Dieta ryżowa zyskuje wielu zwolenników, ponieważ ryż jest lekkostrawny, a zarazem sycący. Zawiera potas, który przyspiesza trawienie. Lepsza praca układu pokarmowego i wydalniczego przyczynia się do sprawniejszego usuwania z organizmu nagromadzonych toksyn. Dzięki niskiej zawartości kalorii dieta ryżowa przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, a także do poprawy funkcjonowania układu krwionośnego.

Bazując na zasadach diety ryżowej możemy zrzucić kilogram w ciągu tygodnia. Nie ma tu drastycznego spadku wagi, dzięki czemu dieta nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Należy jeść trzy posiłki dziennie, które łącznie nie będą zawierały więcej niż tysiąc kalorii.

Rekomendowane produkty w diecie ryżowej

Ryż urozmaicamy warzywami, owocami, chudym mięsem, rybami czy roślinami strączkowymi. Są to produkty bogate w witaminę B1. Mięso gotujemy, ryby pieczemy w folii lub gotujemy. Możemy dodawać pieczywo pełnoziarniste, twaróg czy jogurt naturalny. Ryż znakomicie nadaje się też do przygotowania sałatki. Podczas stosowania diety zaleca się uprawianie jogi lub podejmowanie innego wysiłku fizycznego, który nie musi być jednak wyczerpujący.

Pijemy oczywiście dużo wody, aby odpowiednio nawodnić organizm. Powinna być to mineralna woda niegazowana. Wskazana jest też czarna kawa i gorzka herbata. Poleca się również picie soków przecierowych. Dieta pozwala dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Początkowo przyzwyczajamy organizm do otrzymywania mniejszej porcji kalorii w ciągu dnia, nie jedząc chociażby mięsa, a następnie stopniowo zwiększamy wartość energetyczną posiłków.

Dzięki ryżowej diecie zmniejszymy spożycie tłuszczu, sodu, cukru i białka, co przyczyni się także do detoksykacji naszego organizmu. A ile możemy schudnąć? Przez miesiąc trwania diety możemy stracić nawet powyżej 10 kg.

Co można jeść, czyli nasz jadłospis i przepisy

  • Plan dietetyczny jest dość restrykcyjny. Obejmuje on świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, fasolę i inne białka chude.
  • Każdego dnia powinniśmy dostarczyć organizmowi porcje skrobi, beztłuszczowe produkty mleczne, owoce i warzywa.
  • Dieta ryżowa składa się z trzech faz, a pierwsza z nich pozwala na spożycie tylko 800 kcal dziennie. Kaloryczność potraw stopniowo zwiększamy – aż do 1200 dziennie.
  • Nie należy spożywać alkoholu podczas diety ryżowej.
  • Z dnia na dzień rezygnujemy z potraw o dużej wartości kalorycznej, soli, tłuszczu i cukru. Dieta ryżowa może stanowić także pomoc w leczeniu cukrzycy i nadciśnienia. Jeśli jesteśmy na diecie niskokalorycznej 1200 kalorii lub mniejszej, powinny być monitorowani na bieżąco przez naszego dietetyka lub pracownika służby zdrowia.
  • Ograniczenia: Korzystajmy z wszystkich grup żywności, które pozwalają nam dostarczyć niezbędnych składników odżywczych. Spożywajmy pokarmy bogate w błonnik – owoce, warzywa, fasola, ziarna zbożowe.
  • Jadłospis w diecie ryżowej nie daje wystarczająco dużo wapnia i witaminy D, więc konieczna będzie suplementacja. Ponadto plan przewiduje znacznie mniej białka niż zalecana dawka dla osób zdrowych. Jeśli cierpimy na jakieś dolegliwości, skontaktujmy się z lekarzem i dietetykiem przed rozpoczęciem diety.
 
One thought on “Dieta ryżowa”
  1. Od jutra zaczynam odchudzanie, kto sie odchudza ze mną? Nie będzie łatwo ale trzeba się wziąć za siebie. Mam już dobry plan na chudnięcie, wszyscy którzy są chętni proponuje zacząć od wipisania w google – xxally radzi jak szybko schudnąć

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.