Dieta na przytycie to dla niektórych osób konieczność, szczególnie tych zbyt szczupłych, które chciałyby zyskać kilka kilogramów w sposób zdrowy, skuteczny oraz w pełni bezpieczny. Osoby, które straciły kilogramy po chorobie powinny jadać zdrowe, smaczne potrawy, które dodadzą im przynajmniej parę kilogramów. W ich diecie muszą znaleźć się białka, witaminy i składniki mineralne.

Co jeszcze w diecie na przytycie?

Potrzebne są produkty zbożowe, tłuste morskie ryby, warzywa i owoce. Do tego trzy szklanki mlecznych napojów dziennie, ponieważ są one źródłem wapnia. Na deser przydadzą się orzechy, migdały, suszone owoce, ale nie ciasta, ciastka i lody.

Margaryna miękka, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, mleko, naturalne jogurty, chude mięso i wędliny dopełnią takiej diety. Dieta na przytycie powinna mieć wartość kaloryczną na poziomie 2000-2500 kcal. Jest to dieta dla kobiet o umiarkowanej aktywności fizycznej, które planują przybranie kilku kilogramów, a nie dla panów wykonujących ciężką pracę fizyczną.

Do picia poleca się niegazowaną wodę mineralną oraz owocowe herbatki. Polecane są też koktajle z kefiru i truskawek świeżych lub mrożonych, ewentualnie z malin lub jagód. Na pewno nie należy objadać się słodyczami oraz fast foodami, czyli kebabami, hamburgerami, frytkami, pizzą i tym podobnymi specjałami.

Jaka dieta na przytycie będzie najlepsza dla Ciebie? Przede wszystkim zależy to od uwarunkowań organizmu, dolegliwości, płci oraz zaleceń dietetyka.
Jaka dieta na przytycie będzie najlepsza dla Ciebie? Przede wszystkim zależy to od uwarunkowań organizmu, dolegliwości, płci oraz zaleceń dietetyka.

Zdrowa dieta musi być zrównoważona, pełna zdrowych składników, daleka od śmieciowego jedzenia, celem jej ułożenia warto skontaktować się z dietetykiem. Przed zaleceniem właściwej diety należy sprawdzić, czy dana osoba nie skarży się na problemy z krążeniem, nadczynność tarczycy lub problemy hormonalne. Jeśli cierpi na jakieś schorzenie to najpierw należy podjąć leczenie, a dopiero później przygotować odpowiednią dietę.

Jadłospisu na przytycie nie wolno budować licząc tak zwane „puste kalorie”, lecz opierając się na produktach zdrowych i smacznych. Niezdrowe produkty mogą powodować biegunki lub wymioty, a nie dawać dodatkowe kilogramy. Lepiej zatem wystrzegać się szkodliwego jedzenia i zdrowo jeść, aby za miesiąc czy dwa cieszyć się kilogramami. Skrobia dostarcza energii, a błonnik reguluje pracę jelit.

Dieta dla panów z niedowagą

Panowie z niedowagą powinni stosować się do takich oto zasad:

  • Jeść regularne posiłki.
  • Spożywać pełnowartościowe i zdrowe śniadanie, które jest najważniejszym posiłkiem dnia.
  • Uzupełnić dietę o warzywa i owoce.
  • Pić szklankę soku przed posiłkiem – pobudza on apetyt. Najlepszy jest sok przygotowany w domu, a nie z kartonika.
  • Napoje gazowane i fast foody należy pożegnać na zawsze. Frytki i pizze może i sycą, ale dostarczają sporo niezdrowych kalorii.
  • Posiłki smażone nie są dobre, gdyż długo zalegają w żołądku.
  • Codziennie należy spożywać 4-5 posiłków, a każdy z nich nie powinien być większy od ludzkiej pięści.
  • Po posiłku należy przespać się lub poleżeć.
  • Panowie mogą jeść białe pieczywo, kasze, makarony i kluski.
  • Dieta na przytycie dla panów powinna mieć co najmniej 3500 kcal.
  • Zdrowymi przekąskami są banany, suszone owoce, pestki dyni, słonecznika, orzechy nerkowca, a nie ciastka czy czekoladki.

Panowie cierpią na niedowagę, gdyż np. prowadzą aktywny tryb życia, ciężko pracują fizycznie, są narażeni na stres. To najczęstsze przyczyny niedowagi u panów. Obie płcie mogą mieć przyspieszoną przemianę materii będącą albo cechą osobniczą, albo objawem jakiegoś schorzenia. Truskawki, banany, maliny zmiksowane z jogurtem naturalnym, z dodatkiem miodu, znakomicie pobudzają apetyt, dlatego codziennie warto wypić szklankę takiego koktajlu.

Wsparcie może też zapewnić rozsądna suplementacja preparatami odżywczymi tj. Nutridrink – sprawdzają się szczególnie w sytuacji utraty wagi w wyniku różnych chorób (np. nowotworowych).

Kilka wskazówek dla osób przybierających na wadze

Posiłki należy jadać nie rzadziej niż co trzy godziny, śniadanie jest obowiązkowe, ponieważ daje energię na kilka godzin i najlepiej jest trawione.

Ostatni posiłek zjada się na dwie godziny przed snem. Spokojne spożywanie, celebrowanie każdego posiłku powinno być dobrym nawykiem dnia codziennego. Umiarkowanie w jedzeniu jest ważne, ponieważ objadanie się prowadzi chociażby do bólu brzucha oraz wzdęć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *