Ideą każdej diety jest zrzucenie zbędnych kilogramów możliwie w jak najkrótszym czasie – oczywiście bez charakterystycznego i niepożądanego efektu jo-jo. Spośród diet o krótkim terminie ich stosowania z pewnością można wyróżnić tzw. dietę 7 dni. Jak już sama nazwa wskazuje, zaproponowana terapia odchudzająca trwa tydzień i pozwala na znaczną redukcję tkanki tłuszczowej. W efekcie możemy stracić nawet do 2-3 kilogramów w ciągu tak krótkiego okresu czasu. W jej skład wchodzą produkty pozwalające dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin oraz składników odżywczych, co znacząco przyczynia się do oczyszczenia go ze szkodliwych toksyn oraz redukcji nadmiernej warstwy tkanki tłuszczowej. To, ile stracimy na wadze, zależy w dużej mierze od naszego metabolizmu i reakcji organizmu na produkty wchodzące w skład diety.

Czym charakteryzuje się dieta 7 dni?

Dieta tygodniowaGłówne produkty w diecie tygodniowej to owoce sezonowe, a przede wszystkim truskawki. Spożywamy je praktycznie w każdym zbilansowanym posiłku. Dieta ta może być z powodzeniem stosowana w okresie wegetacji i zbiorów owoców sezonowych. Ważne jest, stosować się przez ten okres do proponowanych składników posiłków.

Dieta tygodniowa i dobór posiłków

I dzień – w tym dniu spożywamy najmniej. Powinniśmy spożywać duże ilości wody mineralnej oraz ziołowe herbaty. Podczas posiłków takich jak śniadanie, obiad oraz kolacja wypijamy szklankę soku owocowego bądź warzywnego bez dodatku cukru oraz jogurt naturalny. To najtrudniejszy dzień dla naszego organizmu, dlatego warto w ten dzień zrezygnować z przesadnej aktywności fizycznej oraz nadmiernego forsowania czynnościami dnia codziennego.

Nie jest natomiast zakazane odpowiednie wzbogacenie posiłku o inne składniki. Jak powinien wyglądać pierwszy dzień diety tygodniowej? Proponujemy:

  • śniadanie – chudy biały ser (100g), jajko gotowane bądź pasta utarta z jajkiem, cienka kromka pieczywa, kawa bez cukru z chudym mlekiem 0,5% (parzona albo rozpuszczalna),
  • obiad – wieprzowina ugotowana lub smażona bez dodatku tłuszczu (ok. 200g), 2-3 ziemniaki, budyń (2 łyżki), zielona sałata z dodatkiem wyciśniętej cytryny,
  • kolacja – kilka plasterków żółtego sera (do 40g), pieczywo (kromka) z niewielkim dodatkiem margaryny albo masła; pomarańcza, mandarynka lub jabłko przed snem, unikać natomiast bananów czy winogron, herbata bez dodatku cukru z chudym mlekiem 0,5%.

Dieta 7-dniowa i przykładowy jadłospis (pierwsze 2 dni)

Dieta 7 dniowa – jadłospis i harmonogram posiłków
Dzień Posiłek Produkty Wartość energetyczna
Pierwszy Śniadanie sok owocowy lub warzywny bez cukru (szklanka) ok. 600 kcal
jogurt naturalny
 
Obiad sok owocowy lub warzywny bez cukru (szklanka)
jogurt naturalny
 
Kolacja sok owocowy lub warzywny bez cukru (szklanka)
jogurt naturalny
 
Należy spożywać dużą ilość płynów w postaci wody mineralnej oraz herbaty ziołowej
 
Drugi Śniadanie jabłko ok. 1200 kcal
chleb pełnoziarnisty z serem cottage (2 kromki)
jogurt
herbata zielona, mleko (szklanka) lub herbata czarna
 
Obiad kiwi
sałatka z warzyw surowych (starta marchewka i seler, sałata lodowa, oliwa, sok z cytryny)
warzywa gotowane na parze (150 g)
zielona albo czarna herbata
 
Kolacja musli (100g niesłodzonego) + łyżka soku z pomarańczy
jagody (50g)
jogurt naturalny
czerwona lub zielona herbata

Dieta tygodniowa dla cukrzyka

Dietę tygodniową mogą z powodzeniem stosować również cukrzycy. Ze względu jednak na swoją chorobę muszą jednak zachować jeszcze większą czujność oraz reżim dotyczący jednostek chlebowych (jest porcją produktu w gramach, która dostarcza 10 g węglowodanów przyswajalnych), liczby kalorii oraz regularności spożywania posiłków.

Posiłki powinny być spożywane w odstępach przynajmniej 2-3 godzinnych. Powinny być one odpowiednio zbilansowane i przede wszystkim w mniejszych porcjach. Cukrzyk stosując się do ścisłych zasad diety tygodniowej powinien spożywać 5 posiłków dziennie. Należy również przestrzegać pory spożywania posiłków.

Unikać natomiast należy cukrów prostych, do których zaliczają się glukoza, fruktoza oraz laktoza.

Spożywając posiłki powinniśmy również brać pod uwagę rokład procentowy energii, którą dostarczymy organizmowi.

  • śniadanie – energia w granicach 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego,
  • II śniadanie – ok. 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego,
  • obiad – w granicach 30% dziennego zapotrzebowania energetycznego,
  • podwieczorek – 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego,
  • kolacja – 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Cukrzycy powinni chęć podjęcia każdej diety konsultować indywidualnie z lekarzem prowadzącym i dietetykiem.

 
One thought on “Dieta tygodniowa. Oczyszczające 7 dni”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.