Szwedzi nie posiadają rozbudowanego i finezyjnego jadłospisu, dlatego dieta szwedzka, nazywana również dietą 1000 kalorii lub dietą kopenhaską, to dla niektórych nuda i monotonia na talerzu. Efektem takiego sposobu żywienia jest jednak utrata nawet półtora kilograma w ciągu tygodnia, a ponadto dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jeśli stracimy na wadze, zrozumiemy, że trzy tygodnie z owsianką były bardzo opłacalne. W potrawach znajdują się witaminy z grupy B, błonnik, witamina C oraz kwasy omega-3.

Jadłospis w diecie szwedzkiej

Tego sposobu żywienia nie powinny jednak stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz młodzież. Dieta przeznaczona jest dla osób dorosłych oraz zdrowych.

Codzienny jadłospis to pięć posiłków. Jemy trzy posiłki główne, pomiędzy którymi znajdziemy drugie śniadanie i podwieczorek. Nie powinniśmy już nic jeść po godzinie dziewiętnastej. Dietę stosujemy od tygodnia do trzech. Dominuje tutaj owsianka, a także ryby i owoce morza, co wynika z geograficznych warunków Szwecji.

Ryby bardzo często pojawiają się w przepisach diety szwedzkiej. Podczas obiadu pijemy ponadto niesłodzoną herbatę oraz wodę niegazowaną. Na kolacje poleca się wodę, niesłodzoną herbatę lub kawę z mlekiem, ale bez cukru. Owsiankę zjadaną na śniadanie możemy urozmaicić jabłkiem i cynamonem, rodzynkami lub kurkumą. Podwieczorek to owsianka na wodzie.

Zasady zdrowej diety szwedzkiej

  • Jedzmy i pijmy mleko, jogurt grecki lub turecki, ser, śmietanę, masło i majonez.
  • Unikajmy tzw. produktów spożywczych „light” o zmniejszonej zawartości tłuszczu i cukru.
  • Jedzmy wołowinę, wieprzowinę, jagnięcinę, kurczaka i owoce morza, ale nie usuwajmy tłuszczu!
  • Przygotowujmy sosy domowej roboty, bez węglowodanów.
  • Jedzmy więcej produktów bogatych w kwasy omega-3 takie jak np. ryby czy jaja.
  • Spożywajmy maksymalnie 5 gramów węglowodanów na 100 gramów innych składników.
  • Brokuły i kalafior są doskonałymi zamiennikami ziemniaków. Możemy je jeść np. zapiekane z serem.
  • Trzymajmy się z dala od ziemniaków i produktów opartych na ich bazie, jak chipsy i frytki. Unikajmy ryżu, produktów bogatych w skrobię, takich jak makaron, chleb, ciasto, herbatniki, kasza i naleśniki.

Dieta szwedzka jest zdrowym rozwiązaniem, ponieważ opiera się na jadłospisie Szwedów dbających o swoje zdrowie i kondycję. Racjonalne odżywianie to ich specjalność.

Dieta szwedzka pobudza w sposób delikatny nasz metabolizm, jednocześnie zmniejszając apetyt oraz pomagając w procesach trawiennych.Jest wypełniona składnikami odżywczymi takimi jak witaminy, minerały, aminokwasy i elektrolity. Potrawy rekomendowane w diecie szwedzkiej oczyszczają organizm z toksyn, co przy pobudzeniu metabolizmu i trawienia daje nam postać bezpiecznej oraz zdrowej metody odchudzania.

Toksyny w naszym organizmie

Ilość szkodliwych substancji chemicznych, obecnych w naszym organizmie, uzależniona jest w dużej mierze od nawyków żywieniowych oraz prowadzonego przez nas trybu życia. Tak zwane wolne rodniki są eliminowane i usuwane w sposób naturalny, natomiast w przypadku niektórych z nich proces ten jest spowolniony lub też w ogóle nie pozbywamy się szkodliwych toksyn z naszego organizmu. Żywność przetworzona wzbogacona chemicznymi substancjami blokuje naturalny cykl oczyszczania organizmu, znacznie spowalnia metabolizm oraz powoduje wzrost wagi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.