Kuracja ziołowa polecana jest osobom, które chcą schudnąć, ale także tym wszystkim, którzy mają problemy z wątrobą, sercem i tarczycą. Mogą ją stosować też osoby chorujące na cukrzycę czy anemię. Polecana jest też przy wrzodach żołądka. Dietę ziołową możemy stosować przez trzy miesiące. Polega ona na piciu codziennie dwóch wywarów z ziół. Jednego rano i drugiego wieczorem. Muszą być one odpowiednio przygotowane.

Co w jadłospisie?

Jeżeli stosujemy dietę ziołową w celu zrzucenia kilku kilogramów, powinniśmy odstawić czerwone mięso, mięso kurczaka, kawę, kapustę i wędliny. Bazujemy na mięsie z indyka oraz na rybach. Konkretne mieszanki, których przepisy nietrudno znaleźć, są stosowane w zależności od potrzeb. Jeśli chcemy oczyścić krew, wybieramy mieszankę opartą m.in. na liściu maliny, strączku fasoli i pokrzywie.

Ziołowy napar na odchudzanie możemy za to przygotować na kilka sposobów. Wykorzystuje się tutaj m.in. borówkę, dziewannę, jałowiec, szałwię, jeżynę, dziurawiec, mniszek lekarski, a także lawendę, lubczyk czy poziomki. Mieszanki parzymy we wrzątku, a następnie odcedzamy i uzyskujemy napar gotowy do picia.

Bardzo ważne jest to, aby pilnować odpowiednich proporcji ziół niezbędnych do przygotowania naparów, a także godzin, w których powinny być one pite. W przeciwnym razie dieta ziołowa może nie przynieść oczekiwanych przez nas efektów. Niektórzy polecają też stosowanie kąpieli drożdżowej dla wspomożenia rezultatów diety. Warto rozpuszczać drożdże w wannie zarówno w trakcie trwania kuracji, jak i po jej zakończeniu.

Dieta ziołowa skutecznie oczyszcza organizm z toksyn oraz ma działanie odchudzające. Ponadto zawarte w diecie zioła wydatnie przyczyniają się do wzmocnienia układu odpornościowego chroniąc przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Terapia ziołowa dzięki obecności witamin, flawonoidów oraz soli mineralnych jest skutecznym orężem w walce ze stresem.

Jaką dietę ziołową wybrać?

Wybór mamy pomiędzy dietą ziołową trwającą 3 dni, a dietą ziołową 28-dniową. W pierwszym przypadku co 2-3 godziny pijemy napar z wybranych ziół, a ponadto w naszym jadłospisie powinny znaleźć się jedynie owoce oraz warzywa.

W przypadku diety 28-dniowej przygotowany ciepły napar z ziółek pijemy rano oraz wieczorem. Możliwe jest przesunięcie kuracji ziołowej nawet do 3 miesięcy.

Na jakie zioła postawić? Możemy z powodzeniem stosować w naszej kuracji zioła odpowiedzialne za regulowanie procesów trawiennych, ograniczające apetyt oraz moczopędne. Popularna jest chociażby Yerba Mate, hamująca apetyt dzięki mateinie (inaczej kofeina zawarta w ziole). Czerwona i zielona herbata z kolei posiadają właściwości odchudzające zawierając w sobie teinę (kofeina w herbacie). Guarana natomiast jest szczególnie bogatym w kofeinę (guaranina) surowcem roślinnym, przez co ogranicza odkładanie się zbędnego tłuszczu oraz stanowi swoisty katalizator dla komórek w procesie spalania.

Zioła moczopędne to z kolei kolendra, ortosyfon groniasty, jastrzębiec kosmaczek, pokrzywa. Pijemy napary 3-4 razy dziennie 1 szklankę. Zwiększone spożycie tych ziół może spowodować odwodnienie organizmu oraz zmniejszenie objętości samej krwi.

Na regulację metabolizmu i procesów trawiennych znakomicie nadaje się melisa, fiołek trójbarwny, tymianek, bazylia, rozmaryn, mięta pieprzowa.

Pijmy umiarkowane ilości herbat bogatych w kofeinę, gdyż przy dużych ilościach mogą się pojawić niepożądane objawy takie jak bezsenność, niepokój. Kuracji tej nie powinny stosować osoby cierpiące na nadciśnienie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *