Wrzody żołądka występują głównie u osób żyjących szybko, jedzących w biegu, pijących dużo kawy i żyjących w permanentnym stresie. Jeśli zauważamy u siebie zgagę, nudności i zaparcia, warto skonsultować to z lekarzem. Przyczyną może być uszkodzona błona wyścielająca żołądek. Gdy specjalista zdiagnozuje u nas wrzody, warto zmienić sposób odżywiania i pomóc swojemu układowi pokarmowemu. Posiłki w diecie przy wrzodach żołądka nie mogą być ciężkostrawne i podrażniać ścian żołądka. Istotne jest jedzenie o regularnych porach. Unikamy tłustych mięs, wywarów z mięsa i warzyw, grzybów, ostrych przypraw oraz produktów marynowanych, wędzonych i smażonych.

Dieta na wrzody i zapalenia błony śluzowej żołądka to plan odżywiania, który ogranicza lub dyskwalifikuje produkty podrażniające żołądek. Nasz żołądek może być podrażniony przez pokarmy zwiększające wydzielanie soku żołądkowego. Konieczne będzie ograniczenie źródeł pokarmowych, które powodują wystąpienie takich objawów jak ból brzucha, zgaga czy też niestrawność.

Czego unikać przy wrzodach żołądka?

Nie wszystkie produkty spożywcze wpływają na każdego w taki sam sposób. Musimy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, które pokarmy powodują objawy wyżej wymienione objawy. Przyprawy, takie jak pieprz, zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i mogą podrażniać żołądek. Pokarmy zawierające czekoladę, ostre albo bogate w tłuszcz mogą również podrażniać żołądek. Napoje zawierające alkohol lub kofeinę również. Oto lista produktów, których powinniśmy unikać.

Napoje

 • gorące kakao i cola, pełne mleko i czekolada mleczna,
 • czarna herbata, z lub bez kofeiny,
 • normalna i bezkofeinowa kawa,
 • napoje zawierające alkohol,
 • soki pomarańczowy i grejpfrutowy.

Przyprawy

 • czarny i czerwony pieprz,
 • czosnek w proszku,
 • chili w proszku.

Inne potrawy

 • nabiał z mleka lub śmietany,
 • pikantne lub aromatyzowane sery, takie jak papryka jalapeno,
 • wędliny o wysokiej zawartości tłuszczu, takie jak kiełbasa, salami, boczek, szynka i wędliny,
 • gorące chilli i papryki,
 • cebula i czosnek,
 • przetwory z pomidorów, takie jak sos pomidorowy lub sok pomidorowy.

Co możemy jeść i pić w diecie wrzodowej? Nasz jadłospis i przepisy

Jedzmy różnorodnie zdrową żywność ze wszystkich grup – owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i produkty beztłuszczowe lub niskotłuszczowe mleczne, miętę pieprzową, pieczywo pełnoziarniste, płatki zbożowe, makarony i ryż brązowy. Wybierajmy chude mięso, drób (kurczak i indyk), ryby, fasolę, jajka i orzechy. Dieta wrzodowa powinna się cechować niską zawartością tłuszczów nasyconych, soli i cukru. Zdrowe tłuszcze to oliwa z oliwek bądź olej rzepakowy. Warto skonsultować z dietetykiem harmonogram i plan naszej diety przy stwierdzonych wrzodach żołądka.

Rezygnujemy z alkoholu, mocnej kawy oraz herbaty. Nie pijemy bardzo gorących lub bardzo zimnych napojów. Poleca się picie wody niegazowanej oraz zielonej herbaty. Czarną kawę zmieniamy na zbożową i dodajemy do niej mleka. Redukujemy ilość soli i pieprzu, a także ograniczamy zioła stosowane do przyprawiania potraw. Poleca się jajka na miękko, omlety, jajecznicę, chude mięso, makaron, ryby, ryż, gotowaną cielęcinę, galaretki owocowe, budynie, kisiele, gotowane warzywa i przeciery owocowe.

Unikamy smażenia mięsa, stawiając na duszenie i gotowanie na parze. Znakomitym sposobem na łagodzenie dolegliwości wrzodowych jest sok z surowych ziemniaków lub wywar z ich łupin. Pijemy po dwie lub trzy łyżki przed jedzeniem. Innym sposobem, który warto wypróbować, jest napój miętowy. Do jego przygotowania potrzebujemy suszonej oraz świeżej mięty, cytryny oraz wody. Taka mieszanka przynosi niektórym ulgę.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

 • Nie jedzmy tuż przed snem. Ostatni posiłek powinien być spożywany co najmniej 2 godziny przed snem.
 • Spożywajmy małe, częste posiłki. Żołądek znacznie lepiej toleruje małe, częste posiłki niż rzadsze i bardziej obfite.
 
5 thoughts on “Dieta wrzodowa przy wrzodach żołądka”
 1. […] Dieta czyli domowy sposób zminimalizowania objawów. Podstawa to posiłki lekkostrawne, które nie podrażniają ścian żołądka. Regularność posiłków odgrywa również ważną rolę. Czego nie powinniśmy uwzględniać w naszym menu? Przede wszystkim tłustego mięsa, grzybów, wywarów z mięsa, przypraw ostrych i roduktów marynowanych, smażonych oraz wędzonych. O tym, jak powinna wyglądać nasza dieta przy wrzodach żołądka i czego należy unikać, można znaleźć na stronie https://idietetycznie.net/dieta-przy-wrzodach-zoladka/. […]

   
 2. Zielona herbata przeciwskazana?! CO TO ZA BZUDRY :)))) Poziom artykułu mniej więcej w okolicy kolorowej gazetki dla gimanzjalistek.

   
 3. Bardzo proszę czytać artykuł dokładnie:
  „Rezygnujemy z alkoholu, mocnej kawy oraz herbaty. Nie pijemy bardzo gorących lub bardzo zimnych napojów. POLECA się picie wody niegazowanej oraz ZIELONEJ HERBATY.”

  Pozdrawiamy serdecznie 🙂

   
 4. a tu co jest napisane???

  Oto lista produktów, których powinniśmy unikać.

  Napoje

  gorące kakao i cola, pełne mleko i czekolada mleczna,
  zielona herbata i czarna, z lub bez kofeiny i mięta pieprzowa,
  normalna i bezkofeinowa kawa,
  napoje zawierające alkohol,
  soki pomarańczowy i grejpfrutowy.

  To powinniśmy unikać zielonej herbaty czy nie?

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.