Dieta owsiana, która trwa jeden dzień, to znakomity sposób na gubienie kilogramów. Powtarzając dietę raz w tygodniu jesteśmy w stanie zgubić jeden kilogram każdego dnia. Zasady są proste, ponieważ wystarczy cały dzień jeść płatki owsiane na mleku. Możemy dorzucać do każdej porcji dwie lub trzy łyżki otrębów owsianych. Takie jedzenie pozwala pozbyć się złogów cholesterolu, zrzucić kilogram w dobę, a także oczyścić organizm.

Bogate źródło witamin i minerałów

Płatki owsiane na mleku to bogate źródło błonnika, więc jednodniowa dieta owsiankowa z pewnością usprawni przemianę materii. Ponadto znajdziemy tu witaminy z grupy B, które wspomagają układ nerwowy. Owies zawiera też antyutleniacze, które neutralizują wolne rodniki, przyczyniając się do uzyskania zdrowego wyglądu skóry.

Jadłospis w diecie jednodniowej owsiankowej

Nie musimy stosować skomplikowanych przepisów i planować różnych dań na kilka dni. Rano przygotowujemy owsiankę z dwóch litrów chudego mleka i sześciu lub siedmiu łyżek płatków owsianych, następnie dzielimy to na kilka porcji i zjadamy w ciągu dnia, zachowując dwu lub trzygodzinne przerwy pomiędzy poszczególnymi porcjami. Jedzenie zaczynamy około ósmej rano, a każdą porcję podgrzewamy przed spożyciem.

W czasie jednodniowej diety owsiankowej nie słodzimy kawy i herbaty, a także unikamy słodzonych napojów, jak chociażby cola. Mimo, że jadłospis jest wyjątkowo monotonny, warto zdecydować się na dietę owsianą. Trwa zaledwie jeden dzień, podczas którego pozbędziemy się zbędnego kilograma. Owsianka jest sycąca, więc nie będziemy czuli się głodni podczas stosowania diety przez całą dobę.

Fazy i przepisy diety owsianej

Myśląc o diecie owsiankowej możemy potraktować ją na długoterminowy sposób zrzucenia zbędnych kilogramów i oczyszczenia swojego organizmu. Oprócz odmiany jednodniowej występuje również dieta owsiana tygodniowa i dieta owsiana długoterminowa trwająca dwa miesiące. Należy pamiętać o tym, że decydując się na odchudzanie dwumiesięczne musimy zmienić swoje nawyki żywieniowe i usunąć ze swojego jadłospisu alkohol, soki, przekąski słone, tłuste produkty oraz jedzenie typu fast-food.

W diecie owsiankowej długoterminowej występuje kilka faz:

Faza I – pierwszy tydzień diety
W tym czasie jemy w ciągu dnia 3-4 razy płatki owsiane niezmielone z mlekiem chudym sojowym bądź krowim. Mleko możemy zastąpić jogurtem naturalnym. Płatki możemy przyprawić naturalnymi ziołami.

Faza II – trwa miesiąc
Włączamy do naszego jadłospisu owoce oraz warzywa. Cały czas obowiązuje nas menu z pierwszego tygodnia diety owsianej. W porze obiadowej możemy sobie pozwolić na grillowaną pierś kurczaka, rybę albo inny lekki posiłek.

Faza III – ostatnie dwa tygodnie
W tym czasie naszym zadaniem będzie umiejętne włączenie do codziennego menu odpowiednich produktów. W czasie trwania tej fazy spożywamy raz dziennie owsiankę, ważnym aspektem jest dbanie o urozmaicenie pozostałych naszych posiłków. Dbajmy o to, aby serwowane przez nas dania były lekkostrawne. Dobrą praktyką jest ograniczenie lub też zrezygnowanie ze spożycia białego pieczywa, słodyczy, słonych przekąsek, gazowanych napojów, fast-foodów, soków słodzonych.

Zalety diety owsiankowej

  • duża zawartość błonnika,
  • oczyszcza organizm,
  • szybko nasyca organizm, zmniejszając uczucie głodu,
  • prostota przygotowywanych potraw,
  • bogata w aminokwasy, kwasy tłuszczowe nienasycone, witaminy B6, jod, wapń, magnez, selen, potas, witaminy E i PP, białko lekkostrawne,
  • możesz schudnąć nawet 1,5-2 kg na tydzień.

Wady diety owsiankowej

  • monotonia diety,
  • niedobór minerałów i witamin,
  • długotrwała działa wyczerpująco na nasz organizm,
  • kwasotwórcze właściwości płatków owsianych, których codzienne spożycie przyczynić się może do bólu brzucha i wzdęć.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.