Dieta South Beach to jedna z najpopularniejszych diet na świecie. Nazywana jest też dietą Plaż Południowych. Twórca tego sposobu na zgrabną sylwetkę twierdzi, że za tycie odpowiadają węglowodany, które są szybko trawione i przez to ponownie odczuwamy głód. Stworzenie diety miało też na celu ochronę serca oraz zmniejszenie ryzyka rozwoju cukrzycy u osób, które mają otyłość.

Dieta South Beach powinna być skonsultowana z lekarzem, jeśli cierpimy na cukrzyce lub mamy problemy z cholesterolem. Podczas pierwszej fazy jemy tylko chude mięso, tłuszcze roślinne oraz warzywa. Z menu znikają tu owoce, napoje kofeinowe oraz alkohol. Może pojawić się wskutek tego rozdrażnienie lub zmęczenie. Eliminacja niezdrowych tłuszczy i węglowodanów działa za to korzystnie na nasz układ krążenia.

Fazy diety South Beach

Faza I

Brakuje tu niestety wapnia, którego niedobór warto uzupełniać suplementami. W pierwszej fazie diety Plaż Południowych nie wolno bowiem spożywać mleka i przetworów mlecznych. Odtłuszczone mleko i owoce włączamy do diety w jej drugiej fazie.

Jadłospis i przepisy – produkty dozwolone w fazie I:
wołowina chuda, wieprzowina (polędwica, szynka gotowana), cielęcina (nerkówka, udziec), wędliny (szynka wędzona albo gotowana, pierś z indyka lub kurczaka gotowana albo wędzona), owoce morza, drób (pierś indyka lub kurczaka), soja (kotlety sojowe, mielone sojowe), sery niskotłuszczowe lub bez tłuszczu), jajka, produkty mleczne (mleko, maślanka – 1%, jogurty naturalne), warzywa świeże lub mrożone, świeże lub mrożone rośliny strączkowe, orzechy i nasiona, tłuszcze oraz oleje (oliwa z oliwek, olej rzepakowy, sojowy, słonecznikowy, sezamowy), słodycze (dżem i galaretka bez cukru, kakao, lody i napoje bez cukru), dodatki (chrzan, bulion, sok z limonki i cytryny, olejki aromatyczne), napoje (soki warzywne, sok pomidorowy i napoje bez cukru, herbaty ziołowe), przyprawy, fruktoza i sacharyna zamiast cukru.

Faza II

Druga faza diety South Beach trwa tak długo, aż osiągniemy satysfakcjonującą nas wagę.

Faza II – produkty dozwolone w jadłospisie
owoce świeże i suszone, produkty zbożowe, warzywa i soki warzywne, czekolada gorzka, wino czerwone lub czerwone w rozsądnych ilościach, małe piwo okazyjnie.

Co nie powinno znaleźć się w jadłospisie fazy II?
Produkty zbożowe z mąki pszennej i biały ryż, ananas, figi, daktyle, rodzynki, arbuz, liczi, dżem, miód, lody.

Faza III

Trzecia faza diety Plaż Południowych ma na celu utrzymanie osiągniętej wagi i jest niejako sposobem życia. Indeks glikemiczny spożywanych produktów nie powinien przekraczać sześćdziesięciu. Jeśli przytyjemy, warto wrócić do fazy pierwszej, a następnie przejść do trzeciej.

Jadłospis i przepisy w fazie III
Na tym etapie diety South Beach możemy z powodzeniem włączyć do naszego menu produkty, które nie były dozwolone we wcześniejszych fazach. Powinniśmy natomiast kontrolować lub też unikać produktów powodujących nadmierny apetyt i uporczywe łaknienie.

Podczas stosowania diety jemy trzy posiłki dziennie, a także wprowadzamy do codziennego jadłospisu przynajmniej dwie przekąski. Dzięki temu nie chodzimy głodni podczas zmiany sposobu żywienia.

Zalety diety South Beach

 • dzięki jej stosowaniu znacznie obniżamy poziom cholesterolu, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka
 • wystąpienia chorób układu krążenia, w tym choroby wieńcowej, cukrzycy, miażdżycy czy też nadciśnienia,
 • osiągamy satysfakcjonującą nas wagę bez ryzyka wystąpienia efektu jo-jo,
 • nie jest zbyt skomplikowana i restrykcyjna, dzięki czemu możemy jej łatwo przestrzegać,
 • nie występuje w diecie South Beach uczucie głodu, co ułatwia nam funkcjonowanie w poszczególnych fazach,
 • dzięki niej poznajemy i uczymy się wprowadzać w życie zasady zdrowego żywienia.

Przeciwwskazania do stosowania diety South Beach

 • osoby cierpiące na hipoglikemię (niedocukrzenie – poziom glukozy poniżej 55 mg/dl),
 • osoby cierpiące na cukrzycę powinny skonsultować jej stosowanie z lekarzem prowadzącym,
 • osoby ze stwierdzonym podwyższonym poziomem cholesterolu powinny unikać lub też ograniczyć do minimum spożywanie jajek,
 • osoby cierpiące na niedobór wapnia nie powinny stosować tego rodzaju diet,
 • alergie pokarmowe – warto sprawdzić, czy przypadkiem nie mamy alergii na niektóre produkty rekomendowane do spożycia w diecie Plaż Południowych.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.