Wśród wielu dostępnych diet, ta wydaje się być najoryginalniejszą. Rzadko kiedy bowiem w jadłospisie dominuje jeden rodzaj warzywa. Kto z nas jednak nie miał momentów, w których mieliśmy przez długi czas ochotę na określony produkt. Dieta kapuściana bazuje na popularnym, polskim warzywie, a stosowana przez tydzień pozwala szybko zrzucić niechciane kilogramy.

Kapusta – magiczne warzywo

Kapusta kojarzona głównie z prostymi, wiejskimi, nierzadko też obciążającymi żołądek potrawami niesie w sobie wiele wartościowych właściwości. Wszystko zależy od jej przyrządzenia – odpowiednio przygotowana odwdzięcza się mnogością składników odżywczych. Niedroga i łatwo dostępna pozwala stworzyć kuracje na różne dolegliwości. Przykładem jest działanie detoksykacyjne i odkażające na różnego rodzaju rany, a także na bóle stawowe związane z artretyzmem, czy obrzęki. Posiada jeszcze kilka cech, które warto wykorzystać – jest niskokaloryczna i jest źródłem błonnika, szczególnie pożądanego w kuracjach odchudzających. W swoim składzie posiada także potas – jeden z istotniejszych pierwiastków w naszym organizmie, odpowiadających za wiele procesów, między innymi gospodarkę osmotyczną oraz układ krwionośny.

Podstawowy cel – oczyszczanie

Głównym problemem, z jakim borykamy się we współczesnym świecie, jest ogromna ilość toksyn, otaczająca nas ze wszystkich stron. To nie tylko pożywienie, którego przecież nie możemy badać toksykologicznie przed każdym posiłkiem, ale również nieświeże powietrze, kosmetyki o mało ekologicznym składzie, sztuczne tkaniny. W takiej sytuacji nie w sposób ustrzec się od zatrucia organizmu. Można zaryzykować stwierdzenie, że każdy z nas jest w jakiś sposób zatruty toksynami. Niektóre organizmy są w stanie bronić się same, w niektórych jednak toksyny gromadzą się i powodują dziwne, trudne do zdiagnozowania objawy, takie jak bóle głowy, przemęczenie, nieuzasadnione przybieranie na wadze, poczucie bezsilności i lenistwa (mimo wcześniejszej energiczności), bóle stawów i wiele innych. To sygnał, że warto sięgnąć po dietę oczyszczającą, a dieta kapuściana jest jedną z jej skutecznych odmian.

Od czego zacząć?

Dieta kapuściana powinna trwać nie dłużej niż tydzień, ponieważ jest dość restrykcyjna i przez dłuższy czas może zadziałać na organizm wyniszczająco. Jej głównym celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn, a przede wszystkim układu pokarmowego, wątroby, jak również uregulowanie metabolizmu. Dobrym wsparciem diety kapuścianej jest picie letnich naparów z ziół o działaniu lekko przeczyszczającym. Uwaga – preparaty przeczyszczające, dostępne w aptekach mogą dać efekt odwrotny od zamierzonego, warto stosować jedynie naturalne metody. Wskazane jest picie wyciągu z karczocha czy czarnej rzodkwi, które wspomagają trawienie i przyspieszają wydalanie szkodliwych substancji.

Przepis i jadłospis w diecie kapuścianej

Pierwszym, najprostszym i najlepiej przyswajalnym posiłkiem z kapustą w roli głównej jest prosta zupa kapuściana na wywarze warzywnym. Wywar jest bardzo istotny, ponieważ zbyt duża ilość tłuszczu i soli nie wpłynie dobrze na nasz układ pokarmowy. Kapusta w połączeniu z tłuszczem nierzadko kojarzy nam się z imieninami, kiedy wątroba daje o sobie znać bardzo wyraźnie, a mięta gości na stole szybciej niż kawa. Dlatego bardzo ważnym jest lekkie przyrządzenie kapusty – obgotowanie, duszenie, gotowanie na parze. Oprócz tradycyjnej, świeżej kapusty, możemy również włączyć do jadłospisu kapustę kiszoną. Dzięki dużej zawartości witaminy C wspomoże procesy antyoksydacyjne. Przykładowym daniem może być surówka z kapusty i cebulki.

Efekty diety kapuścianej

Dieta kapuściana nie jest sposobem na radykalną utratę wagi i spektakularne efekty liczbowe. To sposób na oczyszczenie, lepsze samopoczucie i lekkość. Waga zmniejszona o ok. 2 kilogramy to efekt utraty magazynowanej wcześniej przez zatruty organizm wody. Łatwo jednak zobaczyć inne rezultaty – czystą cerę, jasne i bystre oczy, błyszczące włosy, nawilżoną skórę. Dieta pozwala powrócić do naturalnej równowagi, może stanowić początek do kompletnej odmiany naszego stylu życia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *