Dieta wodna to znakomite wsparcie dla innych sposobów żywienia. Można ją stosować, aby pozbyć się zaparć, wzdęć, wypłukać toksyny z organizmu i wzmocnić uczucie sytości wywołane piciem sporych ilości płynu. Woda pozwala utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu, a także poprawia trawienie. Poleca się picie wody chłodniejszej, aby organizm mógł spalić więcej kalorii potrzebnych do jej ogrzania.

Dieta wodna zakłada picie wody małymi porcjami, ale rozłożonymi w czasie tak, aby w ciągu dnia wypić przynajmniej dwa litry wody. Przy okazji przygotowujemy lekkostrawne potrawy, unikamy tłuszczu i dbamy o to, aby w produktach było jak najmniej cukrów. W związku z tym nie pijemy słodzonych napoi.

Dieta wodna a jadłospis

Rezygnujemy z sera i mleka, a czarną kawę zastępujemy kawą zbożową. Odsuwamy słodycze i fast food, a przed snem pijemy herbatkę oczyszczającą. Rezygnujemy z picia tradycyjnej czarnej herbaty, wprowadzając herbatę zieloną czy czerwoną. Przyprawy zastępujemy oliwą z oliwek. Stawiamy na ciemne pieczywo, chude wędliny, miód i owoce. Przed każdym posiłkiem wypijamy jedną lub dwie szklanki wody niegazowanej. Możemy dodać do niej sok z cytryny lub wywar z ziół, ale nie jest to konieczne.

Picie wody pomiędzy posiłkami sprawia, że nie mamy ochoty na przekąski, ponieważ woda wypełnia żołądek i zapewnia uczucie sytości. Jeśli wybieramy podwieczorek, niech będzie to coś delikatnego i lekkiego, jak chociażby jogurt. Systematyczne stosowanie diety wodnej ma nam pozwolić na utratę kilku kilogramów i na uniknięcie efektu jo-jo.

Jak łatwo sprawdzić, czy nasza dieta wodna jest przeprowadzana prawidłowo? Odpowiedzią na nasze zabiegi może być kolor moczu – jeżeli jego barwa jest jasna bądź jasnożółta o ledwo wyczuwalnym zapachu, wówczas mamy informację, że jesteśmy dobrze nawilżeni. Natomiast im ciemniejszy mocz, tym cięższą pracę miały nasze nerki.

  • trzymajmy blisko siebie w pracy butelkę wody,
  • w domu powinniśmy umieszczać dla wygody szklanki lub butelki z wodą w wielu miejscach, szczególnie w sypialni, kiedy po nocy nasz organizm potrzebuje nawodnienia,
  • pijmy przynajmniej 2 litry wody dziennie! Zaleca się picie niewielkimi porcjami celem bardziej optymalnego nawodnienia naszego organizmu.

W diecie wodnej nie ma ograniczeń co do spożycia wody. Rekomendowane jest, aby woda była zimna – im jest ona chłodniejsza, tym organizm spala więcej kalorii. Picie dużej ilości wody ponadto powoduje, że czujemy się pełniejsi i mamy mniejsze skłonności do przejadania się. Woda ponadto wypłukuje toksyny z naszego organizmu.

Ile możemy schudnąć?

Jest to w dużej mierze uzależnione od dziennego bilansu energetycznego oraz ilości pitej wody. Dietę wodną stosuje się najczęściej aż do uzyskania upragnionej wagi. Nie należy jednak przesadzać, stawiajmy sobie cele małymi kroczkami. Dietę można z powodzeniem powtarzać w późniejszym czasie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.