Nordic walking w Polsce jest stosunkowo młodą formą aktywności fizycznej, w innych krajach wpisał się w krajobraz wiele lat temu. To swoisty „marsz z kijkami:, przypominający trochę uprawianie narciarstwa biegowego. Wymyślili go Finowie w latach 20. XX wieku, był to właśnie trening dla narciarzy.

Kijków należy używać umiejętnie, a wówczas osiąga się angażowanie mięśni całego ciała, tricepsów, bicepsów, ramion, brzucha. Dzięki nordic walking ramiona są coraz silniejsze i bardziej wytrzymałe, spalane są kalorie, zwiększa się stabilność, wzmacniają się mięśnie i stawy, szczególnie starsze osoby chwalą sobie odciążenie stawów.

Nordic jest dla każdego – niezależnie od wieku, kondycji czy tuszy. Instruktor powinien przekazać nam informacje, jakie kijki dobrać oraz jak się przemieszczać. Dzięki takiej formie ruchu poprawi się sprawność układów oddechowego i sercowo-naczyniowego, zwiększy się pobieranie tlenu, wzmocnią się mięśnie tułowia. Osoby otyłe mogą spokojnie korzystać z takiej formy ruchu.

Jakie kijki do nordic walking wybrać?

Wielką zaletą nordic walking jest to, że spala od 20 do 40 procent kalorii więcej niż podczas zwykłego chodzenia. Kijki nadają ciału równowagę, stabilność i poprawiają postawę człowieka. W Polsce stworzono Polską Federację Nordic Walking, istnieje również federacja międzynarodowa.


Trudność nordic walkingu

Może się początkowo wydawać, że nordic walking jest łatwy, nie wymagający wysiłku oraz specjalnej trudności spacerek. Jednak osoby początkujące szybko zrozumieją błędne myślenie. Ważne są właściwa postawa:

  • plecy wyprostowane,
  • brzuch wciągnięty,
  • łokcie rozluźnione.

Nogi stawia się od pięty, przez śródstopie, a wybija się z palców. Kroki muszą być dłuższe niż normalnie. Ręce i nogi poruszają się na przemian: lewa ręka, prawa noga oraz lewa noga, prawa ręka. Rękami poruszać należy do wysokości pępka.

Prowadzone są warsztaty i lekcje nordic walking, można znaleźć również zajęcia bezpłatne, najlepszą formą ćwiczenia techniki jest oczywiście praktyka. Jest to godna polecenia forma poruszania się, która wpływa korzystnie na koordynację ruchową oraz spalanie kalorii. Nordic walking zrobił ogromną międzynarodową karierę, służy osobom w wieku podeszłym, młodym mamom, paniom i panom w średnim wieku. Coraz częściej spotyka się całe grupy z kijkami w grupach, ciesząc się ruchem, aktywnością oraz obecnością innych osób.


Jakie kijki do nordic walkingu najlepiej wybrać?

Wybór kijków do walkingu jest istotny, rynek oferuje całe mnóstwo zestawów przeznaczonych do rekreacyjnych spacerów. Mogą być wykonane z aluminium, włókna szklanego, z carbonu.

Do kijków do nordic walking można dokupić rękawiczki, rączki, groty. Kije aluminiowe amatorskie są stosunkowo lekkie, natomiast te amatorskie cechują się nieco większą masą.

Kijki z carbonu są wytrzymałe, amortyzują i pozwalają czuć się pewnie.

Rączka kijka powinna być wykonana np. z korka, bo ręka na takim wykończeniu się nie ślizga.

Końcówka kija może być natomiast bolcem lub nożykiem. Ten ostatni znakomicie sprawdza się w terenie, na miękkiej nawierzchni. Bolca i nożyka nie wolno używać do chodzenia po asfalcie lub standardowym chodniku.

Dostępne są kije składane, regulowane lub o stałej długości. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Marketowe zestawy to oferty przeważnie o przeciętnej jakości wykonania, wystarczające co najwyżej dla osób początkujących. Lepszym rozwiązaniem jest wybrać markowy sprzęt i cieszyć się nim przez przynajmniej kilka lat przy intensywnym użytkowaniu.

Nordic walking jest sportem dla osób kochających ruch. Pomaga usprawnić ciało, dotlenić organizm i poczuć się lepiej. Jest to sport, rekreacja i odpoczynek w jednym, polecany osobom w każdym wieku.


Kijki do nordic walking RANKING

Najchętniej kupowane kijki do nordic walking w aktualnym zestawieniu online.


Przeznaczenie i istotne parametry kijków do nordic walkingu

Kije do nordic walking są bardzo przydatne dla aktywnych fizycznie osób, które chcą zadbać o swoją kondycję, stawy oraz mięśnie. Jest to dobry wybór dla osób, które:

  • powoli wracają do formy fizycznej, np. po kontuzji, operacji lub rehabilitacji,
  • są nieco starsze i chcą w dalszym ciągu dbać o swoje zdrowie i kondycję.

Kijki do nordic walking trzeba jednak umiejętnie dobrać, ponieważ zły wybór może w tym przypadku oznaczać dla zainteresowanych bardzo przykre konsekwencje.

Na czym się skupić?

Przy wyborze kijków do nordic walking warto skupić się na następujących elementach:

  • odpowiednia rękojeść z rękawiczką,
  • specjalny grot z talerzykiem,
  • regulowany kijek.

Z takich części składa się właśnie kijek. Rękojeść z rękawiczką sprawi, że bez problemów będzie można trzymać kijek w ręku i nie będzie się on wyślizgiwał.

Regulacja kijka pozwoli dopasować go do wymiarów swojego ciała, a groty z talerzykami pozwolą zachować stabilniejszą pozycję i wzmocnią konstrukcję całego kijka.

Z jakich materiałów powinien być wykonany kijek do nordic walking?

Odpowiedni kijek do nordic walking powinien być zbudowany z wysokiej jakości materiałów. Dobrą ofertą będą kije aluminiowe, które są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, w zupełności wystarczą osobom początkującym. Niektóre z nich posiadają domieszkę lżejszych włókien, jednak wtedy można pokusić się o ryzyko występowania uszkodzeń.

Każda zainteresowana takim zakupem osoba powinna jednak w pierwszej kolejności przetestować kijek, a dopiero potem zdecydować się na jego zakup. Dzięki temu nie będzie się wyrzucało pieniędzy w błoto.

Poszukiwania użytkowników:

  • kijki do nordic walking jakie wybrać
 
4 thoughts on “Jakie kijki do nordic walking wybrać?”
  1. Ważne jest, by wybrać odpowiednie kije pasujące do nordic walking, a nie jakieś kije, które to przypominają. Są one specjalnie wykonane i przede wszystkim mają dobre uchwyty – polecam zwrócić na to uwagę 😉

     
  2. Długo zastanawiałem się, jaka jest różnica między kijami do nordic walking a kijami trekkingowymi i w końcu znalazłem. Ciekawy materiał, wybrałem dla siebie i żony kije na nowy sezon i mam nadzieję, że będą super 😉

     
  3. Na początku przygody z tym sportem zastanawiałem się, jakie kijki do nordic walking kupić i jakie w ogóle będą miały sens. To jest bardzo osobisty wybór i trzeba wybrać tak by pasowały do naszych dłoni i przede wszystkim do naszego stylu, postury i charakteru chodzenia 😉

     
  4. Warto sprawdzić przed kupnem ranking kijów do nordic walking, żeby zobaczyć co jest popularne i przede wszystkim spisuje się wśród już uprawiających sport. Fajny i przydatny materiał 😉

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *