Robot kuchenny

Jaki robot kuchenny kupić?

Robot kuchenny jest niezwykle przydatnym urządzeniem – to oszczędność czasu przy jednoczesnym zachowaniu jakości posiłku. Roboty pozwalają zrobić owocowy koktajl, ubić śmietanę niezbędną do tortu lub deseru, posiekać warzywa, wymieszać ciasto, utrzeć krem do przełożenia tortu.

Robot kuchenny może składać się z wielu urządzeń – może on być:

 • malakserem, który rozdrabnia lub sieka produkty,
 • blenderem kielichowym znakomitym do miksowania i rozdrabniania, przygotowania koktajli i zup kremowych,
 • misą z mieszadłem,
 • sokowirówką, która pozwala szybko przygotować sok ze świeżej marchewki, jabłek czy innych owoców,
 • młynkiem do kawy,
 • maszynką do mielenia mięsa,
 • maszynką do produkcji domowego makaronu.

Jaki robot kuchenny kupić?

Roboty dzieli się na dwa podstawowe rodzaje:

 • z misą, czyli planetarne,
 • bez misy.

Misa jest praktyczna, może mieć 1, 2 lub nawet 7 litrów pojemności. Miesza się w niej masę na ciasto, a nad misą ulokowane są hak do ciasta, trzepaczka, różne końcówki. Roboty planetarne są popularne – mają mieszadła umieszczone nad misą, które poruszają się wokół własnej osi. Działają szybko oraz bardzo dokładnie. Na potrzeby zwykłego użytkowania domowego wystarczy wersja podstawowa, aby poczuć różnicę w przygotowaniu dań. Robot posiada moc zazwyczaj od 180 do 1500 watów, a tak duża rozpiętość sprawia, że każdy użytkownik znajdzie urządzenie odpowiednie dla siebie.

Roboty kuchenne kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Do niewielkiego gospodarstwa domowego wystarczą urządzenia z niższej półki cenowej.

Roboty bez misy dzieli się na roboty:

 • z jednym gniazdem, czyli kompaktowe,
 • z dwoma gniazdami, czyli wieloczynnościowe.

Do pierwszego rodzaju podłącza się malakser, blender kielichowy oraz inne przystawki. Do drugiego typu dołącza się malakser lub blender, a także sokowirówkę. Jeśli robot posiada malakser i przystawki, lecz nie został wyposażony w popularny blender, wówczas jest nazywany malakserem.

Co jest ważne w robocie kuchennym?

W robocie kuchennym ważne są bezpieczeństwo. Przydatna jest blokada, która zapobiega włączeniu robota, gdy np. pokrywa nie jest prawidłowo włączona. Istotne również jest sterowanie – najlepiej przez praktyczny ekran LCD.

Urządzenie powinno być stabilne. Czyszczenie musi być łatwe, najlepiej, gdy urządzenie można umyć w zmywarce. Najdroższe roboty kuchenne pozwalają przygotować właściwie całe dania, jednak kosztują one kilka tysięcy złotych. Misa stworzona jest z odpowiedniego metalu, a ciepło emitowane jest tylko wtedy, gdy płyta dotyka misy. Podgrzewanie przydaje się do tzw. temperowania czekolady, czyli wielokrotnego podgrzewania i ochładzania czekolady, dzięki czemu zyskuje ona gładkość oraz połysk.

Robot powinien mieć także tarczę. Element ten tnie produkty na wiórki, ściera je, kroi produkty na potrzeby kuchni azjatyckiej. Tarcze szybko się zużywają, dlatego po dwóch, a najpóźniej po trzech latach muszą zostać wymienione na nowy element. Łatwość zakupu nowych akcesoriów jest jednym z czynników decydujących o zakupie danego urządzenia. Tarcze wykonane ze stali nierdzewnej lub tytanu są bardzo trwałe i warto w nie zainwestować. Robot wyposażony w takie tarcze będzie na pewno droższy, ale na pewno trwalszy od innych urządzeń tego rodzaju.

Nowoczesny konsument może dobrać wygląd robota kuchennego do własnej kuchni. Im bardziej elegancki robot kuchenny, tym lepiej – robot w srebrnym kolorze, o nieco innowacyjnym wyglądzie sprawdzi się w nowoczesnej kuchni. Robot o wyglądzie tradycyjnym przypadnie do gustu starszym konsumentom.

Jeśli dużo gotujesz, lubisz mieć domowego pomocnika i nie masz czasu na siekanie kilogramów produktów, to robot kuchenny okaże się niezastąpiony w domowej kuchni. Pozwoli przyspieszyć tempo domowych pracy oraz znacząco je ułatwi. Roboty są z reguły niewielkie, mieszczą się w szafce lub na domowej półce. Gotowanie, podgrzewanie, rozmrażanie, siekanie, przygotowanie dań głównych oraz ciast stanie się o wiele łatwiejsze. Większe roboty kuchenne są odpowiednie do używania w barach i restauracjach.

Roboty kuchenne RANKING

TOP Roboty kuchenne Producent Cena
1Eldom MFC2000EldomCena
2Smeg SMF01SmegCena
3Kenwood KM287KenwoodCena
4Homekraft Rotary SimpleHomekraftCena
5Bosch MUM54251BoschCena
6Bosch MUM58364BoschCena
7Bosch MUM58L20BoschCena
8MPM Kasia Plus MRK-11MPMCena
9Bosch MCM68885BoschCena
10Bosch MUM58720BoschCena

*Zestawienie popularnych robotów kuchennych.

 

Opinie i efekty dotyczące diety lub poradnika: Robot kuchenny. Podziel się swoimi opiniami z innymi użytkownikami.

Podziel się dietą

3 Comments - Write a Comment

 1. hm, trochę brakuje mi w zestawieniu robota kohersen mycook bo jest na prawdę świetny. trwały, wielofunkcyjny i łatwy w obsłudze, mam go już jakiś czas i bardzo dobrze działa oraz ułatwia gotowanie

   
  Reply
  1. Prawda! tak wytrzymałego robota jeszcze w swojej karierze nie spotkałam! co prawda na początku miałam pewne obawy ale używam go już długo i jeszcze mnie nie zawiódł

    
   Reply
 2. Zgadzam się, robot Kohersen Mycook jest najlepszy! Odkąd mam ten robot to naprawdę pokochałam gotowanie! W końcu można szybko i smacznie coś przyrządzić, ja polecam!

   
  Reply

Podziel się opinią oraz efektami