Obecnie coraz rzadziej chleb piecze się w klasycznych foremkach w piekarniku. Dzisiaj z pomocą nowoczesnej pani domu przychodzą automaty nazywane wypiekaczami do chleba, które posiadają automatyczne programy wypiekania, dobierające sposób oraz temperaturę pieczenia. Funkcja opóźnionego startu pozwala natomiast na to, aby nastawić automat na właściwą godzinę i w wybranej przez nas porze mieć wypiek.

Szukamy rozwiązań, aby produkty spożywcze były zdrowe i świadomie wybierane. Czemu nie robić chleba na zakwasie tak jak nasze babcie? Nie jest to skomplikowane przy wyborze odpowiednich narzędzi kuchennych. W sklepach oferowany jest wypiekacz do chleba, który wykona za nas wszystkie czynności podczas robienia domowego pieczywa.

Jaki wypiekacz do chleba?


Możliwości wypiekaczy do chleba

W wypiekaczu można upiec chleb razowy, pszenny, słodki, z dodatkami lub bez. W niektórych modelach można przyrządzić pizzę, pączki czy ciasto na makaron, jednakże nie każde urządzenie tego typu oferuje takie możliwości.

Nowoczesne wypiekacze do chleba posiadają dozowniki, a automatyczny dozownik powiązany jest z programami do wypieku, których może być kilkanaście. Użytkownik pozostaje jedynie wsypanie składników, włączenie urządzenia oraz oczekiwanie na efekt w postaci dobrze wypieczonego i pachnącego bochenka chleba. W ostatniej chwili można dodać składniki uzupełniające.


Jaki wypiekacz do chleba wybrać?

 • Urządzenia te mogą być metalowe lub plastikowe. Lepszym wyborem są wyroby metalowe, ponieważ mają znacznie większą trwałość, natomiast minusem tego rodzaju obudów jest ich stosunkowo duży ciężar. Plastikowa obudowa jest natomiast lekka, ale niezbyt trwała.
 • Istotnym kryterium wyboru jest również moc urządzenia. W sklepach można kupić wypiekacz o mocy od 450 W do 1700 W. Im większa moc, tym z reguły wyższa cena urządzenia. Wypiekacze o mocy powyżej 650 W powinny w zupełności wystarczyć do użytku domowego. Pracują odpowiednio długo i zapewniają stabilną temperaturę.
 • Ciasto przygotowane do wypieku powinno mieć gęstą konsystencję. Proces zagniatania ciasta sprawia kłopot urządzeniom o niewielkiej mocy. Szacuje się, że wypieczenie jednego bochenka chleba nie powinno być droższe niż ok. 1 zł (oczywiście plus cena składników).
 • Wypiekacze do chleba posiadają najczęściej jedno mieszadło. Jest to element wykonany z metalu, ulokowany na dnie komory, a jego rolą jest mieszanie ciasta. Zdarzają się również w ofercie modele posiadające dwa mieszadła.
 • Wypiekacze mające jedno mieszadło przygotują chleb ważący 1 kg. Dwa mieszadła natomiast dokładniej i szybciej poradzą sobie z wymieszaniem składników. Często używane są gotowe mieszanki do wypieku chleba. Osoby bardziej doświadczone mogą wypiec bochenek samodzielnie, nie korzystając z gotowych mieszanek, lecz dobierając składniki własnoręcznie. Niektóre urządzenia pozwalają ustawić wagę bochenków automatycznie, bez konieczności ingerencji użytkownika.

Funkcje wypiekaczy do chleba

Niektóre wypiekacze posiadają kilka funkcji – potrafią zrobić dżem, wyrabiają ciasto na chleb, pizzę, babeczki itp. Część urządzeń wymiesza nawet ciasto na makaron lub kopytka, a także delikatne ciasto francuskie lub pączki.

