Po zakończeniu diety wiele osób martwi się, że szybko nadrobią zgubione kilogramy. Efekt jo-jo grozi nam, gdy po zakończeniu diety powracamy do starych nawyków żywieniowych. Łapczywie zjadamy słodycze i inne przysmaki, których musieliśmy wyrzekać się podczas stosowania diety. Utracone kilogramy szybko wracają. Posiłki powinny być przemyślane, a ich składniki dokładnie dostosowane do potrzeb organizmu. Każdego dnia musimy dostarczać organizmowi składników odżywczych i witamin, a także szukać ich w produktach, które nie zawierają szkodliwych substancji i nie przyczynią się do szybkiego przybrania na wadze. Błędem, który popełnia wiele osób, jest też zaniechanie ćwiczeń po skończeniu diety.

Utrzymanie wymodelowanej sylwetki

Osiągnięcie upragnionej sylwetki to nie koniec. Musimy jeszcze ją utrzymać. Warto szukać sposobności do podjęcia aktywności nawet podczas zakupów czy sprzątania mieszkania. Jeśli podczas stosowania diety uczęszczaliśmy na siłownię lub na basen, nie warto z tego rezygnować. Warto myśleć pozytywnie, nie wyrzucać sobie zjedzenia sporej ilości kalorii i starać się wybierać zdrowe produkty, aby móc cieszyć się szczupłą sylwetką. Odpowiednie nastawienie psychiczne jest bardzo ważne.

Musimy zachować umiar w jedzeniu, ale nie odmawiajmy sobie wszystkiego. Poleca się eksperymentowanie w kuchni. Potrawa, w której znajdują się zdrowe produkty, może smakować znakomicie. Warto tutaj odkrywać tajniki innych kuchni, nie tylko tej domowej, którą znamy od dzieciństwa. Ponadto samodzielnie zrobione jedzenie jest zdrowsze niż tłusty fast food zjedzony poza domem.

Zalecenia dietetyczne po diecie

  1. Najważniejsza kwestia to przede wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków żywieniowych. Chcąc zachować długotrwały efekt zastosowanej diety musimy racjonalnie podchodzić do posiłków i unormować czas ich spożywania. Zaleca się zmniejszenie obfitości każdego z nich, co natomiast idzie w parze ze zwiększoną częstotliwością ich spożywania. Regularne spożywanie 4-5 posiłków dziennie przy uzupełnianiu płynów (spożywanie wody mineralnej) to dobra droga w kierunku utrzymania odpowiedniej sylwetki.
  2. Amatorzy owoców będą musieli ograniczyć pokusę ich spożywania. W przypadku jabłek zaleca się, aby w ciągu dnie nie było to więcej jak dwa, przy czym dania z zawartością owoców powinniśmy spożywać do godziny 15 maksymalnie. Oczywiście wszystko jest dla ludzi i ewentualne odchylenia o godzinę czy też dwie nie powinny stanowić problemu.
  3. W ciągu dnia powinniśmy pić przynajmniej 1,5-2 litry wody mineralnej. Zaleca się także spożywanie soków warzywnych czy też herbatek owocowych bez cukru.
  4. Ograniczajmy w swoim codziennym spożyciu obecność potraw smażonych (możemy smażyć, jednak z niewielką ilością lub też bez dodatku tłuszczu), wprowadźmy do swojego menu dnia gotowane i pieczone, bogate w witaminy i substancje odżywcze. Jedzmy więcej warzyw.
  5. Unikajmy produktów z dużą zawartością cholesterolu lub też spożywajmy je z umiarem. Mowa tutaj o maśle, jajkach (szczególnie żółtko), wędlinach tłustych oraz mięsie wieprzowym. Do potraw dodawajmy naturalne zioła, używajmy soli w sposób rozsądny ze względu na jej zdolności higroskopijne (wiąże się z wodą i utrudnia jej wydalenie z organizmu).
  6. Niezwykle istotne w przypadku stosowania każdego rodzaju diety jest dbanie o aktywność fizyczną. Bez codziennego ruchu nasze wysiłki i rygorystyczne przestrzeganie diety na niewiele się zdadzą. Ćwiczmy, spacerujmy – bądźmy aktywni w ciągu dnia. Ruch to również sposób dbania o siebie.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.