Dieta białkowa to chyba jedna z najbardziej kontrowersyjnych, a jednocześnie najbardziej znanych diet. Świadczyć to może z jednej strony – o jej dużej skuteczności, a z drugiej – skutkach ubocznych. Niemniej jednak dieta proteinowa oparta na białku od lat pozwala schudnąć, a stosujące ją osoby osiągają zadziwiające rezultaty. Co zatem można jeść w diecie białkowej?

Podstawowe zasady diety białkowej

Dieta białkowa składa się z czterech zróżnicowanych faz. Każdą z nich charakteryzują odpowiednio zbilansowane posiłki. Pierwsze dwie fazy mają na celu redukcję tłuszczu oraz zmniejszenie wagi, natomiast trzecia i czwarta utrwalają osiągnięty rezultat, przez co unikamy efektu jo-jo. W jaki sposób działa dieta i dlaczego to właśnie białko jest jej głównym składnikiem? Spożywanie znacznej ilości białka oraz eliminacja cukru i tłuszczu aktywuje organizm do szybszego spalania rezerw tłuszczowych. Dieta białkowa wspomagana wysiłkiem fizycznym pozwala na zrzucenie dużej ilości kilogramów bez poczucia głodu i osłabienia. Ważnym elementem jest wypijanie ok. 1,5 litra płynów w różnych postaciach (należy jednak unikać gazowanych i słodkich napojów) oraz unikanie jajek, które są najpopularniejszym źródłem białka, jednak zawierającym znaczna ilość złego cholesterolu.

W pierwszej fazie atakujemy tłuszcz

Co jeść, czyli przepisy i jadłospis w diecie białkowej? Wśród czterech faz pierwsza jest najtrudniejsza, a jednocześnie bardzo ważna. W tym momencie zajmujemy się redukcją tłuszczu poprzez spożywanie pokarmów z ogromną dominacją białka zwierzęcego. W tej fazie jesteśmy ograniczeni nie ilościowo, a jakościowo. Ile białka? Nie dopuszczając do głodu możemy spożywać dowolną ilość białka, wybierając zdrowo przyrządzane potrawy. Szczególnie należy zwrócić uwagę na zawartość tłuszczu, warto więc wybrać chudy nabiał (np. twaróg, jogurt), mięsa (cielęcina, jagnięcina) i ryby (zarówno słodko- jak i słonowodne). Ile trwa pierwsza faza diety białkowej? Od 5 do 10 dni w zależności od tego, ile chcemy schudnąć.

Druga faza – łączymy białko z warzywami

Jadłospis w drugiej fazie. W kolejnej fazie, która następuje po około tygodniu, przyrządzamy posiłki łącząc białko z warzywami. Wciąż jednak trzymamy się zasady unikania tłuszczu. Faza ta polega na stopniowym wprowadzaniu warzyw, a następnie powrocie do posiłków czysto białkowych. Połączenia tego typu można stosować nawet przez kilka miesięcy, aż do osiągnięcia pożądanego rezultatu.

Trzecia i czwarta faza – utrwalenie rezultatów

Jadłospis w trzeciej i czwartej fazie. Kiedy zaczniemy wchodzić na wagę i z optymizmem spoglądać na cyfry wyświetlające się na jej liczniku, czas rozpocząć fazę utrwalenia. Długość tej fazy należy ustalić na podstawie utraconych kilogramów – im więcej udało nam się ich zrzucić, tym dłużej powinniśmy stabilizować wynik. W tym momencie łączymy białko z warzywami, ale bez powrotu do diety czystobiałkowej. Można również wprowadzić ciemne pieczywo oraz owoce o niskiej zawartości cukru (uwaga – niektóre z nich zawierają bardzo dużo cukru i są kaloryczne, nie należy przesadzać z ich ilością). W ostatniej czwartej fazie powracamy do zróżnicowanej, ale wciąż zbilansowanej diety, w której unikamy dużej ilości tłuszczu i cukru. Jedynie raz w tygodniu należy powrócić do fazy pierwszej, a więc posiłku składającego się tylko z białka. Bardzo ważne jest, aby wciąż zachowywać regularność posiłków i nie wypaść z rytmu.

Kto może ją stosować?

Diety białkowej nie powinny stosować osoby z nadciśnieniem tętniczym, a także z problemami z układem moczowym oraz cukrzycą. Wśród znawców dietetyki panuje twierdzenie, że oparcie diety na białku mocno obciąża organizm i nie pozwala na jego pełnowartościowe odżywianie. Ważne jest, aby stosując dietę, bacznie obserwować swój organizm i zwracać uwagę na różnego rodzaju symptomy. Jest to dieta intensywna i ingerująca w przemianę materii, dzięki temu jednak uzyskuje się tak satysfakcjonujące rezultaty.

Dieta białkowa to przede wszystkim styl życia

Ze względu na długi czas trwania diety, jest ona nie tylko sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale także na zmianę nawyków żywieniowych. Stosując określony plan dietetyczny, pamiętając o codziennej aktywności fizycznej i widząc wyraźne rezultaty – odchudzanie staje się czystą przyjemnością.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *