Kuracja ziołowa polecana jest osobom, które chcą schudnąć, ale także tym wszystkim, którzy mają problemy z wątrobą, sercem i tarczycą. Mogą ją stosować też osoby chorujące na cukrzycę czy anemię. Polecana jest też przy wrzodach żołądka. Dietę ziołową możemy stosować przez trzy miesiące. Polega ona na piciu codziennie dwóch wywarów z ziół. Jednego rano i drugiego wieczorem. Muszą być one odpowiednio przygotowane.

Co w jadłospisie?

Jeżeli stosujemy dietę ziołową w celu zrzucenia kilku kilogramów, powinniśmy odstawić czerwone mięso, mięso kurczaka, kawę, kapustę i wędliny. Bazujemy na mięsie z indyka oraz na rybach. Konkretne mieszanki, których przepisy nietrudno znaleźć, są stosowane w zależności od potrzeb. Jeśli chcemy oczyścić krew, wybieramy mieszankę opartą m.in. na liściu maliny, strączku fasoli i pokrzywie.

Ziołowy napar na odchudzanie możemy za to przygotować na kilka sposobów. Wykorzystuje się tutaj m.in. borówkę, dziewannę, jałowiec, szałwię, jeżynę, dziurawiec, mniszek lekarski, a także lawendę, lubczyk czy poziomki. Mieszanki parzymy we wrzątku, a następnie odcedzamy i uzyskujemy napar gotowy do picia.

Bardzo ważne jest to, aby pilnować odpowiednich proporcji ziół niezbędnych do przygotowania naparów, a także godzin, w których powinny być one pite. W przeciwnym razie dieta ziołowa może nie przynieść oczekiwanych przez nas efektów. Niektórzy polecają też stosowanie kąpieli drożdżowej dla wspomożenia rezultatów diety. Warto rozpuszczać drożdże w wannie zarówno w trakcie trwania kuracji, jak i po jej zakończeniu.

Dieta ziołowa skutecznie oczyszcza organizm z toksyn oraz ma działanie odchudzające. Ponadto zawarte w diecie zioła wydatnie przyczyniają się do wzmocnienia układu odpornościowego chroniąc przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Terapia ziołowa dzięki obecności witamin, flawonoidów oraz soli mineralnych jest skutecznym orężem w walce ze stresem.

Jaką dietę ziołową wybrać?

Wybór mamy pomiędzy dietą ziołową trwającą 3 dni, a dietą ziołową 28-dniową. W pierwszym przypadku co 2-3 godziny pijemy napar z wybranych ziół, a ponadto w naszym jadłospisie powinny znaleźć się jedynie owoce oraz warzywa.

W przypadku diety 28-dniowej przygotowany ciepły napar z ziółek pijemy rano oraz wieczorem. Możliwe jest przesunięcie kuracji ziołowej nawet do 3 miesięcy.

Na jakie zioła postawić? Możemy z powodzeniem stosować w naszej kuracji zioła odpowiedzialne za regulowanie procesów trawiennych, ograniczające apetyt oraz moczopędne. Popularna jest chociażby Yerba Mate, hamująca apetyt dzięki mateinie (inaczej kofeina zawarta w ziole). Czerwona i zielona herbata z kolei posiadają właściwości odchudzające zawierając w sobie teinę (kofeina w herbacie). Guarana natomiast jest szczególnie bogatym w kofeinę (guaranina) surowcem roślinnym, przez co ogranicza odkładanie się zbędnego tłuszczu oraz stanowi swoisty katalizator dla komórek w procesie spalania.

Zioła moczopędne to z kolei kolendra, ortosyfon groniasty, jastrzębiec kosmaczek, pokrzywa. Pijemy napary 3-4 razy dziennie 1 szklankę. Zwiększone spożycie tych ziół może spowodować odwodnienie organizmu oraz zmniejszenie objętości samej krwi.

Na regulację metabolizmu i procesów trawiennych znakomicie nadaje się melisa, fiołek trójbarwny, tymianek, bazylia, rozmaryn, mięta pieprzowa.

Pijmy umiarkowane ilości herbat bogatych w kofeinę, gdyż przy dużych ilościach mogą się pojawić niepożądane objawy takie jak bezsenność, niepokój. Kuracji tej nie powinny stosować osoby cierpiące na nadciśnienie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.