Faza utrwalania jest trzecią fazą diety Dukana. To oznacza koniec fazy odchudzania (następuje ona po fazie naprzemiennej), gdzie w naszym menu nadal obecne będą białko oraz warzywa, a także stopniowe będziemy wprowadzać już bardziej zróżnicowaną paletę żywności. Celem fazy utrwalania diety Dukana jest zachowanie i utrzymanie wagi osiągniętej podczas fazy naprzemiennej.

Dieta Dukana faza utrwalania

Ten trzeci etap diety Dukana oznacza przejście pomiędzy ścisłym rygorem trzymania się z góry ustalonej listy produktów, a bardziej luźnym podejściem do menu. Warunek konieczny, którego musimy się trzymać, to jedzenie zdrowo i regularnie.

Dieta Dukana faza 3 utrwalania - co powinien zawierać nasz jadłospis i jakie są produkty dozwolone w fazie 3?
Dieta Dukana faza 3 utrwalania – co powinien zawierać nasz jadłospis i jakie są produkty dozwolone w fazie 3?
Ile trwa faza utrwalania? Okres trwania fazy utrwalania jest uzależniony od utraconej w poprzednich fazach wagi – im więcej straciliśmy, tym więcej czasu musimy na nią poświęcić. Zakończenie etapu zapewni, że będziemy utrzymywać wypracowaną podczas wcześniejszych etapów wagę ciała. Jest to czas, w którym do naszych posiłków dodajemy więcej produktów i układamy nasze menu bardziej spontanicznie.

Jadłospis, czyli co w naszym menu?

Przestrzegajmy zaleceń fazy utrwalania i jedzmy zdrowo. W naszym menu możemy uwzględnić następujące produkty dozwolone takie jak:

  • Jedną porcję owoców dziennie – możemy jeść wszystkie rodzaje owoców, z wyjątkiem bananów, winogron, wiśni i orzechów, orzechów włoskich, orzechów ziemnych oraz pistacji. Jak najbardziej dozwolone jest jabłko lub gruszka, pomarańcze, grejpfrut lub brzoskwinia. Można też zjeść kubek truskawek lub malin, kawałek arbuza, 2 kiwi, 2 morele lub małe mango albo połówkę większego. Nie należy jeść owoców wieczorem. Najbardziej zalecane są jabłka, a następnie truskawki lub malin albo arbuz. Należy również jeść 3 łyżki owoców goji dziennie.
  • 2 kromki chleba pszennego.
  • Kawałek sera dziennie (około 40 gramów).
  • Skrobia – w pierwszej połowie fazy konsolidacji dozwolona jest tylko jedna porcja (ok. 200-220g), podczas gdy w drugiej połowie dwie porcje. Produkty dozwolone: makaron, kuskus, soczewica, groch, ryż i ziemniaki całe, ale nie smażone.
  • Jagnięcina i mięso wieprzowe i boczek bez zbyt dużej zawartości tłuszczu.
  • Możemy jeść co tylko chcemy, ale tylko jedną porcję podczas posiłku: przystawki, dania głównego i deseru.
  • W jeden konkretny czas w tygodniu powinniśmy ustalić dzień białkowy.
  • Należy również jeść 2 łyżki otrębów owsianych, pić co najmniej 1,5 litra wody i spacerować przez co najmniej 25 minut dziennie. Aktywność fizyczna i trzymanie się ustalonego dnia białkowego są bardzo ważne w kontekście utrzymania wagi ciała po fazie naprzemiennej.

Nie należy spożywać takich produktów jak przetwory mączne, słodycze, alkohol, bogate w tłuszcz (masło, oleje, smalec, tłuste wędliny itp.), produkty z fazy II (m.in. ryż i kartofle, groch, bób, fasola, soczewica, kukurydza). Dozwolone jest natomiast spożycie ich jako przekąski raz w tygodniu.

Faza utrwalania diety Dukana jest jedną z najważniejszych z czterech faz, która pomoże nam utrzymać wypracowaną podczas fazy I i II masę ciała.

Dieta Dukana to dopiero początek planu zdrowego odżywiania, zorganizowany w 4 etapach: 2 fazy, aby schudnąć i 2 kolejne etapy, aby utrzymać wagę ciała. Po fazie utrwalania następuje faza stabilizacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *