach to najlepsza droga postępowania. Stosujmy naturalne przyprawy w postaci ziół oraz pieprzu (w granicach rozsądku oczywiście).

W dni, kiedy możemy sobie pofolgować … – nie przesadzajmy z kalorycznością posiłków, nie przejadajmy się, bo i tak nie jesteśmy w stanie spożywać na zapas. Kluczowa jest regularność posiłków i ich obfitość (warto stosować zasadę rozsądnych porcji).

Mogę zmieniać … – oczywiście, dieta 50/50 oparta na dniach naprzemiennych umożliwia zastosowanie dni wolnych od diety w terminach, w których np. mamy nieplanowane wyjście ze znajomymi. Potem jednak należy wrócić do naprzemiennej struktury metody.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.