Nordic walking


Jakie kijki do nordic walking wybrać?

Nordic walking w Polsce jest stosunkowo młodą formą aktywności fizycznej, w innych krajach wpisał się w krajobraz wiele lat temu. To swoisty “marsz z kijkami:, przypominający trochę uprawianie narciarstwa biegowego. Wymyślili go Finowie w latach 20. XX wieku, był to właśnie trening dla narciarzy.

Kijków należy używać umiejętnie, a wówczas osiąga się angażowanie mięśni całego ciała, tricepsów, bicepsów, ramion, brzucha. Dzięki nordic walking ramiona są coraz silniejsze i bardziej wytrzymałe, spalane są kalorie, zwiększa się stabilność, wzmacniają się mięśnie i stawy, szczególnie starsze osoby chwalą sobie odciążenie stawów.

Nordic jest dla każdego – niezależnie od wieku, kondycji czy tuszy. Instruktor powinien przekazać nam informajce, jakie kijki dobrać oraz jak się przemieszczać. Dzięki takiej formie ruchu poprawi się sprawność układów oddechowego i sercowo-naczyniowego, zwiększy się pobieranie tlenu, wzmocnią się mięśnie tułowia. Osoby otyłe mogą spokojnie korzystać z takiej formy ruchu. Wielką zaletą nordic walking jest to, że spala od 20 do 40 procent kalorii więcej niż podczas zwykłego chodzenia. Kijki nadają ciału równowagę, stabilność i poprawiają postawę człowieka. W Polsce stworzono Polską Federację Nordic Walking, istnieje również federacja międzynarodowa.

Trudność nordic walkingu

Może się początkowo wydawać, że nordic walking jest łatwy, nie wymagający wysiłku oraz specjalnej trudności spacerek. Jednak osoby początkujące szybko zrozumieją błędne myślenie. Ważne są właściwa postawa:

  • plecy wyprostowane,
  • brzuch wciągnięty,
  • łokcie rozluźnione.

Nogi stawia się od pięty, przez śródstopie, a wybija się z palców. Kroki muszą być dłuższe niż normalnie. Ręce i nogi poruszają się na przemian: lewa ręka, prawa noga oraz lewa noga, prawa ręka. Rękami poruszać należy do wysokości pępka.

Prowadzone są warsztaty i lekcje nordic walking, można znaleźć również zajęcia bezpłatne, najlepszą formą ćwiczenia techniki jest oczywiście praktyka. Jest to godna polecenia forma poruszania się, która wpływa korzystnie na koordynację ruchową oraz spalanie kalorii. Nordic walking zrobił ogromną międzynarodową karierę, służy osobom w wieku podeszłym, młodym mamom, paniom i panom w średnim wieku. Coraz częściej spotyka się całe grupy z kijkami w grupach, ciesząc się ruchem, aktywnością oraz obecnością innych osób.

Jakie kijki do nordic walkingu wybrać?

Wybór kijków do walkingu jest istotny, rynek oferuje całe mnóstwo zestawów przeznaczonych do rekreacyjnych spacerów. Mogą być wykonane z aluminium, włókna szklanego, z carbonu.

Do kijków do nordic walking można dokupić rękawiczki, rączki, groty. Kije aluminiowe amatorskie są stosunkowo lekkie, natomiast te amatorskie cechują się nieco większą masą.

Kijki z carbonu są wytrzymałe, amortyzują i pozwalają czuć się pewnie. Rączka kijka powinna być wykonana np. z korka, bo ręka na takim wykończeniu się nie ślizga. Końcówka kija może być natomiast bolcem lub nożykiem. Ten ostatni znakomicie sprawdza się w terenie, na miękkiej nawierzchni. Bolca i nożyka nie wolno używać do chodzenia po asfalcie lub standardowym chodniku.

Dostępne są kije składane, regulowane lub o stałej długości. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Marketowe zestawy to oferty przeważnie o przeciętnej jakości wykonania, wystarczające co najwyżej dla osób początkujących. Lepszym rozwiązaniem jest wybrać markowy sprzęt i cieszyć się nim przez przynajmniej kilka lat przy intensywnym użytkowaniu.

Nordic walking jest sportem dla osób kochających ruch. Pomaga usprawnić ciało, dotlenić organizm i poczuć się lepiej. Jest to sport, rekreacja i odpoczynek w jednym, polecany osobom w każdym wieku.

Kijki do nordic walking RANKING

TOP Kijki do nordic walking Producent Cena
1Spokey WOODSpokeyCena
2Nils Extreme Kije Nordic Walking NW802 Extreme NW802NilsCena
3Spokey Cube 831619SpokeyCena
4Nils Kijki Trekkingowe Nils Nw-Tk19 + Darmowy Transport!NilsCena
5Spokey Neatness 831623SpokeyCena
6INNA INNA Składana Laska LS-2 ze światłem LED LASKA LS-2 LASKA LS-2INNACena
7Nils Extreme Tk696 Kije TrekkingoweNilsCena
8Ferrino KIJKI TREKKINGOWE MUSTANG F78376FerrinoCena
9Nils 607NilsCena
10Nils NW 106NilsCena

*Zestawienie popularnych kijków do nordic walking.

Poszukiwania użytkowników:

  • kijki do nordic walking jakie wybrać
 

Opinie i efekty dotyczące diety lub poradnika: Nordic walking. Podziel się swoimi opiniami z innymi użytkownikami.

Podziel się dietą

Podziel się opinią oraz efektami