Masz wrażenie, że ostatnio przybyło Ci kilka kilogramów? Wakacyjne rozleniwienie nie sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki. Na urlopie łatwo skusić się na różne smakołyki, które niepostrzeżenie zwiększają dzienny bilans kaloryczny. Zastanawiasz się zatem, jak zredukować swoją wagę? Najlepiej zrobić to za pomocą połączenia odpowiednio zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Warto odpowiednio się do tego przygotować, żeby zamierzone działania przyniosły skutek. Odchudzanie warto rozłożyć w czasie – tylko wtedy przyniesie trwały skutek.

Jeśli chcesz uniknąć efektu jojo i zgubić kilogramy w zdrowy sposób, nie kuś się na niskokaloryczne diety. Nie tylko nie dają gwarancji, że utracony nadbagaż nie powróci, ale też mogą mieć zgubny wpływ na zdrowie. Posiłki powinny być sycące, pyszne i pełne warzyw. Jeśli nie masz wiele czasu na gotowanie, doskonałym rozwiązaniem są warzywa na patelnię. Zastanawiasz się zatem, jak przeprowadzić redukcję wagi w sposób skuteczny, ale też przyjemny? Zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej, a będziesz wiedzieć, jak przygotować się do odchudzania i przeprowadzić je z głową.


Wyznacz sobie realne cele

Pierwszym krokiem ku redukcji wagi powinna być ocena Twojej aktualnej sytuacji i racjonalne zaplanowanie, co chcesz osiągnąć. Pomocna może się okazać analiza aktualnych nawyków żywieniowych. To pomoże wyłapać, gdzie popełniasz błędy. Może się okazać, że spożywasz zbyt dużą liczbę kalorii lub Twoje posiłki mają nieodpowiedni rozkład składników odżywczych, na przykład tłuszczu lub węglowodanów. Do często popełnianych grzeszków należą też nieregularne posiłki, a także zbyt obfite lub paradoksalnie zbyt skąpe dania. A może Twoim problemem jest siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna? Jeśli zidentyfikujesz, z czym masz największy kłopot, łatwiej będzie Ci się z nim uporać.

Często spotykana sytuacja to także brak czasu na gotowanie. W takim wypadku sprawdza się gotowanie na dwa lub trzy dni dań typu gulasze, leczo, zapiekanki. Świetnym rozwiązaniem są też warzywa na patelnię. Jeśli połączysz warzywa na patelnię z białkiem, które może stanowić chude mięso drobiowe lub tofu i złożonymi węglowodanami, otrzymasz pyszne, samodzielne danie. Do jego przyprawienia świetnie sprawdzi się na przykład sos sojowy lub sos pomidorowy, a także zioła.


Zaplanuj jadłospis

Kolejnym krokiem, jeśli chodzi o zmianę nawyków żywieniowych, jest zaplanowanie zbilansowanego jadłospisu. Na początku oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne i dostosuj do tego menu. Zastanawiasz się, jak prawidłowo komponować posiłki? Podstawą każdego głównego dania powinny być warzywa. Jeśli chcesz sobie to zwizualizować, wyobraź sobie talerz. Jego połowę powinny zajmować właśnie warzywa. Mogą to być surówki, ugotowane mrożone warzywa lub mieszanki na patelnię. Jeśli możesz, wybierz warzywa gotowane lub pieczone, ale smażone warzywa na odrobinie zdrowego, dobrej jakości tłuszczu także są korzystne w diecie.

Dla osób zapracowanych mieszanki na patelnię z dostawą do domu są doskonałym rozwiązaniem. Pozwalają w łatwy i wygodny sposób uzupełnić ilość warzyw w diecie. Mrożone, gotowe warzywa zachowują wszystkie składniki odżywcze, podobnie jak świeże. Gotowe mieszanki warzyw można dodać do makaronu, ryżu lub jako dodatek do mięsa. Odpowiednie przyprawy, na przykład papryka lub czosnek, nada warzywom świeżym i z mrożonki doskonałego smaku.

Jeśli lubisz smażyć warzywa, warto użyć do tego dobrego oleju rzepakowego, kokosowego lub z pestek winogron. Sprawdzi się też oliwa z oliwek. Kluczowa jest ilość – warzywa nie powinny pływać w tłuszczu. Warzywa na patelnię możesz przyrządzić na odrobinie tłuszczu, na przykład oliwy z oliwek z użyciem patelni lub poddusić. Do przyprawienie świetnie sprawdzą się zioła.


Zwiększ ilość warzyw

Bardzo ważne podczas każdego rodzaju diety, zarówno redukcyjnej jak i prozdrowotnej jest zwiększenie ilości warzyw. Możesz podawać je w różnej formie. Bardzo wygodną opcją są warzywa na patelnię, które przygotujesz bardzo szybko. Wystarczy je poddusić lub podsmażyć i dodać do nich źródło białka, na przykład chude mięso lub rybę i złożone węglowodany. Warzywa na patelnię są dobrą alternatywą dla surówek. Możesz przyrządzić z ich dodatkiem makaron lub ryż. Warzywa na patelnię z dodatkiem indyka, kurczaka lub na przykład tofu stanowią pełnowartościowy posiłek.

Przygotowana na podstawie gotowych mieszanek potrawa jest szybka i smaczna. Do jej przyrządzenia nie potrzebujesz specjalnych umiejętności. Warzywa na patelnię dostępne są w różnych wariantach, dlatego z łatwością wybierzesz najlepszy dla siebie zestaw. Świetnie smakuje makaron po chińsku, z dodatkiem kurczaka lub z samych warzyw. Na patelni wystarczy podsmażyć mięsko z warzywami i dodać makaron. W tej potrafią sprawdzą się także ziemniaki. W efekcie otrzymasz pyszne danie.


Wybierz aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność

Jeśli chcesz włączyć do swojego życia więcej aktywności fizycznej, wybierz taką, która sprawia Ci najwięcej przyjemności. Nie musisz wykonywać forsownych ćwiczeń na siłowni, żeby poprawić swoją kondycję i wydolność. Możesz wybrać jazdę na rolkach, rowerze, taniec. Świetnie sprawdzą się także zwykłe spacery.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.