Wypiekacz do chleba


Jaki wypiekacz do chleba?Obecnie coraz rzadziej chleb piecze się w klasycznych foremkach w piekarniku. Dzisiaj z pomocą nowoczesnej pani domu przychodzą automaty nazywane wypiekaczami do chleba, które posiadają automatyczne programy wypiekania, dobierające sposób oraz temperaturę pieczenia. Funkcja opóźnionego startu pozwala natomiast na to, aby nastawić automat na właściwą godzinę i w wybranej przez nas porze mieć wypiek.

W wypiekaczu można upiec chleb razowy, pszenny, słodki, z dodatkami lub bez. W niektórych modelach można przyrządzić pizzę, pączki czy ciasto na makaron, jednakże nie każde urządzenie tego typu oferuje takie możliwości.

Nowoczesne wypiekacze do chleba posiadają dozowniki, a automatyczny dozownik powiązany jest z programami do wypieku, których może być kilkanaście. Użytkownik pozostaje jedynie wsypanie składników, włączenie urządzenia oraz oczekiwanie na efekt w postaci dobrze wypieczonego i pachnącego bochenka chleba. W ostatniej chwili można dodać składniki uzupełniające.

Jaki wypiekacz do chleba kupić?

Urządzenia te mogą być metalowe lub plastikowe. Lepszym wyborem są wyroby metalowe, ponieważ mają znacznie większą trwałość, natomiast minusem tego rodzaju obudów jest ich stosunkowo duży ciężar. Plastikowa obudowa jest natomiast lekka, ale niezbyt trwała.

Istotnym kryterium wyboru jest również moc urządzenia. W sklepach można kupić wypiekacz o mocy od 450 W do 1700 W. Im większa moc, tym z reguły wyższa cena urządzenia. Wypiekacze o mocy powyżej 650 W powinny w zupełności wystarczyć do użytku domowego. Pracują odpowiednio długo i zapewniają stabilną temperaturę.

Ciasto przygotowane do wypieku powinno mieć gęstą konsystencję. Proces zagniatania ciasta sprawia kłopot urządzeniom o niewielkiej mocy. Szacuje się, że wypieczenie jednego bochenka chleba nie powinno być droższe niż ok. 1 zł (oczywiście plus cena składników).

Wypiekacze do chleba posiadają najczęściej jedno mieszadło. Jest to element wykonany z metalu, ulokowany na dnie komory, a jego rolą jest mieszanie ciasta. Zdarzają się również w ofercie modele posiadające dwa mieszadła.

Wypiekacze mające jedno mieszadło przygotują chleb ważący 1 kg. Dwa mieszadła natomiast dokładniej i szybciej poradzą sobie z wymieszaniem składników. Często używane są gotowe mieszanki do wypieku chleba. Osoby bardziej doświadczone mogą wypiec bochenek samodzielnie, nie korzystając z gotowych mieszanek, lecz dobierając składniki własnoręcznie. Niektóre urządzenia pozwalają ustawić wagę bochenków automatycznie, bez konieczności ingerencji użytkownika.

Funkcje wypiekaczy do chleba

Niektóre wypiekacze posiadają kilka funkcji – potrafią zrobić dżem, wyrabiają ciasto na chleb, pizzę, babeczki itp. Część urządzeń wymiesza nawet ciasto na makaron lub kopytka, a także delikatne ciasto francuskie lub pączki.

Ciekawostką jest fakt, że wypiekacze posiadają komory poziome lub pionowe. Pionowe lepiej mieszają ciasto, ale tworzą tylko niewielkie chlebki. Poziome mają jedno lub dwa mieszadła. Są wydajniejsze, gdyż pozwalają tworzyć różne wypieki o różnej wielkości, mniejsze lub większe. Chleby razowe z dodatkiem ziaren powstają w wypiekaczu z komorą poziomą. Chleb tostowy kupowany w sklepie posiada wiele dodatków w postaci konserwantów, natomiast domowy wypiek jest zdrowy, bez bez zbędnych dodatków w postaci różnego rodzaju konserwantów. Słodki chleb z bakaliami i cukrem nadaje się do jedzenia z masłem lub zastępuje ciasto.

Urządzenie spokojnie zmieści się na kuchennym blacie, natomiast mniejsze można schować do kuchennej szafki.

Wypiekacze do chleba RANKING

TOP Wypiekacze do chleba Producent Cena
1Tefal PF220838TefalCena
2Zelmer BM1600 / ZBM1600ZelmerCena
3Zelmer BM1000 / ZBM1000ZelmerCena
4Panasonic SD-ZB2512KXEPanasonicCena
5Sencor SBR 930 SSSencorCena
 

Opinie i efekty dotyczące diety lub poradnika: Wypiekacz do chleba. Podziel się swoimi opiniami z innymi użytkownikami.

Podziel się dietą

Podziel się opinią oraz efektami