kasza gryczana

Jak wiadomo gryka to zborze rzekome, z którego wykonuje się między innymi kaszę gryczaną i miód gryczany. Kaszę wiele osób kojarzy jeszcze z dzieciństwa, kiedy to była podawana często do obiadu z gulaszem lub do gołąbków.

Jak wiadomo gryka to zborze rzekome, z którego wykonuje się między innymi kaszę gryczaną i miód gryczany. Kaszę wiele osób kojarzy jeszcze z dzieciństwa, kiedy to była podawana często do obiadu z gulaszem lub do gołąbków. Bardzo wiele osób ją uwielbia, niektórzy tolerują a inni po prostu jej nie jedzą. Warto jednak poznać cenne właściwości, jakie ją wyróżniają.

Kika słów o kaszy gryczanej

Kaszę gryczaną wytwarza się z gryki siewnej, która zaliczana jest do zbóż rzekomych. Gryka jest rośliną dwuliścienną jednoroczną zapylana przez pszczoły. Z tego względu jest wysoce miododajna. Z hektara pola zasadzonego gryką można uzyskać około 240 kg miodu a to bardzo dużo.

gryczana kasza

Skąd dotarła do nas gryka

Roślina ta była znana już 2000 lat p.n.e. w Indiach. Stamtąd dotarła do Azji Środkowej. W Europie znalazła się dopiero w XIII i XV wieku. Początkowo w Rosji i Polsce a dopiero później w Niemczech i dalej na zachód. Po wielu latach Polska stała się liderem uprawy gryki, z której wytwarzana jest kasza gryczane, płatki gryczane, mąka gryczana raz otręby gryczane.

Wartości odżywcze kaszy gryczanej

Jest to zborze niedoceniane ze względu na smak, pomimo tego, iż posiada bardzo wiele wartości odżywczych. Zalicza się ją do grubych kasz, czyli do takich o niskim stopniu przetworzenia. Jest bezglutenowa oraz posiada bardzo wysoką zawartość witamin z grupy B oraz mnóstwo składników mineralnych. Jest również idealnym elementem diety dla osób chorych na celiakię i nietolerancję glutenu.

Kasza gryczana wyróżnia się także wysoką zwartością białka. Ilość tego składnika jest jednak uzależniona od gleby, warunków klimatycznych, okresów uprawy i zastosowanych nawozów. Białko występujące w kaszy gryczanej nie jest jednak takie zwykłe! Wyróżnia się korzystnym profilem aminokwasowym. Proteiny kaszy gryczanej posiadają spore ilości lizyny – aminokwasu egzogennego, którego organizm człowieka nie potrafi wytworzyć. Zadaniem lizyny jest budowanie kolagenu, białek mięśniowych a niedobór doprowadza do anemii i zaburzeń koncentracji. Kasza jest również doskonałym źródłem aminokwasów i węglowodanów złożonych. Z medycznego punktu widzenia spożywanie kaszy gryczanej działa pozytywnie na niwelowanie zaparć, ponieważ posiada w swoim składzie błonnik pokarmowy. Jest również jednym z lepszych źródeł dostarczania magnezu. Warto także wspomnieć, iż kasza gryczana jest także sporym źródłem żelaza i cynku. Oba związki stanowią skład wielu enzymów komórkowych.

Kończąc warto także wspomnieć, że kasza gryczana pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy obniżając cholesterol we krwi!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *