Seth Roberts stworzył dietę, którą postanowił przetestować na sobie podczas dopracowywania jej szczegółów. Jako pracownik jednego z amerykańskich uniwersytetów, miał możliwość przeprowadzenia testów. Roberts poleca picie pomiędzy posiłkami wody z cukrem lub oliwy z oliwek. Przez to, że poczujemy mdły smak, znacznie zmniejszymy apetyt. Wiele osób potwierdza rzeczywiste działanie tej teorii. Oliwę możemy zastąpić każdym bezsmakowym olejem. Dziennie powinniśmy dostarczać organizmowi od 100 do 400 dodatkowych kalorii w postaci oliwy czy wody z cukrem. Im więcej tego typu kalorii, tym więcej schudniemy. Porcje wody z cukrem czy oliwy musimy dostosowywać indywidualnie, aby było to zdrowe dla organizmu i od początku nie powodowało mdłości.

Klucz to ograniczenie apetytu

Nie powinniśmy tracić kilogramów zbyt szybko, ograniczając się do jednego tygodniowo. Wodę z cukrem lub oliwę spożywamy w odstępie przynajmniej jednej godziny od planowanego posiłku. Jeśli planujemy zjeść obiad o piętnastej, pijemy wodę czy oliwę o trzynastej lub szesnastej. Dodatkowe kalorie warto przyjmować przynajmniej dwa razy dziennie.

Dieta Szangri-La ogranicza nasz apetyt, dając w efekcie mniejsze zapotrzebowanie na kalorie i mniejszą ilość spożywanych posiłków. Cukier można zastąpić fruktozą. Ma ona niższy indeks glikemiczny. Wody nie zastępujemy innymi płynami. Poleca się picie jej na gorąco, ponieważ wtedy lepiej zaspokaja apetyt. W ciepłej wodzie cukier szybciej się rozpuści. Im wolniej pijemy, tym lepsze efekty. Większość osób stosujących tę dietę, traci kilogramy już w pierwszych dniach.

Zalecane jest, aby jednorazowo nie spożywać zbyt dużej ilości wody z cukrem lub oleju bezsmakowego, gdyż w przeciwnym wypadku mogą wystąpić mdłości. Dawkowanie tak przygotowanej mikstury uzależniamy od tego, ile kilogramów chcemy zrzucić. Nie jest natomiast zalecane narzucenie zbyt szybkiego tempa pozbywania się zbędnej wagi, gdyż może się to niekorzystnie odbić na naszym zdrowiu, a ponadto zbyt wysokie tempo sprzyja powstawaniu efektu jo-jo.

Ważne jest ponadto, abyśmy zachowali odstępy pomiędzy posiłkami a przyjmowaną miksturą w postaci wody z cukrem lub spożywaną oliwą. Zalecana przerwa to wspomniana już przynajmniej jedna godzina. Woda z cukrem lub też oliwa spożywane w trakcie posiłku nie spełnią swojej roli, gdyż będą jedynie źródłem dodatkowych kalorii.

Przygotowanie napoju w diecie Szangri-La

Cukier można z powodzeniem zastąpić fruktozą ze względu na jej niższy indeks glikemiczny, jednak nie należy stosować zamienników w przypadku wody. W żadnym wypadku nie dodajemy do mikstury żadnego soku lub też słodzika, gdyż woda musi zawierać kalorie!

Powolne picie wody z cukrem albo fruktozą przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wahań poziomu glukozy we krwi, trzustka nie jest przy tym zbytnio obciążona, zmniejsza się ryzyko infekcji drożdżakami, jesteśmy przy tym mniej senni.

Ile wody dodać do mikstury? Tyle, ile będziemy w stanie wypić w okresie pół godziny. Na jedną szklankę wody dajemy mniej więcej jedną łyżeczkę cukru.

Jak często należy pić wodę z cukrem lub też olej bezsmakowy? Zaleca się spożywanie ich przynajmniej 2 razy dziennie. Najskuteczniejsze jest picie mikstury między śniadaniem i obiadem przy zachowaniu odstępu przynajmniej godziny, a następną dawkę przyjąć po kolacji – także stosując zasadę przynajmniej godziny po posiłku. Miksturę należy spożywać bez pośpiechu, małymi łyczkami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.