Dieta norweska to propozycja dla osób o silnej woli. Trwa jedynie czternaście dni, ale jej przerwanie uniemożliwia kontynuację i nie przyniesie efektów. Te ostatnie są zadziwiające, ponieważ można zgubić nawet ponad dziesięć kilogramów w przeciągu dwóch tygodni. Jeżeli z jakichkolwiek powodów musieliśmy przerwać dietę, powinniśmy rozpocząć kurację od początku. Plan diety powstał w szpitalu uniwersyteckim w Oslo i stąd wzięła się jej nazwa. Opracowywali ją lekarze i eksperci do spraw żywienia.

Zasady i przepisy diety norweskiej

Dieta składa się z trzech posiłków każdego dnia. Nie jemy tu kolacji. Zadaniem diety jest przyspieszenie przemiany materii i oczyszczenie organizmu z toksyn. Pijemy duże ilości wody niegazowanej i ziołowych herbatek. Nie musimy unikać kawy, ale nie powinniśmy jej słodzić. Pijemy też niesłodzoną herbatę. Podczas dwóch tygodni nie wolno stosować soli i oleju. Potrawy pieczemy w folii, na ruszcie lub po prostu gotujemy w wodzie czy na parze. Jajka, które odgrywają tu znaczącą rolę, gotujemy na miękko lub na twardo. Nie smażymy. Jemy mięso ryb czy kurczaka, a do tego możemy dodać świeże surówki. Warto wykorzystać w nich pomidora, seler czy marchewkę.

Elementem, który obok jajek rzuca się tu w oczy, jest grejpfrut. Musimy ściśle przestrzegać jadłospisu, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Wprowadzanie do menu czegokolwiek spoza listy zakłóci działanie specjalnie dobranych składników i nasza przemiana materii nie zostanie przyspieszona. Pamiętajmy, aby unikać produktów zawierających skrobię w dużych ilościach.

Dieta norweska jadłospis

Dieta norweska powstała dzięki specjalistom zajmującym się opracowywaniem planu żywienia na uniwersytecie w Oslo. Stąd nazwa diety. Dietę norweską musimy stosować przez dwa tygodnie. Krótszy czas nie przyniesie rezultatów, dlatego w momencie odstąpienia od zaleceń, musimy rozpoczynać wszystko od początku. Diety nie wolno też stosować dłużej, ponieważ może przynieść to szkody dla naszego zdrowia. Czternaście dni to optymalny czas, jaki jest potrzebny do zgubienia nawet dziesięciu kilogramów. Podczas stosowania diety norweskiej zaleca się picie dużej ilości wody mineralnej niegazowanej. Można też sięgać po słabą kawę oraz ziołowe czy owocowe herbatki. Podstawą jadłospisu są tutaj grejpfruty oraz jajka. Nie oznacza to jednak, że stanowią jedyne produkty, które możemy spożywać w ciągu dwóch tygodni stosowania diety norweskiej. Każdy dzień to trzy posiłki, do których zaliczymy śniadanie, obiad oraz kolację. Zadaniem diety norweskiej jest pozbycie się toksyn z organizmu oraz usprawnienie przemiany materii.

  • Śniadanie pierwszego dnia diety powinno składać się z trzech jajek gotowanych. W każdym z kolejnych dni należy zjadać na śniadanie nie więcej niż jedno lub dwa gotowane jajka. Do tego pijemy słabą kawę lub herbatę ziołową czy owocową.
  • Drugie śniadanie może składać się z grejpfruta, surówki warzywnej (marchewka, pomidor, ogórek konserwowy, seler naciowy) oraz herbaty owocowej. Możemy też połączyć grejpfruta z zimnym mięsem drobiowym i pomidorem. Pierwszego dnia diety na drugie śniadanie powinniśmy zjeść grejpfruta oraz trzy gotowane jajka.
  • Obiad to ostatni posiłek, po jaki sięgamy każdego dnia stosowania diety norweskiej. Na obiad możemy zjeść kotlety z piersi kurczaka połączone z surówką z selera naciowego, pomidora i ogórka konserwowego. Możemy też śmiało przygotować jagnięcinę.

Pierwszego dnia diety możemy połączyć surówkę z kromką chleba i dodać do tego trzy gotowane jajka. Inną propozycją obiadu jest połączenie gotowanego jajka ze szpinakiem, chlebem oraz białym serem.

Dieta norweska to bardzo prosta metoda odchudzania. Tradycja jej wprowadzenia jest ściśle związana z latami 70. ubiegłego stulecia, tuż przed odkryciem ropy na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Ta metoda to zatem nic innego jak wysokobiałkowa dieta niskowęglowodanowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.