Dieta Zone (inaczej dieta strefowa) ma na celu utrzymanie równowagi, a jej twórcą jest dietetyk Barry Spears. Według niego najważniejszym celem diety jest utrzymanie odpowiedniego poziomu insuliny, gdyż to ona odpowiada za tycie. Każdy posiłek, który spożywamy w ciągu dnia, powinien dostarczyć nam 40% węglowodanów i po 30% tłuszczów oraz białek.

Przepisy i jadłospis diety strefowej, czyli co w naszym menu?

Musimy przestrzegać systematyczności. Posiłki nie powinny być jedzone z przerwami dłuższymi niż pięć godzin, a śniadanie przygotowujemy najpóźniej godzinę po obudzeniu się. Codziennie powinniśmy dostarczyć organizmowi nie więcej niż 1700 kcal. Twórca diety uważa, że powinniśmy jeść jak najmniej skrobi, zbóż, makaronów czy ryżu, ponieważ te produkty sprzyjają tyciu.

Dieta Zone pozwala stracić do trzech kilogramów w czasie pierwszych dwóch tygodni. Później chudniemy wolniej, ale nie grozi nam efekt jo-jo, jeśli przestrzegamy zasad równowagi pomiędzy energią pochodzącą z poszczególnych grup produktów. Musimy wiedzieć, co zawiera każda z nich. Produkty białkowe to m.in. wołowina, cielęcina, wieprzowina, ser feta, chudy twaróg, żółty ser, owoce morza i ryby.

Węglowodanów dostarczają nam zielone warzywa i rośliny strączkowe, a także groszek, pieczywo, pieczarki, pomidory, soczewica, kukurydza i ziemniaki. Również w owocach znajdziemy sporo węglowodanów. Warto wymienić tutaj truskawki, czereśnie, ananasy czy śliwki.

Tłuszcze to m.in. oleje, oliwy, śmietana, ser pleśniowy, masło, serki topione i awokado. Odstawiamy alkohol.

Co warto wiedzieć o diecie Zone

Gotowanie i zakupy: Istnieje co najmniej kilkanaście książek kucharskich dotyczących diety strefowej Sears i innych. Można również znaleźć dziesiątki darmowych receptur wraz z listą zakupów, czasopisma i poradniki.

Ćwiczenia: dieta zaleca „umiarkowane, ale konsekwentne ćwiczenia” – np. 30 minut ćwiczeń aerobowych na co dzień (szybki marsz jest zalecany) oraz 5-10 minut dziennie treningu siłowego.

Ograniczenia i preferencje

Wegetarianie i weganie: 2/3 talerza wypełnionego warzywami i owocami, dieta strefowa Zone może być łatwo dopasowana do preferencji wegetarian i wegan.

Dieta bez glutenu: spożywamy posiłki bez glutenu, ponieważ dieta zdecydowanie odradza jeść produkty z pszenicy, jęczmienia i żyta. Jednak musimy sprawdzić etykiety żywności starannie całkowicie unikając glutenu.

Dieta o niskiej zawartości soli: z naciskiem na świeże składniki otrzymujemy dietę o niskiej zawartości soli.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.