Waga kuchenna przyda się w każdym domu, każdej osobie, która lubi gotować i chce odmierzać produkty precyzyjnie, co jest szczególnie konieczne przy ścisłych zaleceniach dietetycznych. Współczesna pani domu potrzebuje odpowiedniej wagi kuchennej, dzięki czemu zważyć można każdy produkt i przygotować smakowite ciasta, obiady czy kolacje. Nie trzeba używać łyżek, łyżeczek czy szklanek, filiżanek oraz kubków czy talerzyków.

Waga kuchenna jest urządzeniem precyzyjnym i przydatnym w różnych kulinarnych przygodach. Kupując wagę dobrze jest sprawdzić jej maksymalne dopuszczalne obciążenie i możliwości. Urządzenie przydaje się osobom, które starają się stracić na wadze. Muszą one odmierzać odpowiednie ilości produktów i zabiegać o to, aby potrawy były przyrządzane dokładnie według zaleceń dietetyka.

Waga kuchenna z miską jest bardzo przydatna do odmierzania produktów dla rodzin lub osób przygotowujących większe ilości jedzenia. Można w niej odmierzać spore ilości masła, mąki, rodzynek itp.

Jaka waga kuchenna do odmierzania produktów?


Jaką wagę kuchenną kupić?

Na rynku dostępne są wagi analogowe oraz elektroniczne. Różnią się między sobą wyglądem, niektóre są nowoczesne, inne stylizowane są na sprzęty retro. Klasyczne i futurystyczne konstrukcje znaleźć można w sklepach tradycyjnych oraz internetowych.

Wagi posiadają przelicznik jednostek wagowych, podają zawartość kalorii, wyliczają ilość węglowodanów, białek i tłuszczów. Pokazuje także czy nie zostało przekroczone obciążenie. Podczas ważenia potrzebne jest tarowanie, czyli możliwość zważenia produktów bez uwzględniania miski.

Mierzona jest również objętość płynów – oczywiście w litrach. Wagi elektroniczne posiadają również wskaźnik zużycia baterii oraz pomiar temperatury. Wagi mechaniczne są niedrogie, natomiast dokładnością pomiarów ustępują wagom elektronicznym. Do wag elektronicznych potrzebne są naładowane baterie, co wpływa na wydajność samego sprzętu.

Niektóre wagi mają zaprogramowane wartości odżywcze dla 1000 produktów zgodnie z międzynarodową klasyfikacją USDA. Produkty spożywcze posiadają kody, przez co szybko je zważyć. Istotny jest wyświetlacz LCD z podświetleniem, materiał z którego wykonana jest waga (szklana jest efektowna, ale metalowa lub ze stali szlachetnej jest znacznie bardziej trwała).

Nowoczesne wagi kuchenne monitorują ilość kalorii, białka, tłuszczu, cholesterolu, węglowodanów, sodu, cholesterolu oraz błonnika. Całości dopełniają takie przydatne opcje jak timer, funkcja tary, wskaźnik rozładowania baterii, wyłączanie ręczne i automatyczne.

Maksymalne obciążenie większości wag kuchennych wynosi 5 kilogramów. Wagi elektroniczne ważą z dokładnością do 1-2 gramów, co czyni je bardzo precyzyjnymi urządzeniami. Mimo ich wyższej ceny od cen wag analogowych na pewno warto rozważyć ich kupno. Niektóre wagi kuchenne można przewiesić na ścianie celem oszczędności miejsca.


Jaki jest koszt zakupu wagi kuchennej?

Waga kuchenna kosztuje zazwyczaj od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Najtańsze są wagi analogowe, które nie mają precyzji właściwej dla wag elektronicznych. Wiele również zależy od producenta, parametrów urządzenia oraz materiału, z którego została wykonana.

Dzisiejsze wagi są bardziej skomplikowane, eleganckie, pełnią dwie funkcje: użytkową oraz dekoracyjną. Nóżki antypoślizgowe chronią wagę przed przesuwaniem się po blacie. Ważna jest także zgodność parametrów wagi z wytycznymi Unii Europejskiej.


Wagi kuchenne RANKING

Najchętniej kupowane wagi kuchenne w aktualnym zestawieniu online.


Podsumujmy

Dobra waga kuchenna w kuchni to podstawa, ponieważ bez takiego urządzenia nie da się odpowiednio przygotować niektórych potraw. W związku z tym warto zainwestować w tego typu wagę, która pozwoli odmierzyć idealne ilości przypraw, czy też składników, z których potem powstanie pyszne danie. Wybór nie musi być jednak wcale zbyt prosty, ponieważ na rynku dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów takich wag, dlatego wypada zgłębić o nich wiedzę.

Na jakie wagi kuchenne można się zdecydować?

Do wyboru zainteresowani mają następujące wagi kuchenne:

 • waga mechaniczna,
 • waga elektroniczna.

Elektroniczna waga kuchenna posiada wyświetlacz LCD i wbudowany w siebie odważnik. Są one zdecydowanie bardziej nowoczesne, łatwe w użytkowaniu. Posiadają wiele dodatkowych funkcji, ponieważ przeliczają kalorie, mają funkcję tarowania, jednak trzeba pamiętać o tym, aby wymieniać w nich co jakiś czas baterie.

Mechaniczna waga kuchenna jest bardzo tradycyjną opcją. Posiada ona wewnętrzny odważnik oraz specjalną wskazówkę, dzięki czemu można odczytywać poszczególne pomiary.

Jakie parametry są istotne przy wyborze wagi kuchennej?

Przy wyborze wagi kuchennej ważne jest to, aby:

 • umożliwiała ona dokładne zważenie produktów,
 • była łatwa w obsłudze,
 • posiadała kilka podstawowych funkcji, takich jak np. tarowanie.

Bardziej nowoczesną opcją jest waga kuchenna z misą, dzięki czemu przygotowane produkty można będzie bezpośrednio wrzucić do misy i wszystko precyzyjnie zważyć, tak aby nie było żadnych pomyłek w wyliczeniach. Takie misy mają zróżnicowaną pojemność, dlatego warto wybrać je według indywidualnych potrzeb.

 
5 thoughts on “Jaką wagę kuchenną wybrać?”
 1. Z całego zestawienie najbardziej spodobała mi się elektroniczna waga kuchenna zelmer i jak najbardziej mogę polecić. Nie jest duża, bardzo dokładnie waży i jest prosta w użyciu i tarowaniu – super sprawa 😉

   
 2. Potrzebna mi była mała dokładna waga do kuchni i w końcu znalazłam! Super sprawa, polecam każdemu sprzęt marki Sencor. Tani i według mnie niezawodny, bo służy już sporo czasu i kupiłam drugą od tego producenta – mam nadzieję, że również mnie nie zawiedzie 😉

   
 3. Jeżeli zastanawiacie się jaka waga kuchenna najlepsza będzie do codziennego użytku, to zdecydowanie polecam klasyczną elektroniczną wagę. Dobrze działa, przede wszystkim poprawnie waży, ma opcję tarowania i wyboru jednostek – wszystko co potrzeba 😉

   
 4. Bardzo przydatny ranking wag kuchennych, można spokojnie przeanalizować wszystkie dostępne produkty, które są popularne w swojej klasie cenowej. Ja używałem wcześniej tradycyjnej wagi, ale zmieniłem ją na elektroniczną i był to bardzo dobry wybór 😉

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.