Jaką krajalnicę do chleba wybrać?


Jaka krajalnica do chleba?Krajalnica do chleba przydaje się zarówno w domu, jak i w profesjonalnej gastronomii. Urządzenie posiada nóż obrotowy oraz prowadnicę, na której układa się chleb. Podczas pracy należy trzymać włącznik, aby kontynuować cykl (w przypadku modeli elektrycznych). Odpowiedni jest nóż ze stali nierdzewnej, dodatkowe ostrze natomiast może być przeznaczone do wędlin oraz sera.


Rodzaje krajalnic

Posiadanie krajalnicy we własnym domu to spora wygoda, ponieważ można tym samym skutecznie pokroić:

 • chleb,
 • mięso,
 • wędlinę,
 • ser,
 • warzywa.

Jest to urządzenie wielofunkcyjne, dlatego też cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony zwykłych osób.

Krajalnica do chleba pozwoli kupować chleb w całości, bez konieczności oczekiwania na pokrojenie go w sklepie, co czasami może zająć kilka minut. Wszystkie produkty będzie można pokroić według własnych preferencji.

Jakie krajalnice można wybrać?

Na rynku dostępne są następujące krajalnice:

 • wolnostojące,
 • do zabudowy,
 • elektryczne,
 • mechaniczne.

Każda osoba musi zdecydować według własnych preferencji, która krajalnica do warzyw będzie najlepszym wyborem z możliwych.

Krajalnica elektryczna wymaga oczywiście podłączenia jej do prądu, za to dzięki temu można używać ją w zabudowie lub w wersji wolnostojącej.

Mechaniczna nie musi być podłączana do prądu i jest dużo mniejsza. Dobra krajalnica do wędlin powinna być jednak łatwa w obsłudze i skuteczna w działaniu.


Jaki nóż i wyposażenie do krajalnicy wybrać?

Nóż ze stali nierdzewnej jest trwały, ale jeszcze trwalszy jest nóż ze stali chromowo-węglowej. Średnica noża ma duże znaczenie – jej odpowiednia wielkość pozwala kroić duże kawałki chleba lub mięsa.

Plastikowy podajnik sprawdzi się w domowym urządzeniu, lepszy jakościowo będzie natomiast stalowy podajnik. Potrzebny jest również dociskacz, ponieważ pomaga on w dokładnym krojeniu i dodatkowo ochroni palce przed ostrzem noża.

Korpusy produkowane są najczęściej z tworzywa sztucznego, niezbyt trwałego w kontekście długiej eksploatacji. Korpusy ze stali i metalu są trwalsze, ważą również odpowiednio więcej.

Krajalnica posiada najczęściej moc od 100 do 200 W, co w zupełności wystarczy do codziennych zastosowań. Wielkość krajalnicy jest ważna, ponieważ zbyt duża zajmie znaczącą część kuchni. Mała powinna się zmieścić na kuchennym blacie.

Ergonomiczna, dopasowana obudowa to jedno z ważniejszych kryteriów wyboru samego urządzenia. Dodatkowe akcesoria są często dołączane do krajalnicy, są wśród nich:

 • ostrzarka do noża,
 • tacka na pokrojone kromki chleba lub plasterki wędlin,
 • osłona palców,
 • dzięki której nikt się nie skaleczy,
 • możliwość przymocowania urządzenia do blatu stołu.

Przyda się także tacka na okruchy. Schowek na kabel pozwala zaoszczędzić miejsce, aby przewód nie zajmował dużo miejsca w szafce. Antypoślizgowe nóżki sprawiają, że urządzenie jest stabilne. Lampki kontrolne pozwalają sprawować nadzór nad właściwą pracą urządzenia. W sklepach dostępne są urządzenia do zabudowy lub tańsze wolnostojące.

Krajalnica jest oszczędna, dobrze kroi plasterki, sprawia, że ubytki krojonego sera czy wędlin są niewielkie. Nożem można pokroić chleb na grube lub nierówne, poszarpane plastry – szczególnie, gdy chleb jest świeży. Krajalnica tworzy równe, cienkie kromki, które wyglądają estetycznie i zostaną wykorzystane do przygotowania pysznych kanapek. Chleb w kanapkach i ser w plastrach wolniej się starzeją – z tego wniosek, że lepiej pokroić wszystkie produkty, które trzymamy we własnym domu.


Jakie parametry będą dla nas ważne?

Wybór krajalnicy powinien być uzależniony od następujących parametrów:

 • ostry, obrotowy nóż,
 • odpowiedniej wielkości podajnik,
 • wydajna moc, najlepiej w przedziale 100-200 W,
 • możliwość wyboru grubości krojenia, zazwyczaj od 0 do 15 mm.

Dzięki temu krajalnica do mięsa czy warzyw spisze się świetnie w każdym miejscu, w którym będzie się z niej korzystało, nie tylko w domu, ale też w restauracji, czy w sklepie.

Krajalnica do sera również powinna posiadać szeroki zakres działania, warto skupić się też na nowoczesnym designie, wtedy też takie urządzenie sprawi jeszcze większą frajdę użytkownikom.


Dla kogo krajalnica do chleba?

Krajalnica do chleba to nie jest drogie urządzenie, już za około 100 złotych można pozyskać krajalnicę do domowego użytku. Profesjonalne urządzenia potrafią kosztować nawet powyżej 4000 złotych. Nowością na rynku jest krajalnica dla osób leworęcznych.

Urządzenie do krojenia chleba pozwala także kroić m.in. warzywa, mięso oraz kiełbasy. Nie wszystkie produkty można jednak kroić krajalnicą.


Krajalnice do chleba RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych krajalnic do chleba.

TOP Krajalnice do chleba Producent Cena
1Severin AS3915SeverinCena
2Sencor SFS 4050SSSencorCena
3Graef Vivo V20EUGraefCena
4Graef Vivo V21GraefCena
5Graef Classic C20GraefCena
6Graef Vivo V10EUGraefCena
7Graef Master M20GraefCena

Poszukiwania użytkowników:

 • krajalnice do chleba i wędlin dla domu
 • ranking krajalnic do chleba 2018
 

Opinie i efekty dotyczące diety lub poradnika: Jaką krajalnicę do chleba wybrać?. Podziel się swoimi opiniami z innymi użytkownikami.

Podziel się dietą

Podziel się opinią oraz efektami