Każdy, kto podejmuje wyzwanie, jakim jest strata zbędnych kilogramów, ma nadzieję, że uda mu się zrobić to w jak najkrótszym czasie i dąży do tego, by tak było. Wynika to nie tylko z faktu, iż odchudzanie wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i utrudnieniami, ale też po prostu każdy chce jak najszybciej widzieć efekty swoich wysiłków. W przypadku odchudzania jednak nie jest to dobre rozwiązanie i warto przekonać się, dlaczego.

Odchudzanie – optymalne tempo

Specjaliści – lekarze, dietetycy czy trenerzy fitness, przekonują, że najlepszym tempem utraty wagi jest chudnięcie 1 kilograma na tydzień. Istnieje jednak wiele diet, które zakładają znacznie szybsze tempo tracenia na wadze, przeważnie jest to 5 kilogramów tygodniowo, co zwykle odpowiada odchudzającym się, którzy chcą szybko widzieć efekty. Nie bez powodu jednak specjaliści zalecają znacznie wolniejsze tempo odchudzania. Tak szybkie tracenie na wadze po prostu nie może być zdrowe, a poza tym bardzo często zdarza się, że po tak szybkich schudnięciu równie szybko wraca się do poprzedniej wagi albo nawet tyje się jeszcze więcej, co zwane jest efektem jo-jo.

Diety-cud niedobre dla zdrowia

Zdrowe odchudzanie to odchudzanie we właściwym tempie

Każda dieta, która zakłada szybkie odchudzanie, nie jest dobra dla organizmu, o czym niestety wiele osób nawet nie myśli. Takie diety, jak na przykład popularna kopenhaska, na której rzeczywiście można stracić bardzo dużo kilogramów w krótkim czasie, są wyniszczające dla organizmu, gdyż dostarczają mu znikome ilości składników odżywczych i ich ograniczoną pulę, przy pomijaniu wielu bardzo ważnych, które są mu niezbędne do prawidłowego działania. Osoby stosujące takie diety również często podczas tego źle się czują, są osłabione, odczuwają ból głowy z głodu, a konsekwencje mogą być jeszcze poważniejsze.

Co jeszcze jest ważne?

Kiedy człowiek zbyt szybko chudnie, jego skóra nie nadąża z kurczeniem się, ciało więc nie jest potem jędrne, zwłaszcza jeśli diecie nie towarzyszą ćwiczenia. Często jednak niemożliwa jest aktywność fizyczna, jeśli dieta jest wyczerpująca, bo po prostu nie ma się na to energii. Warto więc pamiętać, że szybkie odchudzanie może wcale nie zapewnić atrakcyjnej sylwetki i pięknego ciała.

 
2 thoughts on “Zdrowe odchudzanie to odchudzanie we właściwym tempie”
  1. Miałam ogromne problemy z zaparciami podczas odchudzania. Źle dobrana dieta była tego przyczyną. Po długim czsie męczenia sie poszłam do dietetyczki która dopasowała mi dobrze zbilansowaną dietę i ćwiczenia. Na zaparcia doradziła mi stosowanie czopków eva/qu. Mój organizm wreszcie dobrze funkcjonuje.

     
  2. Podczas odchudzania zaparcia to częsty problem. Najpierw moja siostra to przechodziła, potem ja. Mówiła, że muszę mieć w pogotowiu dicopeg 10g, by w razie potrzeby wypić roztwór i zmiękczyć stolec. To bardzo ważne, bo inaczej można nabawić się hemoroidów

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.