Wątroba jest oczyszczalnią naszego organizmu – jest odpowiedzialna za detoksykację, filtrację, trawienie i metabolizm. Współczesny tryb życia, szybko spożywane posiłki, nierzadko z nieznanego źródła i nieznanych składników powodują jej znaczne obciążenie. Szkodliwy tryb życia, alkohol, używki oraz genetyczne predyspozycje mogą doprowadzić do poważnych chorób wątroby. Zarówno dla osób, które mają z nią problemy, jak i dla tych, którzy chcą ich uniknąć, godna polecenia jest dieta wątrobowa. Popularne przepisy, przykłady jadłospisu, co można jeść a czego unikać – tego wszystkiego dowiesz się o diecie wątrobowej poniżej.

Główne zadanie – regeneracja wątroby

Wątroba jest organem nie do zastąpienia, na szczęście posiada właściwości regeneracyjne. Dzięki temu, stosując odpowiednią dietę i zdrowy tryb życia, możemy wpłynąć na jej dobry stan. Dieta wątrobowa to przede wszystkim zbilansowane posiłki, które mają na celu odciążyć wątrobę z procesów detoksykacji, zmniejszyć jej zatłuszczenie, a także usprawnić procesy trawienne i zregenerować miąższ wątrobowy. Podstawową cechą tego rodzaju diety jest jej lekkostrawność, a więc unikanie przede wszystkim tłuszczu i cukru prostego. Nie oznacza to jednak, że dieta nie uwzględnia w ogóle tłuszczu – owszem, uznaje przede wszystkim tłuszcz roślinny. Bardzo istotne w diecie wątrobowej jest białko – lekkostrawne i wartościowe, które pozwoli dobrze odżywić organizm.

Indywidualny jadłospis w diecie wątrobowej, produkty i owoce

Dieta wątrobowa ma na celu odżywienie organizmu z jednoczesną regeneracją wątroby i nie obciążaniem układu pokarmowego. Zaleca się ją po przebytych operacjach, ciężkich chorobach, wycieńczeniu. W takiej sytuacji bardzo istotne jest indywidualne podejście i stworzenie odpowiedniego planu żywieniowego, uwzględniającego 5 posiłków dziennie. Zasada „częściej, a mniej” w tym przypadku musi być przestrzegana bardzo restrykcyjnie. Chyba każdy zna uczucie przejedzenia i kłucia w wątrobie po zbyt obfitym posiłku – do takich sytuacji absolutnie nie możemy doprowadzać.

Co jeść, a czego unikać w diecie wątrobowej?

Jak w przypadku większości diet, bardzo dużą rolę odgrywają płyny, których należy spożywać około 1,5 litra dziennie. Warto dodać, że płyn powinien być jak najbardziej neutralny, co oznacza że kwaśne, czy zbyt słodkie soki, a także napoje gazowane nie będą sprzyjać regeneracji wątroby. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się źródlana lub mineralna woda, bądź bardzo słaba, letnia herbata. Kolejnym ważnym czynnikiem jest niedopuszczanie do przegładzania organizmu. Bardzo szkodliwym dla wątroby jest np. unikanie pierwszego śniadania, a przejadanie się dopiero w południe. Regularne posiłki w odstępie 2-3 godzinnym pozwolą odżywić układ pokarmowy i wprowadzić go w równowagę. W diecie przeważać powinny warzywa, natomiast owoce stanowią jedynie dodatek i uzupełnienie cukru. Posiłki przygotowujemy w domu, znając źródło ich pochodzenia i będąc przekonanym o ich świeżości.

Przyrządzanie posiłków

Najlepszym sposobem na przyrządzenie lekkiego posiłku w diecie wątrobowej jest gotowanie w różnych postaciach, choć formą, która pozostawia najwięcej wartości odżywczych jest gotowanie na parze. Wskazane jest także duszenie pod przykryciem, tradycyjne gotowanie w wodzie, pieczenie w rękawie (bez zastosowania dodatkowej ilości tłuszczu), a także warzywa w postaci surowej, starte na drobnym oczku. Bardzo istotne jest rozdrobnienie pokarmu oraz możliwość jego dokładnego pogryzienia. Jest to szczególnie istotne w procesie trawiennym, kiedy np. zbyt duże kawałki mięsa zatrzymują się w jelitach, powodując szkodliwe gromadzenie się gazów.

Dieta diecie nierówna

W przypadku diety wątrobowej, a więc związanej ze schorzeniami bądź operacjami przebytymi na tym organie, należy wziąć poprawkę na zróżnicowanie jadłospisu. W związku z tym, że dieta jest jednym z elementów rekonwalescencji, należy podejść do tematu rzetelnie i odpowiedzialnie. Inne produkty można spożywać po usunięciu woreczka żółciowego, a jeszcze inne w przypadku lekkiej niewydolności wątroby. Najistotniejsza jest jednak lekkostrawność i bardzo mała ilość tłuszczu. Warto skorzystać z porady dietetyka, aby szczegółowo ustalić jadłospis, który pozwoli szybko wrócić do zdrowia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *