Wśród wielu dostępnych diet pomysł kopenhaski, zwany także dietą trzynastodniową wygląda na jeden z bardziej restrykcyjnych sposobów na pozbycie się niechcianych kilogramów. Tak jak w przypadku każdej diety, najistotniejsza jest tutaj silna wola, wytrzymałość, a przede wszystkim motywacja. Z odpowiednim podejściem dieta kopenhaska pozwala zrzucić od 4 do nawet 8 kilogramów w ciągu 13 dni.

Kolejna dieta cud?

Głównym celem diety kopenhaskiej nie jest zrzucenie ogromnej ilości kilogramów w kilka dni, bo jest to zwyczajnie niezdrowe. Natomiast jej podstawowym zadaniem jest przyspieszenie przemiany materii. To właśnie spowolniony metabolizm stanowi podłoże odkładającego się tłuszczu, a w rezultacie – zwiększającej się masy ciała. Czasami nie jedząc nic, a co jakiś czas spożywając niewłaściwy rodzaj pokarmu, możemy doprowadzić do poważnych zaburzeń metabolizmu. Dieta trzynastodniowa ma na celu uregulowanie przemiany materii, przestawienie organizmu na tzw. „tryb oszczędnościowy” i spalanie rezerw tłuszczu. W jakim stopniu zadziała – zależy od nas. Należy jednak pamiętać, że restrykcyjne trzymanie się zasad przez prawie dwa tygodnie, a następnie folgowanie sobie w fast-foodach na pewno nie da pozytywnych rezultatów.

Współczesny człowiek je za dużo

Dieta kopenhaska opiera się na cyklu posiłków o niskim indeksie kaloryczności, nieprzekraczającym 800 kalorii dziennie. Początkowo na pewno przysporzy nieprzyjemnych doświadczeń w postaci burczącego brzucha czy poczucia słabości, jednak odpowiednio zbilansowany posiłek, składający się w dużej mierze z białka, tłuszczu i węglowodanów pozwoli dostarczyć minimum niezbędnej energii na cały dzień. Współczesne, szybkie życie i mocno przetworzony produkty sprawiają, że nowoczesny człowiek spożywa zdecydowanie za dużo kalorii w stosunku do swoich zapotrzebowań. Siedzący tryb życia, mimo że wzmaga apetyt, nie wymaga tak solidnego odżywienia, jak dwudaniowy obiad i deser. Dieta kopenhaska sprowadza organizm „na ziemię”, serwując mu jedynie najpotrzebniejszą ilość kalorii.

Regularne posiłki – mało, ale wartościowo w jadłospisie

Nasze menu, czyli co w jadłospisie? Bardzo istotnym elementem diety kopenhaskiej jest ścisłe przestrzeganie określonych por posiłków. Ich regularność wpływa pozytywnie na regulację metabolizmu i pozwala wprowadzić porządek do zwyczajów żywieniowych. Kolejny istotny aspekt to duża ilość wypijanych, najlepiej w postaci źródlanej wody, płynów. Będąc na diecie powinniśmy wypijać około 2 litrów wody dziennie. Dieta kopenhadzka składa się z dwóch cyklów, 7- i 6-dniowych, które charakteryzują się określonymi, zbilansowanymi posiłkami.

Jak powinien konkretnie wyglądać zatem nasz jadłospis i jakich przepisów powinniśmy się trzymać? Śniadanie to zwykle kawa z cukrem, ewentualnie jedną kromką pieczywa, bądź sok marchwiowy. Płynne śniadanie pozwala przeczyścić układ pokarmowy i poddać go solidnej detoksykacji. Obiady również są dość skromne, składają się głównie z jaj, drobiu, ryb i zielonych warzyw. Kolacja (o ile jest, ponieważ w niektórych jadłospisach rezygnuje się z niej) jest dość podobna do obiadu, nierzadko bardziej obfita, ale jedzona maksymalnie do godziny 18:00.

Możliwe skutki uboczne

Podstawowym skutkiem ubocznym jest efekt jo-jo, który dotyczy większości diet niskokalorycznych. Trzynaście dni wyrzeczeń zatem nie kończy się praktycznie nigdy. Odpowiednio zbilansowana dieta, duża ilość aktywności fizycznej i zdrowy tryb życia to niezbędna kontynuacja diety kopenhaskiej, aby utrzymać zadowalające rezultaty. W przypadku odczuwania silnego osłabienia, wypadania włosów, czy bólów głowy należy niezwłocznie przerwać dietę – nie każdy organizm jest w stanie znieść tak radykalną zmianę odżywiania. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do dietetyka i ustalić indywidualny plan dietetyczny.

Dieta dla silnych

Mówi się, że dieta kopenhaska, to jedna z bardziej restrykcyjnych i ciężkich diet. Jest to idealny sposób na pozbycie się kilku kilogramów przed ważnym wydarzeniem, kiedy nasz wygląd będzie odgrywał dużą rolę. Trzynastodniówka nie jest natomiast wskazana osobom z dużą otyłością, ponieważ w takiej sytuacji konieczny jest regularny trening oraz dieta skierowana na zmianę nawyków żywieniowych i spalanie tłuszczu.

Dieta kopenhaska a pożądany efekt – pamiętaj!

  • Dieta kopenhaska trwa 13 dni.
  • Należy jeść tylko trzy razy dziennie, zawsze o tym samym czasie: zalecane jest śniadanie przed 9 rano, obiad – między 12 a 14, kolację między 17 a 18 godziną.
  • Bardzo ważne jest, aby jeść tylko te produkty, które są wymienione w menu, a nie zastępowanie ich w jakikolwiek sposób.
  • Pij co najmniej 2 litry wody dziennie.
  • Nie używaj soli lub innych przypraw.
  • Nie wolno pić alkoholu, jeść słodyczy lub innych przekąsek.
  • Smażone jedzenie jest surowo zabronione.
  • Jeśli się pomylisz po 6 dniach diety, to konieczne jest, aby zakończyć dietę; można rozpocząć ponownie dietę trzynastodniową nie wcześniej niż trzy miesiące po jej zakończeniu. W przeciwnym razie nie będzie możliwe osiągnięcie oczekiwanych wyników.
  • Istnieje możliwość zmiany kolejności obiadu i kolacji, ale nie można zmieniać kolejności dni.
  • Zaleca się, aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę witamin i minerałów, aby zapobiec niedoborowi składników odżywczych.
  • Jeśli pomyślnie zakończymy swoją dietę, można ją powtórzyć po 2 latach.
  • Po zakończeniu diety spożycie kalorii należy stopniowo zwiększać w celu uniknięcia szoku kalorycznego i niepożądanego przyrostu masy ciała.
 
One thought on “Dieta kopenhaska”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *