Temat nietolerancji znany jest coraz bardziej i nie wywołuje już takiego zaskoczenia, jak jeszcze kilka lat temu. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy odpornościowego na składniki czy konkretne produkty dotyczy wielu z nas, a przypadki coraz częściej pojawiają się zarówno wśród dzieci i wśród dorosłych. Jedną z najczęściej spotykanych jest nietolerancja laktozy. Na czym dokładnie polega i jak zapobiegać jej objawom?

Laktoza to rodzaj dwucukru mlecznego, obecnego jako składnik w mleku i produktach mlecznych. Proces wchłonięcia węglowodanów do krwi poprzedzony jest ich redukcją do cukrów prostych, na zasadzie hydrolizy z wykorzystaniem konkretnych enzymów. W przypadku laktozy niezbędny jest enzym laktaza, który umożliwia jej rozpad do glukozy i galaktozy. W nietolerancji, głównym problemem jest spadek aktywności tego enzymu, a w genetycznych przypadkach jego zupełny brak. Wzdęcia, bóle brzucha, czy biegunki to najczęściej pojawiające się objawy, które mogą być sygnałem do podejrzenia tej dolegliwości. Wynikają one z faktu, że nie zhydrolizowana laktoza ulega fermentacji w jelicie, a tworzące się gazy i kwasy podrażniają jelito grube w efekcie przyczyniając się do problemów ze strony układu pokarmowego. Pełną diagnozę naszego schorzenia otrzymamy jednak dopiero po wykonaniu specjalnych testów i badań, które stwierdzą genetycznie uwarunkowaną nieobecność laktazy, zwaną inaczej alaktazją.

Jak radzić sobie z nietolerancją?

laktoza - infofrmacjeGenerycznie uwarunkowana alaktazja wymaga niestety całkowitego wykluczenia laktozy z jadłospisu. Wiąże się to z eliminacją spożywania mleka i niektórych serów. Na uwagę zasługuje również fakt, że ten cukier mleczny znajduje się również w innych produktach, które na pierwszy rzut oka z mlekiem nie mają nic wspólnego. Są to leki, słodkie płyny i słodycze, przetwory a nawet gotowe sosy, które mogą być wzbogacane laktozą. Rozwiązaniem jest kształtowanie nawyku czytania opakowań, łącznie ze skrupulatnym studiowaniem składu.

Na szczęście, rynek spożywczy i całe przetwórstwo żywnościowe ostatnio przechodzi prawdziwą rewolucję. Wynikiem są produkty bez laktozy, pojawiające się nie tylko w dużych supermarketach, ale mniejszych sklepikach i dyskontach. Od niedawna możemy próbować mleka bezlaktozowego, serów żółtych a nawet serków wiejskich, z których wyeliminowano niewygodny cukier mleczny. Teraz nietolerancja nie stanowi już takich problemów, a borykające się z nią osoby mogą cieszyć się smakiem mlecznych przetworów!

Sprawdź zbilansowaną dietę Dietmap: dietmap.pl/pl/diety/zbilansowana-dieta-dietmap, która dzięki programowi do zarządzania planem żywieniowym ułatwi Ci przygotowanie jadłospisu dostosowanego do Twoich wymagań i preferencji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.