Ciekawostką jest fakt, że wypiekacze posiadają komory poziome lub pionowe. Pionowe lepiej mieszają ciasto, ale tworzą tylko niewielkie chlebki. Poziome mają jedno lub dwa mieszadła. Są wydajniejsze, gdyż pozwalają tworzyć różne wypieki o różnej wielkości, mniejsze lub większe. Chleby razowe z dodatkiem ziaren powstają w wypiekaczu z komorą poziomą. Chleb tostowy kupowany w sklepie posiada wiele dodatków w postaci konserwantów, natomiast domowy wypiek jest zdrowy, bez bez zbędnych dodatków w postaci różnego rodzaju konserwantów. Słodki chleb z bakaliami i cukrem nadaje się do jedzenia z masłem lub zastępuje ciasto.

Urządzenie spokojnie zmieści się na kuchennym blacie, natomiast mniejsze można schować do kuchennej szafki.

Kryteria wyboru dobrego wypiekacza do chleba

Podstawowymi parametrami, które należy sprawdzić to moc wypiekacza. Chodzi tu o moc grzałek, jak również siły, z jaką będzie mieszane ciasto na chleb. Wszystko to pozwala dobierać odpowiednie ustawienia i w jednej maszynie wypiec kilka rodzajów pieczywa.

Stopień wyrobienia ciasta zależy od ilości mieszadeł. Im więcej jest ich w urządzeniu, tym szybciej uzyskamy odpowiednią konsystencję ciasta przygotowanego do wyrośnięcia i pieczenia. Za te procesy odpowiadają grzałki pod pojemnikiem na ciasto. Minimalna moc to 800 W. Jeżeli planujemy zakup większej maszyny, wydajność cieplna musi być odpowiednio większa.

Jakie jeszcze parametry techniczne są ważne?

Duża objętość wypiekacza pozwala na wykonanie dwóch mniejszych lub jednego większego bochenka jednocześnie, ułatwia to planowanie procesu wytwarzania zakwasu ciasta. Jest to ważne, jeżeli chcemy przygotować jednocześnie większy wypiek na potrzeby dużej rodziny w krótkim czasie.

Różne programy pracy

Sama maszyna dodatkowo ma możliwość dostosowania swoich parametrów do typu pieczywa. Po wprowadzeniu typu programu dobierany jest czas mieszania i pieczenia w zależności od rodzaju mieszanki mąki z zakwasem. Istnieją również opcje ułatwiające dopasowanie procedury wypieku do naszych potrzeb. Ciekawą opcją jest opóźniony start procesu pieczenia tak, aby chleb był upieczony na śniadanie. Warto zwrócić uwagę na wypiekacze posiadające odpowiednie parametry techniczne, aby wypiek chleba był prosty i przyjemny.


Wypiekacze do chleba RANKING

Najchętniej kupowane wypiekacze do chleba w aktualnym zestawieniu online.


 
4 thoughts on “Jaki wypiekacz do chleba kupić?”
 1. Kupiłem z waszego zestawienie wypiekacz moulinex do chleba i powiem szczerze, że nie spodziewałem się wiele po takim sprzęcie, ale jednak zdaje to egzamin i to jak. Można robić z tego świetne wypieki, a chleb zrobiony samemu jest świetny nawet z samym masłem.

   
 2. Od dawna miałem na myśli kupienie czegoś takiego jak dobry wypiekacz do chleba na zakwasie, ale kolega mnie tylko utwierdził. Byłem u niego niedawno na imprezie i właśnie dał nam spróbować taki chleb – zupełnie inny smak. Bez zawahania kupiłem, oby mój był tak dobry! 😉

   
 3. Jeżeli zastanawiacie się jaki wypiekacz do chleba będzie dobry, to zdecydowanie ten materiał jest strzałem w dziesiątkę, żeby go wybrać. Można sporo się w dowiedzieć, no i przede wszystkim zestawienie produktów to duży plus.

   
 4. W domu teoretycznie mam wszystkie sprzęty kuchenne, ale brakowało mi właśnie wypiekacza. Trafiłem na wasz artykuł i ranking wypiekaczy podrzucił sporo konkretnych produktów. Wybór padł na Tefal i jestem bardzo zadowolony 😉

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.