Dieta rozdzielna niełączenia produktów zakłada podział produktów na trzy grupy oraz unikanie łączenia artykułów białkowych z węglowodanowymi. Grupa neutralna może być łączona zarówno z produktami białkowymi, jak też węglowodanowymi. Odpowiednie przygotowywanie potraw zapewni nam zdrowie, piękny wygląd i zgrabna sylwetkę. Z naszego menu powinny zniknąć: kawa, napoje gazowane, cukier, mocna herbata, alkohol, białe pieczywo, wędliny i czerwone mięso, fast food oraz ciastka.

Nie należy pić w trakcie posiłków, ale w przerwach pomiędzy poszczególnymi daniami. Poleca się jedzenie jednego posiłku z dominacją białek, jednego węglowodanowego oraz warzyw i owoców jako jednej porcji w ciągu dnia. Pomiędzy posiłkiem białkowym i węglowodanowym powinniśmy zachować czterogodzinną przerwę.

Podział na grupy w diecie rozdzielnej

Grupa neutralna to oleje roślinne, margaryna, masło, oliwa z oliwek, warzywa (poza ziemniakami), czosnek, koperek, cebula dymka, śmietana, awokado, otręby, miód i zioła. Węglowodany to ziemniaki, makarony, chleb razowy, ziarna, słodkie owoce, karczochy i piwo. Do grupy białkowej zaliczamy zaś mięso, drób, wędliny, jaja, żółty ser, jogurty, rośliny strączkowe oraz ryby. Przed każdym posiłkiem możemy wypić sok ze świeżych warzyw lub szklankę herbaty owocowej. Warto zadbać o umieszczenie w każdym posiłku produktu, który przyspiesza spalanie tłuszczu. Takie artykuły zawierają w sobie witaminę C, żelazo, magnez lub jod. Te substancje usprawniają spalanie.

Jeśli stosujemy dietę przez dwa tygodnie, możemy zgubić dwa i pół kilograma. Program trzytygodniowy to nawet około siedem zrzuconych kilogramów.

Przepisy i zasady diety rozdzielnej niełączenia

Kluczową kwestią w diecie rozdzielnej niełączenia dr. Hay’a jest unikanie połączeń produktów w naszych posiłkach z grupy węglowodanowej oraz białkowej. Można jednak łączyć zarówno grupę białkową, jak i węglowodanową, z grupą neutralną. Co warto spożywać w diecie niełączenia produktów?

 • produkty naturalne, pełnowartościowe i bogate w składniki odżywcze – witaminy i minerały,
 • pijmy szklankę wody mineralnej, soku zrobionego ze świeżych warzyw albo herbaty owocowej bez dodatku cukru,
 • w przygotowywanych przez nas posiłkach powinny być obecne substancje ułatwiające eksploatację tłuszczu, takie jak m.in. chrom, karnityna, żelazo, wapń, magnez oraz witamina C.

Dieta rozdzielna niełączenia produktów dr. Hay’a opiera się na eliminowaniu błędów żywieniowych, dotyczących spożywania niewystarczającej ilości owoców oraz warzyw, a także niedostateczną detoksykację organizmu (oczyszczanie z toksyn). Stosując dietę niełączenia dostarczamy naszemu organizmowi ok. 1000 kcal dziennie, co pozwoli nam na pozbycie się 2-3 kg zbędnej masy w ciągu 14 dni.

Zalety diety rozdzielnej niełączenia dr. Hay’a

 • możemy sami decydować o ilości spożywanego pokarmu,
 • dzięki odpowiedniej konstrukcji pozwala dostarczyć organizmowi niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych,
 • akceptowalne jest spożywanie przekąsek między posiłkami,
 • oczyszczamy nasz organizm z toksyn i tracimy przy tym kilka kg.

Wady diety rozdzielnej niełączenia dr. Hay’a

 • trudności ze skomponowaniem posiłków z powodu występowania w wielu produktach jednocześnie np. skrobi i białka,
 • długotrwałe jest stosowanie jest utrudnione z powodu jej skomplikowanej konstrukcji (konieczność pamiętania o prawidłowym łączeniu potraw),
 • dieta niełączenia nie posiada naukowego potwierdzenia jej skuteczności oraz zasadności.

Przepisy, czyli co możemy umieścić w jadłospisie?

 • na śniadanie – twarożek z rzodkiewką, sok z marchwi lub dwie łyżki sera wiejskiego, jajecznica na szynce,
 • na obiad – pierogi z jagodami lub pieczona pierś z kurczaka z gotowanymi na parze brokułami i kalafiorem lub naleśniki ze szpinakiem,
 • na podwieczorek – ćwierć arbuza albo melona lub 2 mandarynki,
 • na kolację – kromka chleba pełnoziarnistego z dżemem niskosłodzonym lub cykoria z pastą rybną lub kurczak z fenkułem lub fasolka szparagowa z dodatkiem niewielkiej ilości masła.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.