Szwedzi nie posiadają rozbudowanego i finezyjnego jadłospisu, dlatego dieta szwedzka, nazywana również dietą 1000 kalorii lub dietą kopenhaską, to dla niektórych nuda i monotonia na talerzu. Efektem takiego sposobu żywienia jest jednak utrata nawet półtora kilograma w ciągu tygodnia, a ponadto dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jeśli stracimy na wadze, zrozumiemy, że trzy tygodnie z owsianką były bardzo opłacalne. W potrawach znajdują się witaminy z grupy B, błonnik, witamina C oraz kwasy omega-3.

Jadłospis w diecie szwedzkiej

Tego sposobu żywienia nie powinny jednak stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz młodzież. Dieta przeznaczona jest dla osób dorosłych oraz zdrowych.

Codzienny jadłospis to pięć posiłków. Jemy trzy posiłki główne, pomiędzy którymi znajdziemy drugie śniadanie i podwieczorek. Nie powinniśmy już nic jeść po godzinie dziewiętnastej. Dietę stosujemy od tygodnia do trzech. Dominuje tutaj owsianka, a także ryby i owoce morza, co wynika z geograficznych warunków Szwecji.

Ryby bardzo często pojawiają się w przepisach diety szwedzkiej. Podczas obiadu pijemy ponadto niesłodzoną herbatę oraz wodę niegazowaną. Na kolacje poleca się wodę, niesłodzoną herbatę lub kawę z mlekiem, ale bez cukru. Owsiankę zjadaną na śniadanie możemy urozmaicić jabłkiem i cynamonem, rodzynkami lub kurkumą. Podwieczorek to owsianka na wodzie.

Zasady zdrowej diety szwedzkiej

  • Jedzmy i pijmy mleko, jogurt grecki lub turecki, ser, śmietanę, masło i majonez.
  • Unikajmy tzw. produktów spożywczych “light” o zmniejszonej zawartości tłuszczu i cukru.
  • Jedzmy wołowinę, wieprzowinę, jagnięcinę, kurczaka i owoce morza, ale nie usuwajmy tłuszczu!
  • Przygotowujmy sosy domowej roboty, bez węglowodanów.
  • Jedzmy więcej produktów bogatych w kwasy omega-3 takie jak np. ryby czy jaja.
  • Spożywajmy maksymalnie 5 gramów węglowodanów na 100 gramów innych składników.
  • Brokuły i kalafior są doskonałymi zamiennikami ziemniaków. Możemy je jeść np. zapiekane z serem.
  • Trzymajmy się z dala od ziemniaków i produktów opartych na ich bazie, jak chipsy i frytki. Unikajmy ryżu, produktów bogatych w skrobię, takich jak makaron, chleb, ciasto, herbatniki, kasza i naleśniki.

Dieta szwedzka jest zdrowym rozwiązaniem, ponieważ opiera się na jadłospisie Szwedów dbających o swoje zdrowie i kondycję. Racjonalne odżywianie to ich specjalność.

Dieta szwedzka pobudza w sposób delikatny nasz metabolizm, jednocześnie zmniejszając apetyt oraz pomagając w procesach trawiennych.Jest wypełniona składnikami odżywczymi takimi jak witaminy, minerały, aminokwasy i elektrolity. Potrawy rekomendowane w diecie szwedzkiej oczyszczają organizm z toksyn, co przy pobudzeniu metabolizmu i trawienia daje nam postać bezpiecznej oraz zdrowej metody odchudzania.

Toksyny w naszym organizmie

Ilość szkodliwych substancji chemicznych, obecnych w naszym organizmie, uzależniona jest w dużej mierze od nawyków żywieniowych oraz prowadzonego przez nas trybu życia. Tak zwane wolne rodniki są eliminowane i usuwane w sposób naturalny, natomiast w przypadku niektórych z nich proces ten jest spowolniony lub też w ogóle nie pozbywamy się szkodliwych toksyn z naszego organizmu. Żywność przetworzona wzbogacona chemicznymi substancjami blokuje naturalny cykl oczyszczania organizmu, znacznie spowalnia metabolizm oraz powoduje wzrost wagi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *