Dieta oczyszczająca oparta na pszenicy to jeden z najbezpieczniejszych sposobów pozbywania się toksyn z organizmu. Podczas diety organizmowi dostarczane są zarówno białka, węglowodany, jak i tłuszcze. Jednym elementem, którego tutaj brakuje, jest witamina C. Jeśli stosujemy dietę przez kilka czy kilkanaście dni, nie musimy się obawiać o brak niektórych elementów. Jeżeli mamy zamiar kontynuować ją przez kolejne dni, warto uzupełniać pszeniczne posiłki sokami, warzywami i owocami. W ten sposób zapewnimy sobie odpowiedni poziom witamin i minerałów.

Sposób przygotowania dietetycznego i oczyszczającego posiłku

Pszenicę warto moczyć całą noc, aby zmiękła, a rano gotujemy tyle, ile zechcemy zjeść w ciągu dnia. Proporcje gotowania to trzy szklanki wody na jedną szklankę pszenicy. Dieta pozwala przede wszystkim pozbyć się szkodliwych toksyn. Dla wzmocnienia efektu możemy dorzucić do pszenicy nieco suszonych śliwek.

Gotowana pszenica zapełni nam żołądek, więc przez cały dzień nie będziemy głodni. Otręby pszeniczne znane są z tego, że pomagają zapobiegać zaparciom. Pszenica wpływa tez na poziom insuliny, dlatego ma swoje zastosowania w diecie przeciwko cukrzycy.

Podczas stosowania diety pszennej oczyszczającej dbamy o nawodnienie organizmu, pijąc około dwóch litrów wody niegazowanej dziennie. Poza detoksykacją możemy liczyć na zrzucenie kilku kilogramów. Poleca się stosowanie tej diety z umiarem. Kilka dni powinno przynieść nam oczekiwane efekty. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn nie możemy zastosować pszenicy, możemy zastąpić ją kaszą gryczaną, pęczakiem lub płatkami zbożowymi.

Dieta pszenna oczyszczająca ze względu na zawartość wartościowych dla organizmów składników mineralnych, węglowodanów, białka oraz witamin stanowi wartą rozważenia metodę na oczyszczenie naszego organizmu ze zbędnych toksyn. Największą jej wadą jest jednak brak witaminy C, co przy dłuższym jej stosowaniu może stanowić dość poważny problem, dlatego zaleca się jej stosowanie przez krótszy okres czasu.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wzbogacenie diety pszennej o ważne źródła witaminy C, jakimi bez wątpienia są owoce i świeże soki oraz warzywa. W takim wypadku możemy dietę oczyszczającą stosować dłużej niż tylko przez kilka dni.

Jakie produkty w diecie pszennej oczyszczającej?

Należy w diecie pszennej oczyszczającej zredukować spożycie produktów zawierających duże ilości fruktozy (np. syrop kukurydziany), sacharozy, soli, żywności bogatej w cukier. Ryż, ziemniaki, napoje gazowane, soki owocowe, suszone owoce, rośliny strączkowe i inne nie są już rekomendowane. Należy również unikać tłuszczów nasyconych, smażonych potraw oraz tłustych wędlin.

Co możemy jeść?

  • warzywa,
  • niektóre owoce (jagody, jabłka a mianowicie, pomarańcze), w mniejszej ilości słodsze owoce (ananas, papaja, mango, banany),
  • orzechy, oleje pochodzenia roślinnego, takie jak oliwa z oliwek, awokado, olej kokosowy, masło kakaowe,
  • mięso i jaja odpowiedniej jakości,
  • sery pełnotłuste,
  • siemię lniane mielone.

W ograniczonych ilościach można spożywać:

  • pełnotłusty, niesłodzony twaróg, jogurt, mleko i masło,
  • soja w fermentowanych formach: tofu, tempeh, miso i natto,
  • oliwki, awokado, marynowane warzywa i surowe nasiona,
  • fasolę.

W przypadku alkoholu piwa warzone pszeniczne nie powinny być spożywane, natomiast czerwone wino ze względu na korzystne działanie dla naszego serca można spożywać w rozsądnych ilościach.

Proces gotowania pszenicy i uzupełnienie diety

Ilość gotowanej pszenicy jest uzależniona w gruncie rzeczy od naszych możliwości dotyczących spożywanych posiłków – gotujemy tyle, ile jesteśmy w stanie zjeść. Nasiona pszenicy są twarde, dlatego pszenicę warto przygotować już odpowiednio wcześniej, np. gotując w nocy. Proporcje – 3 szklanki wody na 1 szklankę pszenicy.

Pamiętajmy, aby podczas diety pszennej oczyszczającej pić duże ilości płynów – wskazana jest niegazowana woda mineralna. Celem zintensyfikowania procesów oczyszczających w naszym organizmie jadłospis w diecie pszennej wzbogaca się o suszone śliwki.

Najważniejsze punkty diety pszennej oczyszczającej organizm

  • Gotowana pszenica – jedna szklanka pszenicy na trzy szklanki wody.
  • Dietę warto uzupełnić o soki, owoce, warzywa – ważne nośniki składników odżywczych i witamin, zwłaszcza witaminy C.
  • Spożywamy 4-5 posiłków dziennie, w których podstawę stanowi gotowana pszenica (lub poniższe zamienniki).
  • Zamiast gotowanej pszenicy możemy stosować pęczak, płatki zbożowe lub też kaszę gryczaną.
  • Do menu warto dodać suszone śliwki, które należy spożywać na czczo.
  • Pijemy przynajmniej 2 litry wody niegazowanej dziennie (najlepiej tej z dodatkiem minerałów).
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *